У самісінькому центрі Черкас розташовано ботанічний сад, яким опікується Національний університет імені Богдана Хмельницького. Спочатку на цих землях був плодовий сад, а пізніше вирощували городні культури. З моменту створення, 1936 року, заклад мав статус агробіостанції площею 11,6 га. Нині ж площа ботанічного саду становить 4,57 га. Колекція нараховує орієнтовно 100 деревних таксонів та 300 трав’янистих (у тому числі 120 — закритого ґрунту).
Директор Навчально-наукового інституту природничих наук Тетяна НІНОВА розповіла, що ботанічний сад використовується для наукових цілей, навчання, проведення практик, дослідів, а також збереження біорізноманіття. Проте з кожним роком університетові все важче утримувати установу. «Тому зараз на розгляд обласної ради подана програма реконструкції. Звичайно, тут є невеличкий штат — три працівники, трішки допомагають студенти, але має бути зовсім інший підхід», — розповіла Тетяна Нінова. За її словами, проект реконструкції розробили ще 2007 року, проте він так і лишився на папері. Щоб здійснити повноцінну реконструкцію, потрібно орієнтовно 5 мільйонів гривень.
«Тут зібрані рослини з Китаю, Північної Америки, Європи, Азії. Ми створюємо колекцію рідкісних і зникаючих видів Черкащини, України та світу. Головною нашою метою є створення колекції, яку потім можна буде показувати школярам та студентам. Відвідати ботанічний сад передусім важливо для тих, хто цікавиться природою, зеленим туризмом. Крім рослин, тут також можна вивчати видовий склад птахів чи не всієї Черкаської області. Послухати, як співають синички, зяблики, вівчарик-ковалик, який ніби кує маленьким молоточком... Ще в нас тут є білочки», — розповів викладач університету Олександр Спрягайло, наголосивши, що було б чудово, якби міська влада нарешті звернула увагу на ботанічний сад, адже для школярів тут можна було би проводити уроки біології у вигляді навчальних екскурсій. Тим паче, що міський голова Сергій Одарич нещодавно заявив, що саме цього року міська влада запланувала змінити статус ботанічного саду і допомогти йому відновити бодай якісь постійні екскурсії. Адже в Черкасах досі не всі знають про існування цієї оази.