Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конфлікт людей і брендів

16 березня, 2005 - 00:00

Відомий російський журналіст Євген Кисельов знову опинився в центрі гучного скандалу, ним же і створеного. Тепер уже на посту головного редактора тижневика «Московские новости» і генерального директора однойменного видавничого дому.

Суть конфлікту полягає в тому, що наприкінці минулого тижня Є. Кисельов не продовжив контракт з п’ятьма з 32 працівників редакції. «Я хочу, щоб було зрозуміло одне — в моєму рішенні немає ніякої політики. Газета як була, так і залишиться ліберально-демократичного напрямку, — заявив він у п’ятницю Інтерфаксові. — Так вийшло, що мене було призначено гендиректором видавничого дому за тиждень до того, як у всіх працівників редакції закінчувалися терміни чинних контрактів. Я довго думав і в результаті прийняв дуже болісне для мене рішення — розлучитися з деякими працівниками, які дійсно дуже багато зробили для газети». Свій крок Є.Кисельов аргументував необхідністю «вливання в редакцію свіжої крові».

Тим часом, як повідомила в ефірі радіостанції «Эхо Москвы» одна із звільнених журналісток, виконавчий редактор газети «Московские новости» Людмила Телень, чотири місяці тому колектив видання висловив недовіру Є. Кисельову. За її словами, місце головного редактора в одному з ліберальних ЗМІ не може посідати людина, яка дозволяє собі «не ходити на роботу, не відвідувати редакційні літучки, не брати участі у випуску газети, не відповідати за те, що відбувається з твоїми працівниками, не залучати нових авторів, не редагувати тексти, не пропонувати нових ідей». За словами Л. Телень, після висловленої недовіри Є. Кисельов попрохав колектив не давати цьому ходу, і сказав, що готовий усвідомити свої помилки, переглянути свою позицію і зрештою поводитися так, щоб не заважати творчим працівникам редакції працювати. Коли ж він отримав повноваження звільняти та призначати людей, то відразу ж звільнив трьох із тих, хто висловив йому недовіру.

Серед тих, хто підтримав звільнених журналістів, — колишній президент СРСР Михайло Горбачов. «Я їх добре знаю, вони багато віддали цій газеті. Це серйозні й талановиті люди, і тому те, що затіяв Кисельов, мені не зовсім зрозуміло, — сказав Михайло Сергійович. — Я гадаю, що він повинен, як мінімум, повернутися до роботи з ними, або сам піти у відставку».

Раніше на підтримку звільнених журналістів у їхньому конфлікті з Є. Кисельовим виступили члени наглядової ради «Московских новостей». У своїй заяві вони закликали Кисельова або знайти в собі сили повернутися до угод, досягнутих декілька місяців тому, або подати у відставку і покинути пост головного редактора — генерального директора. В іншому випадкові вони пообіцяли скласти з себе повноваження.

І нарешті відомий російський письменник і журналіст Віктор Шендерович (що працював свого часу з Є. Кисельовим на ТБ) розмістив на своєму офіційному сайті (www.shender.ru) відкритого листа за назвою «Евгению Киселеву, бренду и человеку». У притаманному йому стилі автор нагадує Є. Кисельову колишні (ще телевізійні) гріхи. А про нинішню ситуацію говориться ось що:

«Цей колектив робив «Московские новости» понад десять років, і для продовження процесу в Кисельові мав потребу менше за все — навіть при попередньому редакторі, людині цілком професійній, газету робила команда на чолі з Телень і Шевельовим, і це знають усі.

Але Ви ввійшли у смак і почали керувати. Результатом цього керівництва, через п’ятнадцять місяців, стало публічне і детально аргументоване прохання колективу до Вас — піти.

Таке прохання, з такою аргументацією потребує змістовної відповіді, Євгене Олексійовичу! — якщо, звичайно, ви не лише гендиректор, а ще, як Вам здається, журналіст і громадський діяч. Звинувачення дуже серйозні, щоб відмахнутися від них словом «дурниця», як Ви дозволили собі на «Эхе Москвы».

Мені здається, Ви давно перевищили свій рівень компетентності, і розрив між Вами і Вашими уявленнями про себе стрімко збільшується».

Закінчує свого відкритого листа В. Шендерович словами: «А знаєте, в чому головна проблема російської демократії? Не в Путіні, і не в чекістах взагалі, і не в номенклатурі… Головна проблема — в тому, що з демократією і її цінностями в суспільній свідомості починають асоціюватися такі двозначні люди, як Ви».

Тепер слово за Євгеном Кисельовим...

Підготував Володимир ДЕНИСЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: