Про благотворний вплив музики на людський організм було відомо ще в давні часи. Ще близько двох тисячоліть тому знаменитий лікар Асклепій лікував хворих на ішіас за допомогою гри на трубі, а Демокріт стверджував, що багато хвороб можна зцілити за допомогою флейти, пише pravda.ru. Шотландський вчений Максвелл успішно лікував грою на музичних інструментах людей, які страждали на епілепсію, душевні хвороби, параліч, водянку, імпотенцію й різні види лихоманки... У чому ж тут секрет?
Відомий музикант і дослідник феномена цілющої музики Леонід Тимошенко стверджує: «Фізіологічні аспекти впливу музики базуються на сприйнятливості ЦНС (центральної нервової системи) до акустичних впливів. А саме — до імпульсів, що спрямовуються звуковою хвилею необхідної частоти. Звукова хвиля викликає реакцію у відповідь з боку ЦНС у вигляді вироблення біологічно активних речовин, що регулюють роботу внутрішніх органів і систем організму.
Шляхом правильного підбору музичного твору можна стимулювати розвиток біологічних систем, причому впливати цілеспрямовано на ті чи інші якості організму. Виникає ефект впливу звукової хвилі на центральну нервову систему шляхом передання їй імпульсу, інакше кажучи, — «команда» на вирівнювання її фізіологічних параметрів».
Нещодавно дослідники зі Школи медицини Меріленда з’ясували, що прослуховування улюбленої музики позитивно впливає на роботу кровоносної системи. Вчені провели експеримент, під час якого група з десяти здорових добровольців протягом декількох тижнів слухала різну музику, а потім проходила медичне обстеження. З’ясувалося, що після прослуховування ними улюблених мелодій відбувалося розширення кровоносних судин у середньому майже на 26%, тоді як прослуховування музики, що викликала у випробуваних дискомфорт, призводило до звуження судин на 6%.
Найбільшу користь нашому організму приносить прослуховування класичних творів і народних мелодій, стверджують дослідники. Естрадні й легкі танцювальні ритми не мають жодного позитивного впливу. А важкий рок навіть шкодить — може спричиняти психічні захворювання!
Американський вчений Ранджі Н. Сінгх навіть склав список класичних музичних творів, які допомагають організму виробляти мелатонін. Це друга частина «Концерту для фортепіано» Бетховена, Псалом 116 «Подякуємо Господу» Моцарта, «Місячне сяйво» Дебюссі, третя частина «Другої симфонії» Рахманінова, «Романтична флейта Пана» Замфіра, «Концерт для гобоя» Вівальді, григоріанські псалми, «Літургія папи Марцелюса». Особливо корисно слухати музику перед сном.