Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новорічна ніч буде на секунду довшою

28 грудня, 2005 - 00:00

Майбутня новорічна ніч буде на секунду довшою за звичайну. Про це РIА «Новости» повідомили в Національному інституті стандартизації та технології США. «Додаткова секунда буде додана на атомному годиннику в нашому інституті в Болдері (штат Колорадо), а також у інших наукових установах по всьому світу», — відзначили в інституті. Її додадуть через нерівномірне обертання Землі, на що впливає як місячне тяжіння, так і низка інших чинників, наприклад атмосферні та внутрішньоземні процеси.

«При звичайній ситуації останньою секундою минаючого 2005 року мав стати момент часу 23 години 59 хвилин 59 секунд 31 грудня, а першою секундою вже нового року 00 годин 00 хвилин 00 секунд 1 січня 2006 року. Додаткова секунда буде додана таким чином: після того, як годинник покаже 23.59.59. 31 грудня, він переключиться на 23.59.60., і лише після цього «вискочать» усі нулі», — повідомили в інституті.

Iз грудня 1972 року (коли світ перейшов на сучасну систему літочислення) до 31 грудня 1998 року для координації так званого світового часу (UTC) з обертанням Землі було додано 22 секунди. З 1999 року обертання нашої планети і час залишалися в достатній гармонії, щоб не додавати зайвої секунди, а тепер виникла така необхідність.

Про непостійність тривалості доби вчені знали ще в ХIХ столітті, але тільки з винаходом атомного годинника в 1949 році стало можливим вимірювання та внесення точних поправок. Як повідомляє інститут, перша «високосна» секунда була додана до часу 30 червня 1972 року.

Вчені не відкидають гіпотетичної можливості, коли на атомному годиннику з’явиться «зайва» секунда, і для синхронізації астрономічного часу (обертання планети) та часу на Землі її доведеться прибрати. Однак, як запевняє Національний інститут стандартизації та технології США, з огляду на те, що вченим відомо про обертання Землі, малоймовірно, що така секунда з’явиться, і її доведеться прибрати.

Газета: 
Рубрика: