Зовні представники «тупикової гілки еволюції» нагадували сучасних європейців, вважає міжнародна група дослідників.
Проводячи аналіз кісток неандертальців, дослідники виявили в них ген MC1R, який пов’язаний із кольором волосся та шкіри й властивий сучасній людині. За допомогою аналізу ДНК вони встановили, що в неандертальців ген мутував, але приводив до тих самих змін у пігментації, що й у сучасних людей із рудим волоссям і блідою шкірою — тобто деякі неандертальці мали світлу шкіру й руде волосся, пише gzt.ru. Це дослідження, результати якого опубліковані в журналі Science, з’явилося лише через тиждень після того як ще одна група вчених, яка працювала з іншим геном, зробила висновок про те, що неандертальці могли мати добрі мовленнєві навички.
— Дані двох досліджень показують, що неандертальці були дуже схожими на сучасних європейців. Вони мали світлі шкіру й волосся, мовленнєві здібності. Однак ознак того, що вони спаровувалися з предками сучасних людей, не виявлено, — сказав Карлос Лалуеза-Фокс, молекулярний біолог із Барселонського університету, коментуючи доповідь у Science.
Доповіді підсумовують перші успішні спроби розшифрувати ядерні ДНК (тобто ДНК, локалізовані в ядрі клітини, які несуть у собі практично всю генетичну інформацію про людину), виділені з останків неандертальців. Дослідження виявило багато нової інформації про стародавніх людей, яку неможливо було б отримати, досліджуючи традиційні останки, що закам’яніли. Можливо, згодом нові технології дозволять відповісти на найголовніше запитання — чому ми, а не неандертальці, успадкували Землю.
Певний час вчені вважали неандертальців нашими предками, але сьогодні більшість дотримується думки, що вони були тупиковою гілкою еволюції. Неандертальці домінували на території Британії й Іберії на заході, Ізраїлю — на півдні та Сибіру — на сході. За даними досліджень, вони виробляли знаряддя праці, використовували шкури звірів для зігрівання, піклувалися про немічних членів свого племені.
Більша частина дослідників вважає, що неандертальці жили в Європі до того як туди приблизно 30 тис. років тому прийшла сучасна людина, однак є й деякі спірні дані, які свідчать, що неандертальці жили в районі Гібралтару 24—28 тисяч років тому. Колір їхнього волосся, як і в представників сучасної Європи, варіював від темного до світлого, включаючи рудий.
Вчені виділили послідовність ДНК із фрагмента гена MC1R, щоб створити модифіковану копію, яку вони могли б вивчити в пробірці. Ген неандертальця внесли до клітини людини під назвою «меланоцит». Меланоцити виробляють пігмент меланін, який відповідає за колір шкіри, волосся й очей. Виявилося, що ген неандертальця виробляє такий самий рівень меланіну, як і гени сучасних людей із рудим волоссям і світлою шкірою.
Для неандертальців світла шкіра була еволюційною перевагою, оскільки вона дозволяла їм під впливом сонячних променів виробляти більше вітаміну D.
У другому дослідженні лікаря Лалуеза-Фокса, результати якого були опубліковані в журналі Сurrent Biology, послідовність ДНК вичленовувалася для дослідження гена FoxP2 у неандертальців. У сучасних людей цей ген сильно змінений, а в наших «родичів» — шимпанзе — зміни не відбулися. Це навело вчених на думку про те, що FoxP2 відігравав важливу роль у еволюції мовлення, адже мовленнєві навички відрізняють людину від шимпанзе.
Дослідники встановили, що в неандертальців ген FoxP2 мутував так само, як і в сучасних людей. Iмовірно, це дозволяло їм спілкуватися за допомогою мови.
«Вузьким місцем усіх досліджень була обмежена кількість викопних останків. Я гадаю, що ці дослідження — лише початок, за яким підуть нові роботи, що приведуть до нових цікавих результатів», — зазначив Майкл Хофрайтер, еволюційний біолог із Інституту Макса Планка в Лейпцигу.