Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крихітка-завр

Знайдено найменшого птерозавра крейдяного періоду
20 лютого, 2008 - 00:00

Палеонтологи виявили останки крихітного летючого ящера, розмах крил якого був менше 25 см. Це найменший родич величезних літаючих створінь.

Птерозаври, перші істоти з особливою будовою хребта, що дозволяє їм літати, були господарями неба в добу динозаврів і вимерли одночасно з ними близько 65 млн. років тому, пише gzt.ru. Розмір птерозаврів дуже варіювався: це могли бути істоти розміром з чайку — такі, як анурогнат, — велетні на зразок анхангуера і тупуксуара, розмах крил яких досягав 4 м, або величезні істоти типу кетцалькоатлей з розмахом крил більше 10 м.

Про сенсаційну знахідку повідомили в статті, опублікованій в Proceedings of the National Academy of Sciences, Ксяолін Уонг, фахівець Інституту вертебральної палеонтології і палеоантропології Китайської академії наук, професор Александер Келнер iз Національного музею при Федеральному університеті Ріо-де-Жанейро і їхні колеги.

В інтерв’ю The Daily Telegraph професор Келнер розповів, що крихітна істота володіла унікальними особливостями, які відкривають нову добу в історії еволюції цих літаючих рептилій.

Останки птерозавра було знайдено в геологічній формації Жіуфотанг, що належить до раннього крейдяного періоду (120 млн. років тому), в західній китайській провінції Ляонін. Судячи з окам’янілостей, ящур мав вагу від 30 до 50 грамів. «Цей маленький птерозавр за розміром нагадував горобця або ластівку, — додав Уонг. — Ця рептилія — найменший беззубий птерозавр і найменший птерозавр, що жив у крейдяний період».

Судячи з кігтів і зігненої подовженої передостанньої фаланги пальця, пристосованих для того, щоб тварина могла підніматися по гілках, птерозавр жив на деревах. Ці істоти літали гінгковими лісами, поїдаючи комах. Крихітного птерозавра названо Nemicolopterus crypticus, що означає «літаючий лісовий житель, що ховається».

Дейв Мартілл з Університету Портсмута каже, що виявлення нового птерозавра — це гідне подиву відкриття. «Окам’янілості птерозаврів знаходять надто рідко, у нас зовсім небагато свідчень про дрібні види або ж їх немає зовсім», — зазначає він. У той же час Мартілл закликає ставитися до цього відкриття з обережністю. Він зазначає, що вчені не мають екземплярів пташенят велетенських птерозаврів і що було знайдено всього три яйця птерозавра. «У крейдяний період існувало безліч беззубих птерозаврів, розміри яких коливалися від середніх до велетенських. І можливо, що молоді особини сильно відрізнялися від дорослих, — пояснює він. — Оскільки вважається, що птерозаври могли літати вже в дуже молодому віці, то їхнi скелети повністю формувалися вже на ранній стадії життя, тому буде дуже складно відрізнити молодих представників великих видів від дорослих представників маленьких видів. Тому нам треба бути дуже обережними при опису нових видів».

«Я з нетерпінням чекаю того моменту, коли побачу саме цю знахідку в Китаї, де 2010 року проходитиме черговий Міжнародний симпозіум по птерозаврам», — зізнається Мартілл.

Птерозаври були найближчими родичами динозаврів і жили в ті самі періоди — триасовий, юрський і крейдяний — з 220 до 65 млн. років тому. Здатність літати розвинулася у рептилій незалежно від птахів.

Роджер ХАЙФІЛД
Газета: 
Рубрика: