Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не смішно...

Символом одеської «Гуморини» зробили відомого українофоба
5 квітня, 2011 - 00:00

Нинішнього року з огляду на економічну кризу Одеська міськрада влаштувала свято в скороченому вигляді, назвавши це новим форматом «Гуморини». Хоча новою є лише її недолуга спроба перетворити свято гумору на комерційний туристичний проект.

Від добрих гуморинних традицій залишилося хіба відкриття чергового пам’ятника в саду скульптур Літературного музею. Як і завжди, з допомогою безкорисливих митців та меценатів тут установлено колективний пам’ятник письменникам ХХ століття, що уславили Одесу. Зображені у римських тогах, ще й наділені янгольськими крилами, постали у бронзі поруч Віра Інбер, Юрій Олеша, Ісак Бабель, Валентин Катаєв. Едуард Багрицький та Семен Кірсанов. Ще однією родзинкою свята став ініційований керівником одеських «Масок-шоу» Георгієм Делієвим Перший міжнародний фестиваль клоунів «Комедіада», який зібрав на чотири дні в Одесі 17 акторських колективів із різних країн. Клоуни встигали і свій конкурс провести, і на Дерибасівській людей розважити, і банальний гала-концерт на справжнє видовище перетворити, ще й для дітлахів вистави влаштувати.

Знаковою подією свята можна вважати те, що символом «Гуморини-2011» став не традиційний морячок із рятувальним кругом, а багаторазовий переможець інтелектуальних телеігор, а нині відомий блогер Анатолій Вассерман власною персоною. А ще він уславився своєю курткою із 26-ма кишенями, де постійно тримає при собі 354 предмети. Для карнавалу зшили таку ж кацавейку велетенського розміру, одягнули її на вантажівку із установленою на ній трибуною, а на самій верхотурі красувався сам герой свята. Прикольно! Втім, схоже, не лише своєю курткою він зацікавив одеську мерію. Вона піднесла його на таку височінь на знак удячності за палке схвалення її програми на захист російської мови, за постійне вихваляння в інтернеті та на телеканалах орієнтації одеської влади на Москву. Як кажуть, свій свояка вгадає здалека.

Вміст своїх численних кишень Анатолій Вассерман залюбки і з будь-якого приводу, а також без нього демонструє в міжнародній павутині. Ось лише кілька заголовків його опусів: «Українського народу не існує», «Україну придумали австрійці у ХІХ столітті», «Катерина П — велика українка», «Українська мова — діалект російської», «Нинішня Україна складається з російської більшості й галицької меншості»... Перелік можна продовжувати...

Напередодні виборів блогер закликав жителів Криму: «Рот Фронт! Якщо ти росіянин — підтримай місто, що б’ється за возз’єднання розчленованої Росії!». «Я переконаний противник національної держави, — стверджує він у іншій публікації. — Вона не тільки шкідлива для своєї нації, вона принципово антидемократична. А вже незалежна Україна, на мій погляд, просто небезпечна для усіх своїх громадян». Вассерман точно знає, що має зробити Росія, аби Україна приєдналася до так званої зони вільної торгівлі, як у кожному українському місті і селі провести референдум щодо їхнього приєднання до Росії, і такі рецепти він має на всі випадки сучасного життя-буття.

Залишаю всі ці висловлювання без коментарів, бо розумному досить, щоб усвідомити, куди хилить Анатолій Вассерман і за що його так цінують одеські високопосадовці. Нищення ними усього українського торкнулося і «Гуморини». Аж у кінці карнавальної ходи невеличка група комедіантів продемонструвала лялькових козаків та ще якихось чорношкірих під гаслом: «Усі ми діти Одеси-мами». А того задерикуватого, гострого і злободенного гумору, що уславив найперші «Гуморини», які компартійна влада навіть забороняла, тепер немає. Лише серед глядачів на Дерибасівській якісь молодики підняли над головою два усміхнені портрети нинішнього Президента України з написами: «Життя покращилося» та «Із святом, дурні!».

Сергій ГОРИЦВІТ, Одеса
Газета: 
Рубрика: