Початок на 1-ій ШПАЛЬТІ
Нагадаємо, справжнє ім’я Джамали — Сусанна Джамаладінова. Вона — кримчанка із села Малоріченського, де зараз живуть її батьки. Співачці 25 років, вона випускниця Національної музичної академії України за класом «Оперний вокал». У сольних концертах бере участь із 16 років. Володарка Гран-прі на міжнародному конкурсі «Голоси Майбутнього». Солістка вокального квінтету «Beauty Band». З 2001 до 2006 року: володар третьої премії вокального конкурсу «Кримська весна», спеціальної премії «Додж-2001», лауреат Міжнародного конкурсу «1 Concorso Europeo Amici della musica» (Італія), почесний гість міжнародного фестивалю «Tricolore della canzone italiana», лауреат фестивалю молодих виконавців «Dо#Dж junior- 2006» (друга премія — у вокального квінтету «Beauty Band»), спеціальний диплом «Найкращий вокал». Два роки тому Джамала стала солісткою мюзиклу «Па» Олени Коляденко & балету «Freedom». Як розповідають друзі, Джамалі до снаги виконувати різні музичні жанри: соул, джаз, класику, естраду. Коли співачку запитали, що вона зробить із грошовим призом, то вона зізналася, що використає його на «розкручування» (запис нових пісень і кліпу)...
Варто зазначити, що інтригуючим на конкурсі був момент, коли вийшла Муза «Нової хвилі» Алла Пугачова, щоб вручити свій спецприз «Золоту зірку» (плюс 50 тисяч доларів) — його присуджено Мілі Нітич (Україна). Цій 18-річній студентці Хмельницького національного університету, фіналістці 10-го «Шансу» пророкують велике майбутнє на естрадному Олімпі. З першої її появи на сцені «Дзінтарі» вона приголомшила своїм голосом, і нехай потім хвилювання й не дуже вдалий вибір пісні не дозволив зійти на п’єдестал лідерів (посіла п’яте місце), але Мілу полюбили слухачі, і, як зауважила Алла Пугачова, «у співачки є потенціал, а репертуар — справа наживна». До речі, підтвердженням цих слів може слугувати й те, що два композитори Ігор Крутой і Ігор Ніколаєв уже звернули увагу на «вокальний алмаз, який незабаром стане діамантом». Та й Пугачова обіцяла «стежити за успіхами», тож хвилюватися, що Міла Нітич загубиться на ниві популярної музики, не варто, от тільки буде дуже шкода, якщо поїде обдарована дівчина за кордон і не виступатиме на Батьківщині. «День» звертається до метрів української естради з проханням допомогти Мілі Нітич розкритися вдома, бо ця співачка дійсно самородок і може прославити нашу країну на різних континентах.
Підбиваючи підсумки «Нової хвилі-2009», можна сказати, що хоча від третього українського конкурсанта Владислава Левицького зі Львова фортуна відвернулася (співак посів лише сьоме місце), всі наші учасники виступали дуже гідно й завдяки їм стежити за цим пісенним змаганням було дуже цікаво. Джамала, Міла Нітич і Левицький іще раз підтвердили, що наші співаки найголосистіші!
ВРАЖЕННЯ
Ігор ПОКЛАД, композитор:
— Дивився трансляції з Юрмали і ловив себе на думці, що заздрю. Заздрю тому, що вже восьмий рік поспіль організатори «Нової хвилі» проводять прекрасне свято популярної музики. І дуже шкода, що нічого подібного в нашій країні немає, а навіть те, що було, ми не зберегли... Шість днів регулярно вмикав телевізор і радів, що в Юрмалі естрадне життя вирує. Цього року був дуже цікавий конкурс. Переможці — Джамала і Санді Сандоро мені дуже сподобалися. Їх відрізняли від інших конкурсантів не лише хороші вокальні дані, але й власний підхід до пісні, щирість, енергетика, яку вони вкладали в кожну композицію, що виконували. З першого дня й до фіналу індонезієць і наша Джамала лідирували. Молодці! Добре виступала й Міла Нітич і не даремно її відзначила Алла Пугачова своїм призом, але мені здається, що члени журі трохи занижували бали цій конкурсантці. Вочевидь гадали, що два призери з України буде багато, вирішивши Мілу «притримати», а вищі оцінки дати іншим співакам, і таким чином розширити географію переможців «Нової хвилі-2009». Упевнений, що ім’я Міли Нітич ми ще почуємо, її помітили в Юрмалі і, гадаю, проблем з репертуаром у цієї молодої співачки не буде. А якщо їй знадобиться моя допомога, то готовий написати спеціально для неї пісню. Непогано показав себе й третій український конкурсант — Владислав Левицький. Він добре співав, але був якийсь дуже стандартний, без креативу, куражу (не виділявся із загальної маси, як, наприклад, Джамала, Міла або Сандоро) і тому не отримав високих балів...
Валентина СТЕПОВА, оперна співачка:
— Конкурс «Нова хвиля» один із найоб’єктивніших, бо думка членів журі і глядачів часто співпадає. Цього року Україна відправила в Юрмалу трьох вокалістів і нам, глядачам, не довелося червоніти — вони виступали гідно. Мені дуже сподобалися киянка Джамала та італієць Антонелло Кароцца. У Джамали оригінальна манера співу. Вона блискуче володіє голосом, причому не лише академічним співом (відчувається класна вокальна школа), але й виконує різні звуки, які може видавати людина. Цим зможуть похвалитися небагато вокалістів. Джамала — дуже яскрава й дуже запам’ятовується на сцені, і тепер буде цікаво подивитися, як співачка реалізовуватиме свій творчий потенціал, а він у неї дуже хороший. Два інші наші конкурсанти (Міла Нітич і Владислав Левицький) поступаються Джамалі в професійному плані. Італієць Кароцца, який завоював друге місце, привабив артистизмом, зовнішніми даними, темпераментом, голосом і піснею «Про ангелів», яку сам написав. Хороший був і індонезієць Сондоро (у нього особлива манера співу і це вигідно вирізняло його серед інших конкурсантів). Щодо самого фестивалю, то були яскравіші роки. Відчуття ностальгії за хорошими ліричними піснями викликав ювілейний концерт Юрія Антонова. Мені подобалося, як раніше цей композитор сам співав, а в шоу було лише два-три номери, де співаки виступили не гірше самого автора. Були й провальні моменти, наприклад, із конферансом, але загалом програми сподобалися. Мені здається, що організаторам «Нової хвилі» час розширити географію артистів, які виступають у Юрмалі, а то з року в рік бачимо одні й ті самі обличчя; не завадило б зробити ротацію членів журі, а то скоро ці «вершки суспільства», як вони самі себе називають, забронзовіють.
Юрій РИБЧИНСЬКИЙ, поет, драматург:
— Я з цікавістю спостерігав за розвитком подій на фестивалі як цього року, так і в попередні роки. Конкурсанти від України відповідали назві фестивалю «Нова хвиля». Новими, оригінальними виконавцями були наші Джамала та гурт «ПараНормальних» (кияни, які виступали за Росію). Розподіл призових місць я вважаю справедливим, проте без несподіванок, звичайно ж, не обійшлося. Маю на увазі третю премію російському учаснику Марку Юсіну, який не відрізняється нічим видатним і аж ніяк не виступав краще за «ПараНормальних» чи Мілу Нітич. Італієць, як на мене, також був звичайним. Якщо пригадати попередніх учасників від Італії, то цьогорічний не виділявся нічим. Хоча його голосові дані, звичайно, непогані. Щодо Джамали, то вона зайняла ту нішу, яка пустувала після того, як сцену залишила Жанна Агузарова — співачка з комізмом, зі своїм образом, неперевершеним вокалом. Вокал Джамали, я вважаю, був найкращим на конкурсі. Мілі Нітич буде складно на естраді, їй ще потрібно знайти своє місце, оскільки зовнішні дані в неї незвичайні. Вона виглядає старше свого 18-літнього віку — така «велика» дівчинка, але має вражаючий вокальний діапазон. Мілі потрібно, як Селін Діон, «брати» вокалом і гарними піснями — тоді вона буде популярною. До речі, на «Новій хвилі» підбір пісень для цієї співачки був не надто вдалим. Фактично премію від Алли Пугачової вона отримала за пісню першого конкурсного дня, бо подальші дві пісні себе не виправдали. Ну й, звичайно, призове місце вона не отримала, бо пройшла інформація, що Алла Борисівна відзначить її своєю нагородою.
Олександр ЄВТУШЕНКО, музичний критик:
— Троє учасників від України на «Новій хвилі-2009» — це пояснюється тим, що в нашій країні росте шоу-бізнес. Усе розвивається, тепер Україна здатна запропонувати значно більший асортимент ніж три — п’ять років тому. Переважно ми варимося у власному соку, адже активного виходу нашої поп-музики в світ, у Європу або навіть у Росію не спостерігається. Хоча й російський шоу-бізнес атакує лише Україну і пострадянські країни — у Росії теж немає виходу в Європу і тим більше в світ. Це певною мірою така сама субкультура, як і всі інші музичні жанри. Головна проблема українського і російського «попу» в тому, що вони не інтегровані в світові естрадні процеси і розвиваються автономно. Співпрацюють і дружать в цьому просторі одна з одною, бо немає більше куди подітися. Світ не сприймає поки що ні українську, ні російську популярну музику. В таких конкурсах, як у Юрмалі, ніколи не можеш знати всього — це як валіза з подвійним дном. Ми не можемо знати про усі кон’юнктурні суперечки між учасниками, суддями, про те, що відбувається за кулісами. Напевне, існує якась основа для не дуже чесного розподілу призових місць. Головну скрипку грає кон’юнктура як така, яка серед іншого включає інтереси членів журі.