Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Медузи-окупанти

5 серпня, 2008 - 00:00

У Середземному морі цього літа знову набуває загрозливих розмірів привид зграй медуз, через які порушується відпочинок тисяч туристів. Так, лише за один день на ділянці берега завдовжки у десять миль між Ніццою та Каннами французькі служби невідкладної допомоги отримали понад 500 викликів, повідомляє inopressa.ru з посиланням на британську газету The Independent. Так, туристи, які каталися на водних велосипедах, постраждали від болючих опіків і просили, щоб їх позбавили страждань, а плавці повідомляли, що їх з усіх боків оточують представники виду, відомого як рожево-бузкова жаляча медуза.

Нашестя медуз зазнали також Лазурний берег, берег Лігурії на заході Італії, Коста Смеральда на Сардинії, частина Адріатичного узбережжя на сході Італії та значна частина південного і навіть північного узбережжя Іспанії.

Медузи не можуть пересуватися самостійно — їх носять океанами вітри й течії. У минулому їхня лава накочувалася на пляжі раз на 10—12 років. Вони лишалися там три—чотири роки, потім зникали так само таємничо, як і з’являлися. Однак тепер усе інакше. Ось уже восьмий рік поспіль вони атакують кращі курорти Середземного моря.

Іспанцям, які сподівалися уникнути вторгнення, вирушивши на північ, довелося змінити свої плани. Медуза під назвою «португальський воєнний кораблик» (Physalia physalis), опік якої може бути смертельний, здійснює хижацькі набіги на береги Кантабрії й Астурії, якій досі вдавалося уникати цієї сезонної епідемії. Останніми днями вітри почали прибивати цих тварюк до берега, змушуючи людей вивішувати прапори попередження.

У Ніцці й Каннах загроза медуз зникла так само швидко, як і з’явилася, та вчені не сумніваються, що вони повернуться, напевно, ще до кінця сезону. Вид, який наповнив цю десятимильну ділянку узбережжя, називається Pelagia noctiluca — рожево-бузкова жаляча медуза.

Зіткнення з нею може викликати сильні опіки, від яких у жертв часом лишаються шрами. Попри попередження й поради не перебувати у воді, минулого тижня опіки отримало багато плавців, після чого на французькі служби невідкладної допомоги линув шквал дзвінків.

Остерігаючись, що це негативно вплине на туризм, влада Канн і Монако встановила на деяких пляжах бони й сітки. Але крізь них прослизнули сотні медуз, а набагато більше вторглося на незахищені пляжі.

На Антибах узбережжя відтепер охороняє катамаран, що отримав назву «пилосос для медуз» і готовий за допомогою свого обладнання засмоктати будь-яку медузу, яка спробує повернутися до берега.

Морські біологи вважають, що надміру розвинене рибальство знищило й рибу, яка поїдала медуз, і її молодняк, який боровся з медузами за планктон. Є й інша теорія: рівень репродуктивності медуз пов’язаний із теплотою води, а через глобальне потепління температура морських вод підвищується.

НЕПРИЄМНІ ЗУСТРІЧІ

У Середземномор’ї та в багатьох інших водах живуть доволі агресивні медузи — їхні опіки найчастіше викликають алергічні реакції. До них належать ціанея («волохата медуза»), пелагія («маленьке бузкове жало»), хрізаора («морська кропива») й деякі інші.

У Чорному морі найпростіше зустрітися з такими медузами, як аурелія та корнерот. Вони мало небезпечні, й їхні опіки не дуже сильні. Існують цілком безпечні для людини медузи.

Найжахливіші медузи в Австралії та водах, що до неї прилягають. Опіки кубомедуз і «португальського кораблика» дуже серйозні, а часом і смертельні. У своєму желеподібному тілі медузи приховують нематоцисти — жалячі клітини. Кожна з них схожа на гарпун із нервово-паралітичною отрутою. Під час торкання медузи він вистрілює, фіксується на шкірі, й ниткою, сполученою з «гарпуном», подається отрута медузи.

Оскільки вся ця ниткоподібна конструкція залишається на шкірі, вона продовжує чинити свою токсичну дію. Опіки ці неприємні, та найчастіше не є небезпечними. За кілька годин печіння і свербіж припиняться. Жодних рубців і шрамів не лишиться. Жодної шкоди для здоров’я не буде.

Промивати опік медузи можна лише морською водою, прісна «піділлє масла у вогонь» і опік буде ще сильнішим. Аби зробити наслідки опіку мінімальними, всі залишки нематоцистів зі шкіри краще прибрати. У жодному разі не робіть це руками — їх також можна обпалити. Найпростіше зішкребти нематоцисти тупим боком ножа.

У методах надання першої допомоги при опіках медузи є безліч протиріч. Одні рекомендують змочувати опік слабим розчином оцту, інші навпаки — радять користуватися содою й іншими лужними розчинами, серед них — і сечею.

Газета: 
Рубрика: