Спільними зусиллями кафедра менеджменту мистецтв Львівської національної академії мистецтв та Львівський палац мистецтв підготували концептуальний виставковий проект «Екзистенція > Космос — вектор львівського модернізму». Він показує ретроспективу трьох десятиліть основних напрямів альтернативного львівського мистецтва 1960—1980-х років у творах Романа Сельського, Леопольда Левицького, Карла Звіринського, Олега Мінька, Любомира Медвідя, Ігоря Боднара, Євгена Лисика, Теодозії Бриж, Романа Петрука, Олександра Аксініна та інших модерністів.
Як зазначають організатори проекту, це спроба повернути історії українського і європейського мистецтва маловідомий, «інший» Львів 1960—1980-х років.
«Це зріз, очевидно, що неповноцінний, бо не можна однією виставкою охопити все, але то є серйозний зріз нашого львівського мистецтва, починаючи від кінця 50-х і початку 60-х років і закінчуючи 80-ми роками, — каже художник, лауреат Шевченківської премії, викладач Львівської національної академії мистецтв Любомир Медвідь, один із небагатьох живих художників, чиї твори представлені на цій виставці. — У Львові відбувалися цікаві процеси. Справді, було про що говорити людям у 60-ті роки, і дякувати Богу, ми сказали відверто, щиро, правда, інколи «під сукно», але й те «під сукно» мало якусь обмежену, вузьку презентацію, і воно відіграло свою роль. Це було мистецтво Опору, такого мовчазного, але наполегливого».
ЄВГЕН ЛИСИК. «БАЛЕРИНА» / ФОТОРЕПРОДУКЦІЯ АВТОРА
«Зараз тут зумисне вибрані такі знакові речі, по яких можна відстежувати певні тенденції в мисленні, певні ідеології мистецтва, які були на заході України всупереч заборонам, — розповідає відомий львівський мистецтвознавець Роман Яців. — Я дивуюся своєму вчителеві Карлу Звіринському, коли в 50-ті роки, на початку 60-х він проводив абсолютні паралелі з тими концептуальними роботами польських, західних художників того часу. Вони абсолютно нарівні йшли в мисленні, бажанні жити тими ідеями і робити духовний опір отій нав’язуваній ідеології соціалістичного реалізму. Якщо б воно було відкритим, то набагато глибше могло б спрацювати на середовище».
Проект «Екзистенція > Космос — вектор львівського модернізму» включає не лише виставку, а й цілий мистецький симпозіум, який триватиме до 5 квітня.