Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Патогенний відпочинок

«Хвороба вільного часу» косить працелюбів
10 січня, 2008 - 00:00

Перехід від напруженої роботи до відпочинку може бути небезпечним для здоров’я. Медики, які підтвердили цей висновок у ході нових досліджень, намагаються пояснити парадокс. Ед Вінгерхоєць, помічник професора кафедри клінічної психології Тільбурзького університету (Нідерланди), називає це явище «хворобою вільного часу». Як тільки людина змінює свій напружений трудовий графік, щоб розслабитися, відпочинок перетворюється на пекло — висипи на шкірі, симптоми застуди, загострення старих проблем зі здоров’ям. «Для деяких людей навіть короткий відпочинок у вихідні стає патогенним», — розповідає Вінгерхоєць.

У 2001 році команда дослідників під його керівництвом провела опитування, в якому взяли участь 1,89 тисячі осіб, пише gzt.ru. Приблизно 3% опитаних указали, що майже ніколи не хворіють у робочі дні, однак валяться з ніг у вихідні або в період відпусток. Багато хто пов’язує це з переходом у розслаблений режим. Причому до «хвороб вільного часу» схильні передусім працелюби й перфекціоністи.

Є, однак, скептики, які не визнають такого діагнозу. Один із них — Пол Рош, президент Американського інституту стресу в штаті Нью-Йорк. «Відпочинок — це час, коли людина не контролює ситуацію, і головний біль, запаморочення і втома часто стають відповіддю на пережитий раніше стрес. Це психосоматичне явище, яке не вимагає окремого діагнозу», — вважає він.

Однак із ним не згодна Естер Стернберг, дослідник нейроендокринної імунології в Національному інституті здоров’я. Вона вважає, що «хвороба вільного часу» існує, і пов’язує її з виробленням гормонів у стресовому стані та їхньою взаємодією з нервовою та імунною системами.

У період стресу в організмі починає вироблятися адреналін, який примушує серце битися швидше. Під його впливом людина впріває і відчуває тривогу. Адреналін активує імунну систему — захист організму від інфекції, зазначає Стернберг. Але разом з адреналіном організм також виробляє гормон кортизол. «Кортизол «вимикає» імунні клітини, і ви не можете ефективно боротися з інфекцією», — пояснює Стернберг.

Адреналін починає і закінчує свою дію через мілісекунди, а дія кортизолу закінчується через п’ять—десять хвилин. «Коли дія адреналіну закінчується, то в організмі ще присутній кортизол. Якщо в цей момент хтось кашлянув вам в обличчя, ви захворюєте», — додає вона.

Існує й ще одна гіпотеза: під час канікул людина більше схильна піддатися дії мікробів, які викликають захворювання. Або така: велику частину року працелюби ігнорують сигнали про те, що в їхньому організмі щось розладилося, оскільки в них просто немає на це часу.

Так що ж робити з цим синдромом? Оскільки він частіше зустрічається в тих, хто шукає досконалості у всьому, включаючи себе, то, ймовірно, потрібно навчитися бути терпимішими до недоліків і дрібних вад світу. Вінгерхоєць також рекомендує регулярно займатися спортом, щоб знімати стрес. «Якщо ви в постійному стресі, який призводить до розладу вашої імунної системи, то вам потрібно балансувати своє життя. Не можна доводити організм до крайнього стану й розраховувати на те, що це мине без наслідків», — зауважив він.

Галина АНТОНОВА
Газета: 
Рубрика: