Про те, що нікотин стимулююче впливає на головний мозок, покращуючи пам’ять і якість обробки інформації, вчені знали давно. Однак тільки протягом останніх років з’явилися дані, що цю його властивість можна використовувати для лікування безлічі «невиліковних» захворювань, передають «Новые известия».
Лікар Харві Чековей із Вашингтонського університету з подивом з’ясував, що у курців ризик виникнення хвороби Паркінсона на 70% менший, ніж у некурців. Схожі дані отримані й стосовно хвороби Альцгеймера, темпи розвитку якої сповільнює побічний продукт розпаду нікотину — норнікотин. А ось вчені з Університету Нью-Йорка з’ясували, що нікотин компенсує дефекти мозкової діяльності при шизофренії. Не випадково 88% американців, які страждають на це захворювання, курять, причому дуже багато: в прямому значенні цього слова одну сигарету за іншою.
Нікотин вельми корисний і при всіляких алергічних захворюваннях. Діючи, як м’який антидепресант, він оберігає курців від алергічного альвеоліту («легеня фермера» та «легеня голуб’ятника»), сінної лихоманки та кропивниці, полегшує перебіг виразкового стоматиту та виразкового коліту. Та й запальні захворювання шкіри оминають курців.
У їхньому колі набагато рідше зустрічається герпес. Діючи аналогічно медіатору нервової системи ацетилхоліну, нікотин придушує продукцію специфічного білка та перешкоджає виникненню сепсису, стверджують американські вчені. Усе це, втім, не означає, що можна спокійно продовжувати курити. «Згадані благотворні впливи не можуть виправдати тютюнокуріння, оскільки потенційна шкода значно перевищує користь», — пише лікар Барон. Утім, непродумана антитютюнова кампанія, покликана налякати людей небезпеками куріння, може призвести до прямо протилежного результату...
Грам нікотину вбиває коня. Про це вже стільки написано та переписано! Як відмовитися від шкідливої звички? Наприклад, співробітникам одного з китайських зоопарків, розташованого в провінції Шеньсі, вдалося відучити від куріння самицю шимпанзе, яка пристрастилася до тютюну 16 років тому. Як повідомляє агентство Xinhua, 27-літня мавпа на кличку Ай-Ай стримується від куріння вже четвертий тиждень. За словами співробітників зоопарку, вони поступово почали скорочувати кількість викурених шимпанзе сигарет. Для того, щоб Ай-Ай легше перенесла розставання зі звичкою, її годували покращеним раціоном, виводили на прогулянку після сніданку, давали слухати музику після обіду та пропонували зайнятися гімнастикою після вечері. У перші дні після початку експерименту шимпанзе постійно просила сигарети, згадує один із співробітників, але потім у міру того, як її життя ставало дедалі насиченішим і цікавішим, вона абсолютно забула про них. Уперше Ай-Ай почала курити в 1989 році після смерті самця, з яким вона жила. У 1997 році, після смерті свого другого «чоловіка» та переїзду дочки в інший зоопарк, вона перетворилася на завзятого курця, щоб заглушити самотність і розвіяти тугу...
Мавпочка впоралася зі шкідливою звичкою. А якщо ви самі димите, «як паровоз», то новина про те, що після набуття чинності закону про заборону куріння в громадських місцях, прийнятого нещодавно Верховною Радою, засмутила мільйони курців. Відтепер українцям доведеться курити полегшені сигарети, вміст нікотину в яких не перевищує 1,2 міліграма, смол — 12 міліграмів. Така норма міститься в ухваленому законі ВР про заборону куріння.
Згідно із законом, громадські місця, бари, ресторани та нічні клуби повинні бути поділені 50 на 50: на зони для курців і некурців. Штраф за куріння в громадських місцях вдесятеро перевищуватиме вартість однієї чашки кави. Не дозволяється курити на робочих та в громадських місцях, окрім спеціально відведених для цього місць. Згідно із законопроектом, забороняється реклама тютюнових виробів на радіо, телебаченні, в друкованих виданнях, призначених для дітей, у кіно і театрах, а також зовнішня реклама. Новий закон забороняє виробництво, ввезення та продаж в Україні тютюнових виробів, на упаковці яких відсутнє медичне попередження про сумні наслідки для споживачів тютюну.
Порушники вимог законодавства стосовно обігу тютюнових виробів (залежно від важкості правопорушення) платитимуть штраф у розмірі від 50 до 50000 гривень. До речі, за кількістю курців Україна на першому місці в Європі — 19 мільйонів осіб. У заручниках «сизого змія» перебувають чверть жінок, курить кожен другий восьмикласник. За рік українці викурюють понад 100 мільярдів сигарет. За даними опитування, проведеного органами Державної статистики, третина курців має 20-річний стаж шкідливої звички, ще 20% наближаються до нього і майже стільки ж курять останні 10 років. Двоє з трьох курців у середньому за добу викурюють від 10 сигарет до однієї пачки. Медики стверджують, що щорічно 110—120 тисяч смертей в Україні пов’язані з тютюнокурінням.
Багато країн Європи — Італія, Норвегія, Швеція, Ірландія та Чорногорія — вже заборонили куріння в громадських місцях. Наприкінці минулого року першою у світі країною, де повністю заборонено куріння, став Бутан.
Українські виробники стверджують, що нововведення знищать виробників дешевих сигарет. А новий законопроект носить декларативний характер, оскільки кількість курців не поменшає. До речі, за куріння в громадських місцях беруть штраф від 51 до 170 гривень.