Коростень — районний центр Житомирської області, розташований на міжнародній трасі Київ — Ковель. Автомобілісти кажуть, що стан дороги — ідеальний, тому екскурсія в одне з найдревніших міст України може стати чудовим туром вихідного дня.
Гордість Коростеня — міський Парк культури та відпочинку імені Миколи Островського, розкинутий на берегах мальовничого каньйону, в глибині якого тече річка Уж. У світових довідниках його називають «маленькою Швейцарією». На території парку — древлянське городище, віднесене до археологічної пам’ятки. Зберігся природний ландшафт — виходи скельних порід, різноманітна флора.
Із пішохідного мосту в парку можна побачити кілька скель, які прикрашають місцевість і мають власні назви: «Ольжина купальня», «Гігантські котли», «Баранячі лоби», «Плечі Перуна». Скелі складаються з червоного граніту, мають згладжені форми, що обумовлено дією льодовика.
Скульптури в парку переповідають славетну історію древнього міста, яке 946 року спалила київська княгиня Ольга, щоб помститися за смерть свого чоловіка — князя Ігоря. За легендою, 945 року жителі Іскоростеня, обурені надмірною даниною, підняли повстання, яке очолив древлянський князь Мал. Усю дружину князя Ігоря перебили, а його самого жорстоко стратили — прив’язали до двох зігнутих дерев і розірвали навпіл.
Через рік, 946-го, Ольга взяла місто в облогу, але захопити так і не змогла. Тоді княгиня запропонувала древлянам мирову — дати від кожного двору по кілька голубів і горобців. Отримавши птахів, Ольга наказала прив’язати до кожного з них тліючу тканину і відпустити. Птахи полетіли до власних гнізд і спалили Іскоростень. Частину жителів, які тікали з палаючого міста, перебили, інших — взяли в полон. Серед полонених була й майбутня княжна Малуша.
Коли Малуша народила від Святослава сина Володимира, майбутнього хрестителя Київської Русі, Ольга визнала його князем, і він виховувався разом із братами Ярополком і Олегом. А вихователем племінника став богатир Добриня Нікітич.
Сьогодні скульптури Малуші, Володимира, Добрині та князя Мала прикрашають коростенський міський парк. І навіть княгиню Ольгу коростенці пробачили й встановили їй пам’ятник у парку, поруч із так званими купальнями княгині.
На руїнах одного з городищ за наказом Ольги було побудовано високий терем, у якому вона жила самітницею, шукала порятунку в молитві та праці. Унизу, під кручею недоступних скель, Ольга облюбувала місце для купання — кам’яне русло, в якому під струменями чистої кришталевої води омивала княгиня своє тіло.
Крім того, нещодавно в Коростені навіть з’явилася Свято-Ольгинська церква як знак історичного примирення. Городяни вірять у легенду, згідно з якою Ольгу мучила совість за спалене місто, і заради покаяння на кручі біля річки Уж княгиня побудувала храм, куди приїжджала замолювати свої гріхи.
Ще одна родзинка коростенського парку — унікальний військовий комплекс «Скеля». 1935 року на місці природних печер давнього городища почалося велике секретне будівництво. За наказом головкому Західних військ об’єкт «Скеля» став командним пунктом армійського типу Коростенського укріпрайону № 5, так званої лінії Сталіна. Це — унікальне інженерна споруда, якій немає аналогів у світі.
Підземний комплекс і сьогодні є автономним об’єктом, має працездатні системи опалення, вентиляції, водопостачання й каналізації, телефонний зв’язок. Загальна довжина коридорів — 146 м. На базі об’єкта «Скеля» створено Музей військової фортифікації, в якому зібрано унікальні експонати, деякі — єдині у своєму роді. Біля входу в «Скелю» є капличка з джерельною водою, яка подається з підземного джерела, що в надрах колишнього військового об’єкта.
У парку є також пам’ятник деруну. Крім того, що деруни — це фірмова місцева страва, яку чудово готують у будь-якому кафе чи ресторані міста, у Коростені вже кілька років поспіль відбувається Міжнародний фестиваль дерунів. Наступний, шостий за ліком, відбудеться вже 14 вересня. Відвідувачів розважатимуть традиційними конкурсами, виставками і виступами творчих колективів, а також обіцяють здивувати новинками: гості зможуть побувати на поліському весіллі, урочисто вступити до Клубу любителів дерунів, взяти участь у дерунярській лотереї. У меню фестивалю: традиційні поліські страви, деруни білоруські, англійські, норвезькі, польські, французькі, севастопольські-морські. До речі, минулого року коростенський Фестиваль дерунів увійшов до сотні кращих подій для туристичної індустрії України 2012 року («100 best events of Ukraine»).