Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крах «великої п’ятірки»

1 липня, 2004 - 00:00

Як сказав тренер однієї із збірних, які виступають у ці дні в Португалії, чемпіонат Європи — це той же чемпіонат світу, тільки без Бразилії та Аргентини. І 80% кращих футболістів світу зосереджено саме на європейському форумі. Але, дивна річ. Левова частка цих віртуальних відсотків припадає на країни «Великої п’ятірки», а в напівфіналі їх якраз і немає. Загадка!

НІМЕЧЧИНА

Головна проблема нинішньої збірної Німеччини — повна відсутність стабільно забивних форвардів. Немає у них зараз своїх Шевченків! Були б, ні за що не взяв би Руді Феллер на чемпіонат такого динозавра як Фреді Бобич, наприклад, якому вже давно час iз футболом закінчувати. Та й Кураньї, один із тих, хто міг би стати зіркою в якій-небудь Албанії чи Молдові, але ніяк не бути ключовим гравцем трикратних чемпіонів світу. Нових Біргоффів, Клінсманів, Мюллерів не бачити. А Штефан Клозе, який непогано показав себе в Японії та Кореї, гравець надто нестабільний. То густо, то пусто. Останнім часом — якраз друге.

ІСПАНІЯ

Проблеми Іспанії в психології. Не перший рік піринейці є безперечними фаворитами на кожному зі змагань і вкотре пролітають як фанера. Цього разу над Ліссабоном. Команда паталогічно не може грати на великих турнірах. Та тут ще тренерських помилок — вагон із невеликим возиком. «Боязка» оборонна тактика, як її назвали іспанські ЗМІ, в матчі з португальцями, (Іньяке Саєс на матч поставив лише одного форварда — Фернандо Торреса), повний карт-бланш Раулю, який проходив весь сезон полем пішки і скоріше заважав команді, аніж допомагав. Два голи іспанців на «Євро» забили Валерон і Мор’єнтес та обидва (!) цим не заслужили місця в стартових складах на наступні матчі. Саєс після «Євро» пішов у відставку. Ще б пак не піти. А торсіда мало не повбивала гравців після повернення на Батьківщину.

ІТАЛІЯ

В Італії на гравців також чекав «теплий прийом». Особливо дісталося «верблюдові» Тотті. Відразу сотня уболівальників щосили намагалася доплюнути до капітана збірної. Обійшлося. Паплюжили в основному карабінерів. Італійці, як завжди, важко стартували і, як завжди, вихід із групи відклали на останній матч. Цього разу не вийшло. Данці із шведами розкачали зручну нічию 2:2 і відправили «зоряних» хлопчиків додому. Причини невиразного виступу трикратних чемпіонів світу в Португалії потрібно шукати в щільному календарі внутрішньої першості. У Серії А кожний матч — це гладіаторський бій, а тут ще виступи в єврокубках і за збірну. Традиційно провалився Алекс Дель П’єро, Вієрі виглядає на тлі «Скуадри» немов не вирізаний апендикс. А що може один Буффон? Багато що, але не забивати ж він піде з рукавичками напереваги. Не даремно в Італії ще до форуму жорстко критикували Траппантоні за те, що він не взяв молодого Джеллардіні з «Парми», який наробив галасу в Серії А.

ФРАНЦІЯ

Середній вік збірної Франції — 29 років. Більшість із цієї старої гвардії — Зідан, Тюрам, Бартез, незрозуміло навіщо взятий до Португалії 36-річний Десаї — перемогами вже наїлися від пуза. Вони, звичайно, старалися, але не було того блиску в очах, який ми бачили ще недавно. Анрі здійснив більше з усіх форвардів чемпіонату ударів по воротах (близько 20), але, крім двох голів, відвертим аутсайдерам швейцарцям забити нікому не зміг. Важкі були французи й нагадували товстого старого кота, який і собаку прожене, якщо той до нього підійде, а ось уже за кішками бігати й мишей ловити, це вже для нього завдання нелегке.

АНГЛІЯ

Єдині з п’ятірки, кому докоряти абсолютно нема чого, — англійці. Просто не поталанило. До речі, вони єдині з п’ятірки, хто зберіг свого головного тренера. Свен-Еран Ерікссон із своїми хлопцями показували чи не найбільш симпатичний футбол на Євро. Ерікссон дав шанс молодому ліверпульцю Руні, і той не підвів, ставши головним відкриттям «Євро». Ех, збився приціл у Бекхема, який не реалізував два пенальті! Але не зважаючи ні на що, англійці виступом своєї команди не розчаровані й дивляться на майбутній ЧС у Німеччині з неприхованим оптимізмом.

Як і всі країни «великої п’ятірки»!

Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, фото Рейтер
Газета: 
Рубрика: