Музей... ліфтів
Цього року до дня міста (23 серпня) в Харкові планується відкрити Музей ліфтів. Як повідомив директор комунального спеціалізованого підприємства «Харківміськліфт» Анатолій Кандауров, уже є деякі експонати. Також міська влада виділила приміщення під музей, там нині проходять ремонтні роботи. За словами Кандаурова, у музеї буде виставлено ліфтові кабіни та устаткування не тільки вітчизняного, але й німецького, фінського та болгарського виробництва. Харків’яни також зможуть побачити ліфти, вироблені на початку XX століття. «Нам уже привезли унікальну кабіну 1921 року «народження», — розповів директор «Харківміськліфту».
Подаруй зірці ім’я
Таку назву має програма, яку презентували працівники Дніпропетровського планетарію. Астрономи пропонують відвідувачам за помірну плату дати назву обраній ними зірці. Виручені кошти мають піти на просвітницькі цілі, забезпечити участь у наукових програмах, а також у пошуку нових планет і зірок.
— Ця програма, — пояснює лектор планетарію Людмила Марченко, — пов’язана з міжнародним проектом, спрямованим на підтримку роботи телескопа «Кеплер», який почав діяти на навколоземній орбіті в березні минулого року. Телескоп веде спостереження за планетами земного типу, що перебувають за межами Сонячної системи. З його допомогою виявлені й занесені до каталогу сотні тисяч раніше невідомих зірок різної величини, біля яких потенційно може існувати позаземне життя».
Працівники планетарію вручали сертифікати, які засвідчують присвоєння тієї чи іншої назви астероїдам Сонячної системи, що обертаються між Марсом і Юпітером. Такі сертифікати користувалися у відвідувачів величезним успіхом. Проте, якщо хтось хоче зробити істотніший подарунок, астрономи допоможуть обрати потрібне сузір’я за гороскопом і відповідну зірку. «Цінність» зірки залежить від яскравості, тому найслабкіші світила — 13-15-ї величини — коштують найменше. І побачити такий подарунок на небі можна лише в потужний телескоп, та й то за допомогою фахівця. Яскравіша й помітніша зірка обійдеться покупцеві в суму від 150 до 300 доларів, але такий подарунок його власник може побачити сам. Найдорожчі зірки можна придбати в сузір’ях Малої та Великої Ведмедиці, бо вони досить добре знайомі й практично постійно спостерігаються в нічному небі. Незабаром після купівлі власнику вручають сертифікат дарунку, в якому зазначено ім’я власника, координати зірки, обрану назву, а також дату пам’ятної події. До сертифікату додається карта зоряного неба з зазначенням точного місця розташування зірки, а також роздруківка часу спостережень за нею на цілий рік. Переконатися в купівлі зірки можна у «всесвітній павутині», зайшовши на сайт міжнародної організації, що веде спеціальний каталог зоряних власників. Передбачається також, що назва зірки присвоюється зі спеціальним індексом і виявленим біля неї планетам.