Столичний антикварний салон «Антік-Центр» за підтримки Міністерства культури і туризму України проведе цей аукціон. Частина виручених грошей піде на встановлення пам’ятника Олександру Вертинському (1889—1957). Артист, кіноактор, композитор, поет і співак народився у Києві. Тут також пройшли його дитинство та юність. Навчався в 1-й імператорській Олександрівській і Київській класичній гімназіях. Захопившися театром, виступав в аматорських виставах і як статист на сцені тодішнього Соловецького театру. Його світогляд і творчий стиль почали формуватися на літературних зборах Софії Зелінської, у чиєму будинку збиралися багато цікавих особистостей: поет Михайло Кузмін, художники Казимир Малевич, Марк Шагал, Натан Альтман... Тоді ж він пробує себе в літературі — у місцевих часописах з’являються його оповідання «Портрет», «Цигарки «Весна», «Моя наречена»... Молодий поет пише і театральні рецензії на виступи знаменитостей: Шаляпіна, Вальцевої, Вавича, Каринської, Руффо... Так його ім’я стає відомим в середовищі київської творчої інтелігенції.
Минулого року ми святкували 120 років із дня народження Олександра Миколайовича. У Музеї однієї вулиці була відкрита експозиція, приїжджала донька Анастасія Вертинська і внучка Дарина Хмельницька (про це писав «День», №48, 2009 р.).
Нині О.М. Вертинський нам потрібен більше, ніж будь-коли. Потрібен, щоб Київ залишався Києвом! Очевидно, так думає багато хто, тому й ініціативу салону підтримало чимало художників та колекціонерів. До речі, саме зараз триває передаукціонна виставка. Вона складається з робіт всесвітньо відомих майстрів і класиків української та російської живописних шкіл: Роберта Фалька, Олександра та Альберта Бенуа, Костянтина Коровіна, Костянтина Горбатова, Івана Труша, Петра Левченка, Ріхарда Зоммера, Миколи Прахова; творів митців радянського періоду: Віктора Зарецького, Миколи Глущенка, Сергія Шишка; картин кращих сучасних художників: Олега Тістола, Олега Пінчука, Сергія Пояркова...
— Пам’ятник Олександрові Вертинському обов’язково має бути в Києві, — говорить лідер гурту «Мандри» Фома, який виконував славнозвісні пісні співака на відкритті передаукціонної виставки. — Це — один із найвидатніших артистів ХХ століття! Наш співвітчизник. Українець за походженням. Киянин. Крім того, пам’ятник додасть столиці тієї атмосфери, яка через недолуге господарювання звідси потроху вивітрюється. Я давно захоплююся творчістю Олександра Миколайовича. Його пісні — живі людські історії, перемішані із мріями, навіть мареннями. Стиль їхнього виконання був дуже індивідуальний, ні на чий не схожий. Маю намір на день народження Вертинського (19 березня), який, між іншим, збігається з моїм, зробити цілу концертну програму, яка б складалася з творів маестро.
На проект монумента серед вітчизняних скульпторів проводитиметься тендер. А місцем його встановлення стане Андріївський узвіз.