Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ПIСЛЯМОВА

24 травня, 2006 - 00:00

Фінляндія. Герої «Євробачення» приховують свої обличчя

Перевдягнені на монстрів фінські рокери Lordi відмовляються розкрити свої справжні обличчя пресі після їхньої сенсаційної перемоги на конкурсі «Євробачення». Музиканти з’являються перед публікою лише в костюмах монстрів. У інтерв’ю на їхньому вебсайті в Інтернеті вони називають себе сценічними іменами: Містер Лорді, Кіта, Амен, Ава та Окс. Але кілька європейських газет — британська Daily Mail і шведські таблоїди Expressen і Aftonbladet опублікували, як вони стверджують, фотографії членів групи «без масок», повідомляє «Утро.ru». Фінські ЗМІ заздалегідь повідомили імена чотирьох із цих п’яти музикантів, але засновник групи Томі Путаансуу, або містер Лорді, звернувся до преси з проханням не розміщувати фотографії без костюмів. «Лише уявіть, якщо Санта Клаус раптом зніме бороду під час роздачі подарунків», — сказав лідер групи перед від’їздом з Афін. У Фінляндії, яка жодного разу до цього «Євробачення» не вигравала, шанувальники рокерів перебувають в екстазі. Пісня-переможниця конкурсу — «Хард рок Алілуя» — повсякчас звучить по радіо, навіть на фоні прогнозів погоди. У жовтих виданнях з’явилися 20-сторінкові додатки з плакатами групи. Журналісти публічно вибачаються за те, що сумнівалися в успіху музикантів на конкурсі. Мер Рованіемі — рідного міста лідера групи в Лапландії — обіцяв перейменувати центральну площу в Lordi.

Iрландія. Не розібралися, хто переміг

Міністерство культури Ірландії помилково привітало свого співака з перемогою на «Євробаченні-2006». Міністерство культури Ірландії на своєму сайті розмістило привітання співаку Брайану Кеннеді з перемогою на конкурсі «Євробачення-2006». Радісне для Ірландії повідомлення знаходилося на сайті протягом 20 хвилин, пише Корреспондент.net з посиланням на Газета.Ru. Як пояснили у міністерстві, в цій «жахливій помилці» був винен людський чинник. Ім’я та посада «чинника» поки не називається.

Нагадаємо, що Брайан Кеннеді посів на «Євробаченні» десяте місце. Його романтична і дуже сумна пісня Every Song Is A Cry For Love не справила особливого враження на європейську публіку, яка віддала свої голоси чудовиськам із Фінляндії — групі Lordi.

Росія. Що ж сталося насправді?

Діма Білан виконав пісню англійською мовою, свідомо заточену під загальноєвропейські, стандартні попсові смаки. Отакий, за вдалими словами одного музичного критика, «салонний мачо» в сексуально білій майці, з добре відрепетируваним і добре відпрацьованим номером, він неминуче мав сподобатися молоденьким дівчатам і старіючим жінкам. Він і сподобався, і його середній бал був саме середнім — десь між п’ятіркою та шестіркою. Однак завдяки геополітичному чиннику — вищий бал Білану поставили сім із 38-ми країн: Латвія, Фінляндія, Литва, Україна, Вірменія, Білорусь та Ізраїль, тобто країни з сильною російською присутністю та спільними зі специфічною російською публікою смаками, — він набрав 248 балів, що саме по собі чудово. Тим більше приємно, що Білан переміг у досить значній за чисельністю групі виконавців мейнстримного напряму. Переміг і тому, що за нього було значне лобі зі співвітчизників, і тому, що заслужив помірні, але щирі симпатії в тих країнах, де російського лобі немає, а слухачі голосують «як сподобається».

Що стосується пісні «Хард-рок Алілуя», з якою приїхала на «Євробачення» фінська група «Лорді», то вона зібрала стільки ж балів, скільки і в півфіналі, тобто 292, це майже на 50 балів більше, ніж у Білана. Тож фіни перемогли остаточно.

Цікаве пояснення перемозі цього іронічного й театралізованого хард-року запропонував у «Время новостей» відомий музикознавець Дмитро Ухов. На його думку, на підсумках «Євробачення-2006» позначилася природна зміна складу телевізійної аудиторії: в пенсійний і передпенсійний вік (а це саме той час, коли вважають за краще активно розважатися, аніж сидіти перед телевізором) увійшло покоління, музичні смаки якого формувалися наприкінці 1960—1970-х років. Саме ці колишні «волосатики», шанувальники Deep Purple і Led Zeppelin, сьогодні й творять голосуючу більшість. Колись саме проти їхніх музичних пристрастей і було створено конкурс «Євробачення», що мав «відвернути молодь» від Елвіса Преслі і рок-н- ролу. Тепер вони взяли своє.

Литовці, які глумилися над «Євробаченням», зайняли шосте місце (162 бали), але їхній виступ був насамперед пародійним, тоді як фіни у своєму постмодерністському шоу догодили і тим, хто хотів поглумитися, і тим, хто хотів захоплюючого видовища.

Судячи із загального стану учасників, яскраве шоу сьогодні майже обов’язкове — ті, хто просто добре співає та має гарні музичні композиції, явно програють тим, хто попрацював над створенням складних танцювальних й ігрових номерів. Запальним дивертисментом супроводжувався і виступ групи «Хара Мата Харі» з Боснії та Герцеговини, яка зайняла зі своєю балканською етнікою, модною завдяки фільмам Кустуріци, третє місце з 229 балами. До першої десятки увійшли також Румунія (четверте місце, 172 бали), Швеція (п’яте, 170), Україна (сьоме, 145), Вірменія (восьме, 129), Греція й Ірландія (відповідно 128 та 93 бали).

А ось деякі «великі держави» виявилися цілковитими аутсайдерами. Наприклад, Франція зайняла лише 22-ге місце, отримавши п’ять балів, а Велика Британія, яка лідирує в музичній індустрії, набрала аж 25, виставивши репера-середняка, до того ж надто «молодіжного» для телевізійної аудиторії. Німеччина, де з поп-музикою, на відміну від джазу, не дуже благополучно, отримала 36 балів і 15-те місце. І нічого. Тобто жодних травм національної свідомості, жодних вигуків із місць про те, що «Східна Європа нам мстить». Турецькі емігранти в Німеччині голосують за своїх же турецьких співаків, і все як із гусака вода.

Але російські кореспонденти несуть із місць «правдиві вісті»: «Усі вважали, що Росія перемогла, і лише щоб не пустити її на перше місце, віддали всі голоси фінам», — повідомляє на всю країну радіо «Маяк». Хто віддав? Та зрозуміло — вороги! Тож конкурс «Євробачення» ще раз підтвердив сумний діагноз: «Параноя. Як і обіцяли».

www.vremya.ru
Газета: 
Рубрика: