«Чорні діри»
Виявити приховану популяцію із 100 тисяч надмасивних «чорних дір» має космічна обсерваторія «Спектр-Рентген-Гамма», запуск якої російською ракетою-носієм «Союз-2» з космодрому Куру у Французькій Гвіані намічений на 2010 рік. Це спільний проект РФ та Європейського космічного агентства. В ході реалізації проекту буде виконано огляд усього неба в діапазоні енергій від 2 до 12 кеВ за допомогою телескопів, що будують зображення. Кожні півтори години проводитиметься огляд небозводу з метою вивчення змінності рентгенівських джерел. Після огляду небозводу планується виконати недоступні раніше глибокі огляди в напрямку галактичних полюсів. При цьому, як очікується, вдасться виявити близько 50 тисяч невідомих раніше галактик та провести детальні дослідження деяких iз них щодо вивчення природи так званої «темної речовини й темної енергії».
Навколоземна екваторіальна орбіта, на яку буде виведена обсерваторія «Спектр-Рентген-Гамма» забезпечить кращі умови для спостережень, ніж у працюючого на даний момент в космосі рентгенівського телескопу (Чандра). Це дасть змогу російським і європейським ученим виконати детальні спостереження великих астрофізичних об’єктів iз низькою поверхневою яскравістю, таких, як близькі скупчення раніше невідомих галактик.
Бортова обсерваторія
На борту Міжнародної космічної станції (МКС) з’явиться спеціалізована бортова обсерваторія з телескопом, що дозволяє проводити спостереження за атмосферами планет Сонячної системи. У користуванні спеціалізованої бортової обсерваторії знаходитиметься телескоп із дзеркалом діаметром 400 мм й кутовою дозвільною спроможністю до 0,3 секунди дуги і приймальною апаратурою, що працює у спектральному діапазоні. Телескоп буде встановлено на спеціальній двовісній платформі, що дозволить наводити його на інші планети й стежити за їх атмосферою протягом тривалого часу. Телескоп буде використано в експерименті з романтичною назвою «РУСАЛКА», що прозаїчно розшифровується як Ручний спектральний аналізатор компонентів атмосфери. Завдання експерименту — відпрацювати методику визначення вмісту вуглекислого газу та метану в атмосфері Землі. Космічний моніторинг надасть можливість визначити співвідношення впливу людської діяльності та природних процесів (таких як виверження вулканів, лісові пожежі) на парниковий ефект земної атмосфери. Досі подібних досліджень з борту МКС не проводилося.