Понад 30 картин, графічні роботи, глиняні тарілки та близько десяти керамічних скульптур — свій найповніший творчий доробок представила одна з найпомітніших українських художниць Юлія Гушул. У виставці «Космічні мальви», яка розгорнулася у Вінницькому краєзнавчому музеї, вона представила унікальні зразки традиційної української автентики та відголоски сучасного світу. Через символізм робіт, написаних у стилі наївного малярства, Юлію Гушул часто порівнюють з легендарною Марією Примаченко.
Незважаючи на родинні таланти (Юлія народилася в родині художників), малювати вона почала лише кілька років тому. Паралельно з творчою діяльністю довгий час працювала в столичних виданнях журналістом і редактором. А кілька років тому переїхала на Вінниччину. Каже, що взяти пензлик у руки їй запропонував чоловік: подарував гуаш, пензлик і сказав «Малюй!».
«Першим моїм «полотном» був старий календар. Я взяла його і подумала, що він вже нікому не потрібен, не шкода буде, якщо зіпсую. Коли змалювала перший-другий календарі, то наважилася взяти до рук чистий аркуш паперу і зобразила дивну, але добру істоту, — розповідає художниця. — Навіть зараз, сідаючи за полотно, не знаю, які образи з’являться. Іноді мені здається, що це не я малюю, а хтось просто керує моїми руками. Я — ніби канал для самовираження. Головне — взяти до рук пензля і фарби, відпустити усі думки і творити. Тоді зустріч з чимось чи кимось небаченим і чудернацьким гарантована».
Окрім картин, на вінницькій виставці Юлія Гушул вперше представила свої керамічні роботи. Менше року тому (точніше у лютому) вона взяла в руки глину і почала створювати вироби, придатні до розмальовування. Так з’явилися керамічні тарілки, розписані ангобами і глазурями.
«Ідея організувати персональну виставу виникла під час проекту «Стежка» агенції «АртПоле». Разом з кримськотатарським керамістом Рустемом Скібіним ми розмалювали фасад бібліотеки №1 у Вінниці. І журналісти запитали мене, чому я не роблю своїх виставок. Це було восени минулого року... У мене було більше року на підготовку, — продовжує Юлія. — Взимку я закохалася в глину, відвідувала майстерню Михайла Діденка, зробила кілька робіт для виставки, потім розписала керамічні тарілки, а одного ранку подумала про лекції і майстер-класи, які можна було б організувати в рамках презентації. Мені пощастило, бо я мала достатньо часу, щоб організувати не просто виставку, а мистецький фестиваль, присвячений наївному мистецтву».
Проект Юлії Гушул «Космічні мальви» складається з 14 подій. І це вперше у музейній практиці, коли експозицію супроводжує низка подій та активностей для дорослих і дітей. Це і дискусії про сучасну автентику, і лекції з наївного мистецтва, і кіновечори для дорослих та дітей, і різноманітні майстер-класи. Триматиме мистецький перформанс у краєзнавчому музеї до 11 грудня.