Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Осіннє передчуття

На межі між здоров’ям і хворобою
26 вересня, 2007 - 00:00
ФОТО ОЛЕГА БАТРАКА

Спекотне літо, як завжди, несподівано змінилося осінню. Вранці й увечері вже прохолодно, вiє неприємний вітерець, народ почав чхати, частіше заходити до аптек. Чимало людей у цей період почуваються десь на межі між здоров’ям і хворобою. Чому? Адже до сезонних вірусних епідемій ще, начебто, далеко...

СОНЦЕ НА ЗИМУ, ІМУНІТЕТ — НА МОРОЗ

А проблема в нашому імунітеті. Ця хитромудра захисна система має адаптувати наш організм до нових умов зовнішнього середовища — зміни сезону, температур, тривалості світлового дня, раціону харчування, зустрічі з неминучими вірусними інфекціями холодної пори року. І для цього вона мусить виробити у великій кількості всілякі інтерферони, інтерлейкіни й інші загони самооборони, повiдомляють izvestia.ru. І якщо погода за вікном міняється дуже різко (а у вересні середньодобова температура впала одразу на 10—15 градусів), то робити це захисній системі доводиться в авральному режимі. На таку роботу витрачається досить багато енергії. Ось чому вечорами нас морозить, болить голова, начебто, починається нежить, хочеться закутатися в ковдру, випити гарячого чаю.

Та й кількість вірусоносіїв у громадських місцях (магазинах, театрах, транспорті) збільшується, тому неминуче ці дрібні шкідники потрапляють в організм, — а на боротьбу з ними теж потрібні сили... Але не засмучуйтеся: цим сезонним неприємностям теж можна зарадити.

БЕРЕЖІТЬ ШИЮ

Восени найпопулярніше захворювання — застуда. Але насправді такого діагнозу не існує, будь-яку «застуду» викликає якась інфекція, найчастіше, вірусна. Але переохолодження, як, утім, і перегрівання, дійсно провокує хворобу, допомагає вірусам розмножитися там, куди вони прорвалися, — в носі, роті або, навіть, оці.

Восени переохолодитися дуже просто: досить неправильно вдягнутися. Адже рано- вранці дійсно холодно, вдень сонце ще гріє цілком по-літньому, а увечері може піти холоднющий дощ. Тому вдягайтеся хитріше: на всі випадки, тобто, багатошарово. Краще підійде тонка блузка або сорочка, на неї — жилет, а зверху легка куртка, ніж тепла куртка на майку. Вдягнеш — жарко, знімеш — холодно.

Другий секрет правильного одягу — його шар має бути рівномірним, аби не мерзнули окремі частини тіла. Краще літні брюки й легкий джемпер, ніж теплий светр і голі ноги.

І нарешті, пам’ятайте, що найвразливіше для холоду місце — шия. На ній найбільше рецепторів, що вловлюють температуру середовища. Тому, якщо змерзла шия — холодно всьому тілу. Якщо шия в теплі — ви не змерзнете навіть на крижаному вітрi.

КВІТОЧКИ І ЯГІДКИ

Без неприємностей пережити зміну сезонів вашому імунітету допоможуть ліки-адаптогени. Так називають препарати найчастіше рослинного походження, які поліпшують самопочуття, додають енергії, допомагають опиратися інфекції. Їх нараховується понад п’ять десятків. Найбільш популярні — родіола рожева, женьшень, золотий корінь, лимонник. Їхні аптечні настоянки можна додавати до чаю, вживати з водою, з висушених рослин можна готувати смачні й корисні відвари.

Як діють адаптогени, наука поки що не знає. Вочевидь, вони впливають на центральну нервову систему, тому ще й поліпшують настрій і сон. Лікувати хвороби адаптогени не можуть, але вони незамінні, коли людина стикається з реальною можливістю захворіти: в холодну пору року або при епідеміях грипу.

Останніми роками вчені всього світу з цікавістю вивчають ягоди з високим вмістом природних барвників-антоцiанів — чорницю, брусницю, ожину, чорну смородину. Вважається, що ці речовини запобігають старінню, захищають судини, запобігають набрякам, а також нормалізують кишкову мікрофлору, яка є важливою частиною нашого імунітету. Влітку й восени неодмінно включайте ці ягоди до свого раціону «живцем» і у вигляді компотів, киселів, джему, варення і т.п.

ВЧИМОСЯ У ПРИРОДИ

Восени природні ритми уповільнюються: потихеньку падає листя в садах, закінчують метушливий період заготівель лісові звірятка, навіть вода в річках тече спокійніше. І лише ми, городяни, як і раніше, мчимо кудись, не озираючись на довколишній світ. І дарма.

Зміна темпу життя — настільки ж важливий момент і для нас, як для природи. Не розтрачуйте свої життєві сили надмірно. Організм і так намагається підготувати вас до зими, допоможіть йому. Відмовтеся від частини запланованих, але необов’язкових справ. Натомість неспішно погуляйте осіннім лісом, посидьте біля багаття та просто полежіть на дивані під ковдрою з улюбленою книжкою в руках.

Процес адаптації мине менш помітно, а взимку ваш організм з вдячністю надолужить згаяне. Відомо ж, що «нам не страшний мороз!» і т.д. Узимку приплив енергії та діловитості нам гарантований усе тією ж нашою рідною природою...

Людина, звісно, вінець природи. Але від природи все ж таки остаточно не відірвалася. І взимку ми, як які-небудь борсуки або опосуми, теж дещо товстіємо, навіть, якщо дотримуємося звичного режиму харчування. Але обмін речовин, дотримуючись вікових ритмів, трохи уповільнюється. Та й наші харчові уподобання помітно змінюються: замість зелених салатиків хочеться улюбленого олів’є, а замість персика — булочку. Це природний механізм, який допомагає:

а) пережити холодну пору року, оскільки жировий прошарок під шкірою краще зберігає внутрішнє тепло;

б) створити стратегічні запаси енергії на випадок ще більших холодів. Адже один грам жиру при розщепленні дає цілих дев’ять кілокалорій, а білка й вуглеводу — всього чотири.

Тож не засмучуйтеся, якщо восени почнете трохи товстішати й наберете кілька кілограмів. Навесні, коли обмінні процеси пришвидшаться, все це благополучно «згорить».

ДВІСТІ ВІРУСІВ НА ОДНУ ЛЮДИНУ

Сезонні застуди викликають, як правило, респіраторні віруси. Вакцин проти них майже немає, а ті, що є, в нас не застосовуються. Усього на людину можуть напасти близько 200 різних вірусів — але перебіг усіх викликаних ними захворювань однотипний, вони навіть імен власних не мають. Так, одне слово, ГРВІ — гостра респіраторна вірусна інфекція.

Втішайте себе тим, що після кожного вірусу у вас сформується довічний імунітет, тобто вдруге ви ним уже не заразитеся. Але тримайтеся про всяк випадок подалі від людей, що чхають і кашляють. При кожному чханні, при кашлі мільйони вірусів розлітаються від них на 2—6 метрів. Навіщо вам чужі віруси?

У період зміни сезонів найвразливіші — малі діти та немолоді люди. У перших імунна система ще не сформувалася остаточно, у других вона вже добряче зношена. Будьте уважнішими до них, звертайте особливу увагу на те, як вдягаєте дитину на прогулянку, щоб вона й не змерзла, й не перегрілася. Постарайтеся звільнити від частини домашніх турбот бабусь і дідусів. Замість адаптогенів дітям краще в цей час давати вітаміни та вітамінізувати напої (відвар шипшини, компот із сухофруктів, журавлиновий і брусничний морс, краще домашнього приготування, з мінімумом цукру і т.п.).

Немолодим членам сім’ї, у яких уже є хронічні хвороби, адаптогени й режим їх вживання має призначити лікар.

Тетяна БАТЕНЬОВА
Газета: 
Рубрика: