Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

МОЗАЇКА

18 вересня, 2007 - 00:00


Загинув «поліглот»-папуга

У американському Університеті Брандейса помер папуга Алекс, який протягом 30 років допомагав дослідникам краще зрозуміти, як функціонує мозок птахів. Він вирізнявся надзвичайними здібностями: вмів рахувати до шести, розрізнював кольори і навіть міг виражати своє невдоволення нескінченними науковими дослідами. Причини смерті папуги нез’ясовні. За словами співробітниці університету Ірен Пепперберг у інтерв’ю виданню The Boston Globe, вона купила папугу в зоомагазині в далекому 1973 році (африканський жако живе у середньому півсторіччя). Папуга вивчив англійську мову настільки добре, що міг розпізнавати 50 предметів, 7 кольорів і 5 геометричних форм. Він також міг рахувати від нуля до шести і навіть умів виражати свої бажання і емоції, повідомляє gzt.ru з посиланням на Associated Press.

Крім Алекса, в лабораторії університету було ще два папуги. Траплялося, що він наставляв їх на шлях істинний, вимагаючи, щоб пернаті «говорили чистіше», коли ті бурмотіли щось невиразне. Хоч і можливо, він просто наслідував учених. За словами Пепперберг, дослідники не встигли до кінця розкрити потенціал Алекса. Папуга був настільки розумний, що міг розрізнювати звуки знайомих йому слів і комбінувати їх, складаючи нові слова. А місяць тому він вивчив нову цифру — сім. Ніщо не віщувало трагедії. Як завжди, йдучи додому, Ірен сказала папузі, що для нього настав час повертатися у клітку. Ірен згадує слова Алекса: «До зустрічі. Я люблю тебе» і свою відповідь: «Я також люблю тебе». «Ти прийдеш завтра», — чи то питально, чи то ствердно сказав папуга. «Так, я прийду взавтра», — відповіла Ірен.


Японці-довгожителі

У Країні сонця, що сходить, нараховується понад 32 тисячі мешканців віком понад 100 років, їх кількість зросла більше, ніж на третину, за останні чотири роки, повідомило Міністерство охорони здоров’я, праці та добробуту країни, пишуть РІА «Новости». Виявляється, лише за останній рік чисельність японців, що перетнули 100-річний рубіж, зросла на 3 тисячі 900 осіб і на 1 вересня сягнула 32 тисяч 295 осіб. Переважну більшість довгожителів становлять жінки, на їх частку доводиться 86% з цього числа, стверджують у міністерстві.

Автори дослідження зазначають стрімке зростання у країні кількості довгожителів, що відзначили сторічні ювілеї. Зазначається також, що 1963 року, коли у Японії тільки почали вести подібну статистику, їх нараховувалося всього 153 особи. Відтоді кількість довгожителів неухильно зростала. 1998 року їх чисельність подолала відмітку 10 тисяч, а 2003 року перевищила 20,5 тисячі осіб.

У середньому сьогодні на кожні 100 тисяч японців доводиться 25 осіб віком понад 100 років. Найбільше довгожителів на Окінаві — майже 58 осіб на 100 тисяч. На сьогодні найбільш немолода японка Тоїонага Цунеїо мешкає у префектурі Коті, їй 113 років. Найбільш немолодому японцю Томодзі Танабе, якого одночасно визнано найбільш дорослою людиною планети, зараз 111 років.

Газета: 
Рубрика: