Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАУКА

6 березня, 2007 - 00:00

«Штучний ніс»

Італійські вчені, зайняті у сфері оборонної промисловості, завершують роботу над «штучним носом», який зможе відчувати будь-яку небезпечну і вибухову речовину. Начальник відділу досліджень генерального секретаріату оборони адмірал Лучо Аккардо розповів, що роботи в цьому напрямі просуваються вдало і наближаються до завершення. У результаті з’явиться сенсор, так званий штучний ніс, здатний на відстані 200 метрів розпізнавати «запахи» будь-яких мін і зарядів, повідомляє РІА «Новости». «Насамперед цими приладами ми обладнаємо всі наші військово-транспортні засоби, які рухаються зі швидкістю 40 і більше кілометрів за годину. І якщо десь у радіусі 200 метрів буде схована міна, то «штучний ніс» негайно попередить про це водія, — сказав адмірал. — Щойно прилад остаточно доопрацюють, їм можна буде оснащувати не лише військову, але й цивільну техніку, оскільки «штучний ніс» може розпізнавати будь-які небезпечні речовини».

Найдовша підземна річка

Група іноземних акваспелеологів знайшла на півночі мексиканського півострова Юкатан підземну протоку, яка може виявитися найдовшою підземною річкою, відомою людству. Як повідомив один із печерних водолазів Стів Богертс, річка з’єднує дві печерні системи, що знаходяться на відстані більше за 150 кілометрів. Він не уточнив, як саме це з’ясувалося, адже пройти підземною річкою в автономному режимі понад 150 кілометрів навряд чи можливо для аквалангістів; іноді для перевірки скидають у річку незначну кількість радіоактивних речовин, передає lenta.ru з посиланням на Reuters. Крім того, досить імовірно, що ця ж річка сполучається з двома іншими підземними водними системами, що зробить її довшою ще на 200 кілометрів. Раніше найдовшими підземними річками вважалися підземний протік Палаван на однойменному філіппінському острові та річка Сонтрач у В’єтнамі.

Комп’ютер для сліпих

Російська компанія Syscom оголосила про випуск міні-комп’ютера для сліпих і дітей зі слабким зором. Новинка не має звичайного монітора. У верхній частині розташовані клавіші для набору тексту, нижче розташований брайлівський рядок, який необхідний для читання текстів і перевірки коректності інформації, введеної за допомогою клавіш. Комп’ютер обладнаний вбудованою мовною програмою, яка здатна озвучувати тексти двома мовами. Нова розробка дозволяє людям з вадами зору виходити в інтернет, слухати музику і читати книги. Новинка працює під управлінням операційної системи Windows CE як від електромережі, так і від акумулятора, обладнана USB-портом, мікрофоном і вбудованими динаміками. Вага новинки — 1230 грамів, її розміри — 255 на 150 на 55 міліметрів, повідомляє Lenta.ru з посиланням на прес-реліз компанії Syscom.

Подвійна статуя

Австралійська археологічна місія, яка провадить розкопки в Єгипті в районі комплексу пірамід у Саккарі під Каїром, оголосила про унікальну знахідку. Знайдено подвійну статую з дерева. Вік пам’ятки становить більше чотирьох тисяч років, повідомляє РІА «Новости». За словами голови Вищої ради у справах давнини Єгипту Захі Хаваса, ідеться про подвійну статую писаря Ка-Хаї та його дружини. Знайшли витвір у могилі, виявленій археологами на півночі від піраміди фараона Тети (першого фараона VI династії) в Саккарському некрополі. Могила датується кінцем правління V династії фараонів (2508—2350 роки до нашої ери) і початком VI династії (2350—2200 роки до нашої ери). «Ми вважаємо статую одною з найрідкісніших знахідок. Уперше археологи віднайшли подвійну статую з дерева», — сказав Хавас. При цьому він наголосив, що всі знайдені до цього подвійні статуї епохи фараонів були кам’яними. Крім статуї подружньої пари Ка-Хаї, вчені знайшли в могилі фальшиві двері, також зроблені з дерева та інкрустовані іменами писаря і його дружини, два дерев’яних жертовники і ще чотири менш визначні дерев’яні статуї. Усі пам’ятники знаходяться в хорошому стані. В епоху Давнього Єгипту соціальний прошарок писарів відігравав дуже велику суспільну роль. Вони були важливою суспільною групою, свого роду охоронцями традицій та історії, які зберігали і передавали єгипетську культуру від покоління до покоління. Писарі займалися переписуванням, виправленням і збереженням магічних, релігійних і протолітературних текстів.

Газета: 
Рубрика: