Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Перл-Харбор»: коли придивитися, то...

17 січня, 2002 - 00:00

Під час першої панорами бухти Перл-Харбор, коли повз корабель Arizona на човні пропливають медсестри, на задньому плані можна помітити дивну будівлю. Зверніть увагу, вже у 1941 році, до нападу японської авіації, американці побудували меморіальний комплекс, присвячений майбутнім трагічним подіям. На екрані видно Меморіал Арізона.

Медсестри під час відпочинку загоряють в унікальних для того часу купальних костюмах — бікіні. У 1941 році! Видно, на Перл-Харборі був власний дизайнер одягу, котрий запропонував таке сміливе вирішення жіночого пляжного одягу. Справа у тому, що бікіні були винайдені лише п’ять років опісля, у 1946 році, і названі так на честь атола у Тихому океані, де у тому році випробовувалися атомні бомби. Також на Перл-Харборі вперше були введені телефони безпровідного зв’язку. Причому телефон був не кнопковий, а дисковий, що і досі не вдавалося нікому. Підтвердження цьому можна знайти в одній зі сцен, коли Капітан розмовляє по телефону, який ні до чого не підключений.

Декілька цікавих моментів можна відмітити відносно нальоту японської авіації. Атака відбувалася вранці, о 7-й годині. У цей час у районі бухти кипить життя: жінки вивішують сушити білизну, витративши на прання, мабуть, всю ніч; діти грають у жваву гру, на зразок бейсболу. І тільки на кораблях американської військової бази у Перл-Харборі панує спокій. Солдат спить, служба йде. Зверніть увагу на японські прапори, показані у фільмі. У сцені, де адмірал Ямамото віддає накази, він стоїть на фоні старого прапора Японії. Однак коли американські літаки після Рейду Дуліттла на Токіо висаджуються на китайську землю, захоплену японцями, територія позначена сучасними прапорами Японії.

Декілька історичних невідповідностей все-таки не можуть бути пропущені. Компанії Disney і Buena Vista заявляли, що картина не може вважатися історичним фільмом, тому фрази Рузвельта, сказані ним на початку 1941 року, на зразок «Англія сьогодні залишається останнім оплотом світу у Європі» і «Черчілль і Сталін запитують у мене, чому Штати не вступають у війну», можна вважати лише спотвореною картинкою для висвітлення стану у світі, яка пояснює дії США у ході війни. Однак дещо пропустити не можна. У 1941 році, зрозуміла справа, Сталін не міг запитувати Рузвельта про це, оскільки сам готував напад на Німеччину. Маловідомий факт, що СРСР готував акцію нальоту, подібну до тієї, що здійснила Японія під час атаки на Перл-Харбор. Була виготовлена модель фанерного літака «Іванов», призначена для масованого нальоту на Німеччину. Але Гітлер випередив Сталіна, призначивши початок військових дій на 22 червня 1941 року. Від ідеї нападу довелося відмовитися.

Звернемося до моментів менш суперечливих. На одному із засідань Військової Ради у Рузвельта, коли камера показує членів Ради, на Генералові Армії Маршаллі можна побачити дві зірки — нагороди за війну у В’єтнамі. А в одній із перших сцен, коли маршал Дуліттл відчитує Рейфа за небезпечні трюки, Рейф починає говорити про різні досягнення Дуліттла. У цей час камера ковзає по стіні, на якій розвішені різні трофеї маршала. В їх числі — модель реактивного літака F-86, який почали виготовляти тільки у 50 х роках. На той час реактивні літаки булитільки на озброєнні у німецької армії.

Є у картині і приголомшуючий фізичний феномен. Відомо, що, згідно з легендою, ідея зйомок картини прийшла до Майкла Бея у сні. Йому приснилася бомба, яка падає на корабель, пробиває його наскрізь і лише потім вибухає. Так ось, сни снами, а фізику у школі вчити треба. Бомба, яка скинена з літака на корабель Arizona, з невідомої причини падає ВЕРТИКАЛЬНО! Не треба бути дуже розумним, щоб знати, що тіло, кинуте під кутом до горизонту, летить по параболі. Мабуть, Майкл Бей на уроках фізики марив майбутніми досягненнями в області кіно і відеокліпів.

Газета: 
Рубрика: