Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Космічна програма в жанрі рок-опери

Дніпропетровські ракетники заспівають на оперній сцені
13 березня, 2003 - 00:00

Як розповів автор лібрето Михайло Арошенко, ідея музично-поетичного втілення «Морського старту», найвідомішої в світі міжнародної космічної програми, з’явилася у нього після спілкування з групою молодих співпрацівників конструкторського бюро «Південне», де працює і його син. «Я задумався над тим, — говорить він, — що сучасним світом правлять символи чи, висловлюючись мовою реклами, бренди. У 60-і роки славою Великобританії стали «бітли», бізнес навколо яких давав до скарбниці не менше грошей, ніж весь торговельний флот королівства. Трохи пізніше Швецію прославила група «АВВА», що приносила прибуток, який дорівнює прибуткам автомобільного концерну «Вольво». І зараз на світовій естраді звучать, наприклад, мюзикли «Собор Паризької Богоматері», «Чикаго» або той же російський «Норд- Ост», які стали відомі далеко за межами своїх країн». «Чому ж Україна, — запитує дніпропетровський поет, — для підвищення міжнародного авторитету практично ніяк «не розкручує» свої космічні символи? Адже в програмі «Морський Старт» вона бере безпосередню участь, а запуски супутників із плавучої платформи в Тихому Океані здійснюються ракетоносієм «Зеніт-3 SL», який виготовляється в Дніпропетровську. Ракети — це символ могутності в сучасному світі і, з погляду матінки-історії, це, мабуть, звучить сильніше, аніж успіхи наших футболістів, боксерів чи фігуристів». На його думку, вже давно настав час «музично-рекламного супроводу» всіх великих ракетних проектів і над цим варто замислитися не лише українським ракетникам, але й державним мужам.

До створення «космічної» рок-опери її автори підійшли з погляду історіософії, переусвідомили мовою міфології минуле й сучасне України, що сягає, на їхню думку, своїм корінням часів скіфських легенд і царів. Перший із них — Таргітай — за міфами був сином неба та водної стихії Дніпра. У цьому поет М. Арошенко вбачає певний «перст долі», свого роду прогноз, що Батьківщиною «Морського старту» стане саме Дніпропетровщина, де колись розташовувався центр скіфської держави. Нащадки гордих скіфів, чиї душі, за сценарієм рок-опери, перевтілилися в українських ракетобудівників, сьогодні реалізують космічну програму, визначену згори. Зі зрозумілих причин у рок-опері звучать українські народні мотиви, епічна пісня «Реве та стогне Дніпр широкий», а також, враховуючи міжнародний характер проекту «Морський старт» — музика американських, норвезьких та російських композиторів.

М. Арошенко взагалі тяжіє до реалізації видовищних проектів. Так, місцева влада до міжнародного форуму ракетобудівників має намір встановити в Дніпропетровську ракетний меморіал, гідний «космічної столиці України». До роботи над ним уже залучено кращі архітектурні сили міста і навіть студентів будівельної академії. Проте, з новаторськими ідеями, поки що, «не густо» — пам’ятник ракетобудівникам хочуть встановити на півдороги від місцевого летовища до «Південмашу», очевидно, призначивши його, насамперед, для огляду VIP-гостями міста.

Зі свого боку М. Арошенко пропонує зовсім інше розв’язання, від якого злегка очманіли навіть бувалі в бувальцях дніпропетровські урядовці. На набережній Дніпра, нагадує він, ще з брежнєвських часів стоїть гігантська споруда недобудованого готелю «Вітрило», чиї розміри та контури віддалено нагадують єгипетську піраміду. Довести до ладу цей «довгобуд» не зважилися навіть іноземні інвестори, яким влада Дніпропетровська готова була віддати споруду за чисто символічну ціну.

За задумом М. Арошенка, будівлю готелю потрібно використати як... п’єдестал, на якому можна встановити корпус знаменитої ракети «Зеніт-3 SL». За розрахунками колишнього будівельника та знавця крицевих конструкцій, цей проект обійдеться лишень у 300 тис. євро. Зате Дніпропетровськ, та й уся Україна, отримають грандіозний пам’ятник ракетобудіваникам, який височітиме над гладінню Дніпра — ну повна тобі ілюзія «Морський старту». Будівля готелю, як гігантський ракетний шлейф доповнюватиме «Зеніт», — говорить М. Арошенко, — а вгорі можна влаштувати оглядові майданчики, ресторації, а також використати цю споруду висотою в 135 метрів як вежу для передачі теле- і радіосигналу чи мобільного телефонного зв’язку. Окрім того, з’явиться й зацікавленість добудувати сам готель, перетворивши його на діловий та офісний центр».

Як не дивно, але напівфантастичний за своїми масштабами проект зацікавив, після публікації в місцевій пресі, дніпропетровських підприємців. «Нічого неможливого тут немає, — говорить секретар Координаційної ради з питань розвитку підприємництва при Дніпропетровському міськвиконкомі Олександр Малик. — Інтерес до проекту виявили багато які комерційні структури. Вже до серпня готель можна повністю засклити, привести до порядку декілька поверхів, віддавши їх під офіси та виставкові зали. Ще простіше буде навести лад на прилеглій території, важливо, щоб була на це лише згода та відповідна ухвала влади».

Сам М. Арошенко вважає, що кращого сценічного майданчика, ніж біля «Вітрила», для прем’єри рок-опери «Морський старт» у Дніпропетровську годі й шукати. І «по секрету» повідомляє, що новим музичним твором вже зацікавилися відповідальні особи, адже йдеться, як не кажи, про престиж «ракетно- космічної столиці України».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: