Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Костюм як спосіб життя

У Донецьку пройшов фестиваль «Текстиль і мода»
22 червня, 2006 - 00:00
НАД КНИЖКОЮ «ПРО СВІТ МОДИ» В. ЗАЙЦЕВ ПРАЦЮВАВ ПОНАД 30 РОКІВ / ФОТО АВТОРА

Цим літом модні будуть льняні та шовкові вбрання, на яких мають обов'язково бути аплікації зі шкіри чи шифону, а також незвичайні вечірні сукні з… тонкої вовни з довгими шлейфами та маленькими піджачками. Такий висновок роблять учасники традиційного фестивалю «Текстиль і мода — 2006», що пройшов у Донецьку. У ньому взяли участь модельєри та дизайнери не лише з Донецької області, але й з Києва, Львова, Харкова, Дніпропетровська, Луганська, Луцька, Херсона, Сум, Криму, а також Росії й Білорусі.

«Текстиль і мода» в Донбасі проходить вже не перший рік, й головна його мета — презентація унікальних можливостей українських дизайнерів з усіх регіонів України, а також популяризація й підвищення іміджу вітчизняних торгових марок одягу. І, потрібно відзначити, організаторам фестивалю вдається представити українські модні ідеї в найкращому світлі: від колекцій від кутюр до прет-а-порте. «Просто колекції створювати не цікаво й нудно. Вони мають бути передусім доступні людям», — так охарактеризував головну спрямованість фестивалю незмінний голова журі, член-кореспондент Російської Академії мистецтв, доктор мистецтв В'ячеслав Зайцев. Учасники фестивалю змагалися в п'яти номінаціях: за кращі тканини, представлені на конкурсі (нагороду отримали волинські комбінати — ЗАТ «Едельвіка» та ЗАТ «Волинський шовковий комбінат»), за кращу промислову колекцію одягу, а також кращу дитячу, студентську й авторську колекції. Усі автори колекцій отримали за підсумками фестивалю спеціальні дипломи, призи та ексклюзивні пам'ятні знаки, виготовлені ювелірами м. Краматорська Донецької області. При цьому переможцям конкурсу дістався також спеціальний подарунок — важкувата книга В. Зайцева «Про світ моди», над якою маестро працював понад 30 років.

Проте, як відзначали учасники фестивалю, ще більшим подарунком для них став майстер-клас російського кутюр'є. До речі, Зайцев повідомив, що для своєї нової колекції «Осінь — зима —2006» він закупив штучне хутро саме в Україні, а всім модницям і модникам порадив звернути увагу на льняні речі, виготовлені саме в нашій країні. З колекцій же російському дизайнеру дуже сподобалися льняні чоловічі костюми донецького салону «Пані-мода» під назвою «Повернення стилю». «Костюм — спосіб життя. Хороший костюм — ще й успіх у бізнесі», — підкреслив він, акцентувавши увагу на тому, що сьогодні чоловічий діловий костюм не обов'язково має сувору класичну сорочку, а цілком стильно виглядає й зі звичайними футболками. Серед кольорів же — не лише палевий, бежевий та пісочний, але й помаранчево-червоні відтінки, які розробив сам Зайцев. Окрім того, за словами маестро, дуже популярними в майбутньому сезоні будуть також нові чоловічі светри, що виготовляються з тонкої вовни та стилізуються під класичну російську сорочку з дуже великими кишенями.

Що ж до жіночого одягу, то, за словами В. Зайцева, цього сезону особливо актуальна обробка золотом, довгі спідниці, в розрізі яких видно маленькі шортики, закриті сукні, шийні хустки і… обов'язковий пасочок на талії, що підкреслює фігуру.

Також, за словами Зайцева, особливий акцент сьогодні набуває шкіра, з якої виготовляються художні аплікації на тканині. У цьому значенні модельєр відзначив, зокрема, колекцію донецьких модельєрів Людмили Гарник та Олени Іванішиної «Едем», в якій було представлено вечірні сукні з легких тканин зі шкіряними аплікаціями. Крім того, дуже актуальні важкі прикраси — як правило, це безліч круглих намист різної величини, одягнутих одне на одне, а також величезні штучні квіти, що використовуються у вигляді шпильок для жінок. Проте, як можна було судити зі слів модельєрів, сьогодні в моді передусім елегантність, витонченість і почуття смаку.

Загалом же, за словами В. Зайцева, особисто для нього в новому фестивалі «Текстиль і мода» справжнім прозрінням стали дитячі колекції, які «насичені радістю й світлом», а також повернення інтересу до національного костюму, в якому, на його думку, закладено велику філософію. При цьому маестро порадувало те, що навіть наймолодші українські дизайнери роблять свої колекції дуже стильно й грамотно, «без перебору» та спекуляції різних стилів і тем.

При цьому модельєр підкреслив, що він саме тому так часто й їздить в Донецьк — йому подобається «стиль та одержимість» тутешніх дизайнерів: «Мені сподобалося місто, сподобалися люди. Я побачив прогрес, я побачив, що донецькі, українські дизайнери дійсно хочуть зростати, розвиватися. Тут є дуже потужний енергетичний потенціал», — підкреслив кутюр'є. Щоправда, на запитання «Дня», чи не планує він відкрити в Донецьку свої магазини, якщо йому так сподобалася шахтарська столиця, Зайцев однозначно відповів: «Ні!», пояснивши: «Я вже все спробував. Я можу працювати лише у себе вдома, в Москві. На жаль, мене так часто й недобре використовували, що я не можу собі більше цього дозволити. Я відшліфовую кожну модель, я довожу її до досконалості, це неможливо робити не вдома. А гірше працювати я вже не можу», — підкреслив він. Проте, маестро відразу ж додав, що донеччанам у жодному разі не треба засмучуватися — сьогодні в Донецьку працюють Лабораторії моди, в яких беруть участь студенти Зайцева, що втілюють у життя всі його ідеї. Більш за те, за словами кутюр'є, в Україні також є чимало справді талановитих майстрів, які роблять дійсно стильні, цікаві речі, чим наша країна може пишатися.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: