Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Королева спорту» перетворюється на «попелюшку»

23 липня, 2008 - 00:00
ПОПУЛЯРНЕ КОЛИСЬ ГАСЛО «ВСІЄЮ СІМ’ЄЮ — НА СТАРТ» РЕАЛІЗОВУЄТЬСЯ СЬОГОДНІ, ЯК ПРАВИЛО, ЛИШЕ НА МІСЬКИХ СВЯТАХ / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

Дніпропетровські спортсмени та їхні тренери б’ють на сполох — за їх словами, підготовка до футбольного чемпіонату Євро-2012 містить у собі загрозу для розвитку легкої атлетики, яку нерідко називають «королевою спорту». Традиційно легкоатлети тренувалися на стадіонах, які крім футбольного поля мали бігові доріжки, стрибкові ями, сектори для метання та іншу спортивну інфраструктуру. Однак тепер, як заявили на прес-конференції представники Федерації легкої атлетики Дніпропетровської області, більшість стадіонів, потрапивши до рук інвесторів, переробляються з урахуванням комерційної вигоди. Так, після реконструкції колишній стадіон «Металург», розташований у центрі міста, перетвориться на суто футбольний стадіон «Дніпро» без бігових доріжок. Є відомості, сказав заслужений тренер України Андрій Фатєєв, що в подібному дусі планується реконструкція інших стадіонів Дніпропетровська, які мають намір перетворити на професійні арени. Тим часом, у сусідній Польщі, яка також готується до Євро-2012, будують стадіони з біговими доріжками. Більше того, знаменитий англійський стадіон «Уемблі», який спочатку будувався як футбольний, тепер обладнають біговою доріжкою. «В усьому світі, — підкреслив Фатєєв, — розуміють важливість розвитку легкої атлетики. Шкода, що в Дніпропетровській області це не так».

Неспокій свого колеги розділяє віце- президент Федерації легкої атлетики Дніпропетровської області Олег Зайченко. З його слів, на Дніпропетровщині сьогодні немає жодного справжнього легкоатлетичного стадіону. «Для порівняння, в невеликій європейській країні Словаччині, говорить він, відкрито 100 стадіонів із синтетичними доріжками. А в Дніпропетровську, одному з найбільших міст України, ще п’ять років тому почалася реконструкція бігової доріжки на стадіоні «Метеор». За два мільйона гривень поклали основу, і на цьому роботи припинилися. Для їх завершення необхідно витратити ще близько одного мільйона гривень. Якщо цього не зробити найближчим часом, основа стане непридатною й доведеться все починати спочатку». Тренери пояснюють, що майданчики, на яких можуть тренуватися спортсмени-початківці, абсолютно не придатні для легкоатлетів високого класу. Після одного-двох тренувань на дніпропетровських неякісних бігових доріжках спортсмени отримують травми, відновлення після яких займає від 6 до 12 місяців. Саме тому дніпропетровські легкоатлети вимушені тренуватися за межами області: в Ялті, Євпаторії, Маріуполі, Луганську, Донецьку, Києві. Ця практика дуже дорога, адже доводиться витрачати значні кошти на проживання в інших містах. Крім того, людям складно жити у відриві від сімей. Тому багато хто з перспективних спортсменів часто змінюють місце проживання й починають виступати за команди інших областей. Пригнічує їх також катастрофічна нестача спортивного інвентарю — всі снаряди спортсмени та тренери купують за власні гроші. Однак навіть за наявності спортивного інвентарю деяким легкоатлетам, наприклад, метальникам молота, списа або диску, в Дніпропетровську тренуватися практично немає де.

Зі слів Олега Зайченка, через недостатнє фінансування гальмується також розвиток дитячої легкої атлетики. «Внаслідок зруйнованої інфраструктури, говорить він, деякі батьки відмовляються відправляти своїх дітей у легкоатлетичні спортивні школи. Для того, щоб купити форму або вивезти дітей на змагання, спортивні школи вимушені шукати спонсорів». Незважаючи на це, на Дніпропетровщині досі діють 42 спортивні школи, а їх вихованці досягають успіхів. У 2008 році збірна команда Дніпропетровської області виграла Спартакіаду школярів України та Чемпіонат України серед юніорів. Усього на національних змаганнях юні спортсмени посіли 36 перших місць, 28 других, 33 — третіх. Вони встановили два світових рекорди, 2 європейських, 7 обласних. У той же час, незважаючи на успіхи дитячого та юнацького спорту, результати дорослих легкоатлетів Дніпропетровської області через відсутність гідної спортивної бази з кожним роком знижуються. «На нинішню Олімпіаду в Пекіні, говорить Олег Зайченко, відправляться 254 українських спортсмена, з них 75 легкоатлетів. При цьому з Дніпропетровської області в Пекін їде всього два легкоатлета. Варто нагадати, що в Афінах у 2004 році виступало чотири дніпропетровських легкоатлета, а на Олімпіаді в Сіднеї в 2000 році їх було 12». «Невесела перспектива виходить, відмічають тренери, і це в той час, коли легка атлетика, особливо біг та ходьба, є найбільш популярним видом спорту в світі — нею займаються 9,6% населення Землі, а футболом — 8,4%».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: