Шимпанзе — математики
Фахівці з інтелекту приматів з університету Кіото провели тест на запам’ятовування чисел, який п’ятирічні дитинчата шимпанзе виконали помітно краще за японських студентів, повідомляє BBC News з посиланням на статтю в журналі Current Biology. У тесті брали участь студенти університетів і три пари шимпанзе: мати та п’ятирічне маля. Всі шимпанзе раніше були навчені рахувати від одного до дев’яти та розпізнавати цифри. Перед кожним випробуваним стояв сенсорний екран, у клітинках якого горіло декілька цифр. Потім цифри замінювалися білими квадратиками. Випробуваний повинен був натиснути по черзі на всі білi квадратики в порядку зростання чисел (тобто фактично пригадати, в якій клітинці стояла та чи інша цифра). Молоді шимпанзе виконували тест помітно швидше, ніж їхні матері та студенти.
Дослідники варіювали час, протягом якого випробувані могли спостерігати цифри. Цифри з’являлися лише на 210 мілісекунд. За такий короткий час неможливо встигнути «пробігти» екран очима, як ми звичайно це робимо під час читання. В ускладнених умовах молодий шимпанзе також виконував тест швидше та набагато точніше за студентів. Вчені вважають, що у малят шимпанзе розвинена фотографічна пам’ять: за частини секунди вони запам’ятовують як виглядає весь екран загалом. Ця здібність є і в людини у ранньому дитинстві, але вона втрачається з віком.
Манускрипт про архітектуру
Трактат римського зодчого Вітрувія «De architectura» («Про архітектуру»), надрукований в Італії приблизно 1487 року, проданий на нью-йоркському аукціоні Christie’s за 880 тисяч доларів, повідомляють РІА «Новости». На аукціон книга виставлялася оціненою у 200—300 тисяч доларів. «Про архітектуру» — єдиний античний текст про мистецтво архітектури, який повністю зберігся. Вітрувій написав його приблизно у 30 році до нашої ери. У Середньовіччі він поширювався у формі рукописів. На початок Ренесансу книжка Вітрувія виявилася надзвичайно популярною, і 1487 року в Римі її надрукував видавець Джованні Сульпіціо (Йоганес Сульпіціус Веруланус). Вціліли прочитані примірники цього видання. Проданий на Christie’s том належав американському архітектору, колекціонеру та знавцю старовинних книг про мистецтво архітектури Уїльяму Гедні Бітті. Свою бібліотеку він заповідав нью-йоркському музею Метрополітен. Музей і виставив трактат Вітрувія на торги Christie’s.