Минулої п’ятниці в столичній книгарні «Наукова думка» проходила акція «Письменники за прилавком». Читачі купували «з перших рук» книги Андрія Куркова, Юрка Покальчука, братів Капранових, Дмитра Стуса, Євгена Положія, Олександра Ірванця, Андрія Кокотюхи.
Автори кажуть, що ця акція спрямована насамперед на спілкування із читачем. В тих магазинах, де стоять «Письменники за прилавком», продається на 25% більше українських книжок, аніж зазвичай. Ці данні підтвердила бухгалтер «Наукової думки» Ганна Линник. Відтак за перші три години акції продалось, за словами ідейного натхненника «Письменників...» Андрія Куркова, близько трьохсот книг. А сам ініціатор розповсюдив близько 90 примірників власних книжок. Дмитро Стус, який презентував книгу про свого батька Василя Стуса, взагалі не чекав, що продасть майже всі принесені примірники книги. Адже видання порівняно недешеве — 35 гривень. «Вітчизняний письменник, — розповідає Дмитро Капранов, — нині живе у вакуумі. Для нього — це єдина можливість поспілкуватись із аудиторією».
Акція «Письменники за прилавком» проходила у неймовірно дружній атмосфері. Автори навіть зголосились розповісти «Дню» про те, від яких письменників вони самі мріяли в дитинстві отримати автограф. Так, молодий сумський автор Євген Положій в дитинстві мріяв отримати автограф від Миколи Носова, який свого часу описував пригоди Незнайка. А от Юрко Покальчук був неймовірно начитаним юнаком. Він мріяв познайомитись із, на той час живими лише в книгах, Ернестом Гемінгвеєм, Еріхом Марія Ремарком, Редьярдом Кіплінгом, Джеком Лондоном. Проте автограф і факсимільні листи на додачу Покальчуку таки вдалося отримати від славетного Хуліо Кортасара. Брати Капранови пригадали, як самі давали свій перший автограф. Розповіли, що тоді їх переплутали із братами Стругацькими... Андрій Кокотюха хотів би побачити нині забутого українського автора Богдана Чалого. Каже, що його книга «Сто пригод Барвінка та Ромашки» з легкістю перевершила б популярність Гаррі Поттера. Андрiй Курков, за його словами, взагалі дуже пізно зрозумів, що можна отримувати автографи. Й пам’ятає, що в дитинстві ніколи не мав можливості зустрічатись із письменниками, але мріяв познайомитись із Олександром Волковим, автором «Чарівника смарагдового міста». Але загалом, коли був дитиною, думав, що всі письменники померли, що живим письменником бути не можна. І відтак пан Курков всіляко намагається спростувати цей міф: зустрічається зі школярами, навіть одного разу побував у дитячому садку.
Поміж візитами в дитсадки та школи Курков і його команда їздять із акцією «Письменники за прилавком» регіонами України. Так, наступного місяця планують поспілкуватись із волинськими читачами, а от 9—10 листопада відправляться до Чернігівської області. У 20-х числах наступного місяця вони повернуться до «Наукової думки», щоправда в уже зміненому складі — до акції приєднаються Марія Матіос, Василь Шкляр та інші. На запитання «Дня», у яких містах найбільше читають українською, письменники назвали Київ та Львів. Дмитро Капранов навіть навів статистику служби «Книга — поштою». Так, лідером купівлі українських книжок є Черкаська, Полтавська, Кіровоградська області. В Одеській області купують українських книжок стільки ж, скільки у Львівській. Надзвичайно запитаною українська література є в Донецьку. Задніх у цьому питанні пасуть Крим та Закарпаття.