Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Музичний прорив на Захід

29 серпня, 2002 - 00:00

Незважаючи на стихійне лихо у Центральній Європі (повінь у Німеччині, Чехії та Австрії), у Берліні успішно пройшов черговий Фестиваль молодіжних симфонічних оркестрів. Вперше для участі у цьому грандіозному музичному проекті було запрошено музикантів із нашої країни: Студентський симфонічний оркестр Національної музичної академії України під керівництвом народного артиста України, професора Романа Кофмана.

Підготовка до фестивалю вимагала багатомісячної самовідданої праці всього колективу: його учасники повинні були готуватися не тільки протягом навчального року, але і влітку, під час заслуженого відпочинку, коли у Києві панувала неймовірна спека. Але всі випробування наша музична молодь з честю витримала, підготувавши до виступу в Берліні найважчу програму: Симфонію №6 Валентина Сільвестрова, «Карпатський» концерт Мирослава Скорика для симфонічного оркестру і Третій концерт для фортепіано з оркестром Сергія Рахманінова (соліст — Михайло Данченко).

Зі слів музикантів, складний для виконання твір В. Сільвестрова було сприйнято берлінською публікою з великим ентузіазмом. Коло музичних образів твору вельми різноманітне, симфонія містить безліч композиційних знахідок незвичайних тембрів і колористичних ефектів. Величезний успіх випав на долю соліста — лауреата міжнародних конкурсів, відомого піаніста Михайла Данченка, що зіграв з нашим оркестром найважчий концерт С. Рахманінова. У фіналі — виклики на «біс», «браво» публіки, що скандувала, примусили його і Романа Кофмана багато разів повертатися на сцену.

Треба сказати, що публіка мала можливість порівняти професійну майстерність багатьох молодіжних оркестрів Європи. У фестивалі взяли участь молодіжні оркестри з цілого ряду європейських країн: Франції, Італії, Іспанії, Греції, Швеції, Туреччини, Литви, Латвії, звичайно, — Німеччини, були і змішані інтернаціональні колективи.

Маестро Кофман володіє не тільки дирижерсько-інтерпретаторским талантом, але і має великий організаторський дар. Київські студенти подорожували у двох комфортабельних автобусах (склад оркестру — дев’яносто осіб), жили у гарному готелі, добре харчувалися (допомогли завчасно знайдені спонсори).

Успішний виступ київського оркестру на Берлінському фестивалі — частина широкомасштабного творчого наступу Кофмана у західному напрямі. У цьому році Роман Ісакович підписав контракт з Боннським симфонічним оркестром і керівництвом Боннської опери про п’ятирічну співпрацю з цими відомими в Європі колективами і буде працювати як генеральний музичний директор Боннського оркестру.

Проте студенти консерваторії дуже сподіваються, що «наша людина в Бонні» не залишить посаду керівника рідного студентського оркестру, не забуде про своїх підопічних з Київського камерного оркестру, зумівши поєднати викладацьку і концертну діяльність як за рубежем, так і в Україні.

Євген КУРИШЕВ
Газета: 
Рубрика: