Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пісні, грип і політпопулізм

У Києві пройшов фінальний концерт Міжнародного дитячого пісенного конкурсу Євробачення
24 листопада, 2009 - 00:00
ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ГОЛОСУВАННЯ ПЕРЕМІГ ЗАПАЛЬНИЙ ТВІСТ — КОМПОЗИЦІЯ CLICK CLACK, ЯКУ БЛИСКУЧЕ ВИКОНАВ НІДЕРЛАНДСЬКИЙ ШКОЛЯР РАЛЬФ МАКЕНБАХ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Кожен, хто бажає, міг безкоштовно відвідати не лише фінальний концерт, а й генеральну репетицію шоу, а телеглядачі в прямому ефірі Першого Національного змогли побачити цю двогодинну музичну мандрівку на екранах своїх телевізорів. Переможцем сьомого Євробачення став 14-річний Ральф Макенбах із Нідерландів, який виконав пісню Click Clack. Цей привабливий і талановитий хлопчина отримав у подарунок статуетку «Дерево життя» і вишиванку з рук Президента України. Європейський телеглядач віддав юному Ральфові свою прихильність і 121 очко. З відривом у п’ять очок срібними призерами нинішнього конкурсу стали учасниця від Росії — Катя Рябіна з піснею «Маленький принц» і Лаура Айрапетян, представниця Вірменії з піснею «Barcelona», які набрали по 116 очок. Український співак Андраник Алексанян посів п’яте місце (89 очок), а «розкручений» завдяки пісні «Волшебный кролик» Юрій Демидович із Білорусі опинився лише на 9-му місці, отримавши 48 очок, але вже відомо, що наступний конкурс пройде на його Батьківщині.

НАМ НЕ СТРАШНИЙ... КАРАНТИН

Незважаючи на епідемію грипу та політичного популізму навколо доцільності проведення «Дитячого Євробачення-2009» у Києві, міжнародний фестиваль все ж стартував в «Українському домі». 13 учасників розділили на дві групи, які по черзі репетирували в Палаці спорту та відвідували історичні місця Києва. Хоча погода й не сприяла довгим екскурсіям, але багато хто з конкурсантів із захопленням говорили «Дню», що їм дуже сподобалася наша столиця, вечірні розваги в «Євроклубі»: катання на роликах, фешн-вечірка, дискотека і боулінг...

Щодня організатори конкурсу розповідали про новини в «Щоденнику Євробачення». Всі телепрограми від новинних блоків до окремих шоу Першого протягом тижня вважали за свій обов’язок «підтримати» Євробачення і його учасників. Українським журналістам, залишалося лише заздрити інформативності колег. Склалася двоїста ситуація — начебто пресу запросили, але доступ на заходи обмежили, залишивши перепустки на прес-конференції і запрошення до зали, а заява пана Ткаченка, генерального продюсера шоу про те, що організація проходить без проблем звучить лукаво. За правилами конкурсу, фотозйомка під час фінального шоу — заборонена. Тому працівники прес-служби ДПКЄ-2009 пообіцяли влаштувати фотосесію учасників за сценою напередодні фіналу, але свого слова не дотримали. Останньою краплею того вечора було рукоприкладство щодо фотокора одного з охоронців, і на знак протесту акредитовані журналісти пішли з-за лаштунків. Плюсами в організації були: доступність для ЗМІ виходу до інтернету, наявність фотобанку шоу та велика кількість місць із необхідним технічним обладнанням для роботи. Тому заявляти, що «Дитяче Євробачення-2009» пройшло на «ура!» не випадає. А ось президент НТКУ Віктор Ілащук вважає, що «з поставленими завданнями наша команда справилася», і в цьому питанні його підтримав Берн Еріксон, директор телевізійного департаменту EBU. Він сказав, що «за останні декілька років це одна з кращих організацій «Дитячого Євробачення». НТКУ виходила з тих можливостей фінансування, які були, й ні з боку команд-учасниць, ні з боку організаторів не було жодного зауваження в український бік. «Якщо пригадати, що Євробачення в Києві було під загрозою зриву (спочатку через економічну, а потім епідеміологічну ситуацію, і фінансування конкурсу почалося з великим запізненням), я вважаю, що українське Дитяче Євробачення вдалося й пройшло на дуже серйозному рівні. Я вважаю, що для України — це великий успіх», — твердить Ілащук.

ЗА КАДРОМ

Українська команда в фінальний вечір побила рекорд всіляких «стенд-апів» — виходила до представників ЗМІ понад сім разів! Підтримали нашого конкурсанта побратими по цеху — Міка Ньютон, Василь Бондарчук із дружиною — Катею Веласкес (екс-«фабрикантка»), Юрій Фалеса, а також Іван Васюник, віце-прем’єр України, який подарував ікону Андранику. Так, Міка Ньютон давала поради «як не зневіритися й жити далі... після програшу»... Якщо на сцені все блищало й виблискувало, то в залі (на генеральній репетиції) було дуже холодно. Стіни Палацу спорту хоча й наново пофарбували, але відремонтувати обшарпані стільці так і не встигли, а кульки, які прикрашали сцену, вже на репетиції почали здуватися. Нагадаємо, загальний бюджет ДПКЄ-2009 становив 38 млн. гривень: 5 млн. виділила Україна, 15 млн. гривень спонсорських внесків і 8 млн. гривень — від міжнародного партнера конкурсу Європейської мовної спілки. Ведучим вечора — Ані Лорак і Тимурові Мірошниченку явно не були б зайвими уроки англійської мови та чіткість дикції. Можливо, їм завадили постійні зміни сценарію і стислий хронометраж прямого ефіру...

Зате Берн ЕРІКСОН, директор телевізійного департаменту EBU, із захопленням сказав «Дневі»: «Я вважаю, що нинішній фестиваль дійсно унікальний — уперше в історії цього конкурсу відбувалася не лише інтернет-трансляція, але й залаштукова зйомка, яку можна було подивитися на офіційному сайті «Дитячого Євробачення». Ми відзначаємо високий рівень підготовки проведення шоу і вже сьогодні можемо сказати, що ДПКЄ-2009 стало однією з найбільш видовищних подій цього року»!

МЕДЗВЕДЕННЯ З ТЕЛЕПОЛІВ І СВЯТО ДИТИНСТВА

Зала Палацу спорту не була заповнена повністю, зяючи порожніми місцями, і більшість присутніх нехтували побажаннями організаторів конкурсу одягти марлеві пов’язки. Хоча всім конкурсантам після приїзду до Києва організатори видали не лише одноразові пов’язки, набір вітамінів і противірусні препарати, але хлопці та дівчата вочевидь усі розповіді про грип сприйняли як певний жарт і безтурботно обходилися без пов’язок. Проходячи повз медпункт, «День» вирішив поцікавитися в медпрацівників тим, яка кількість людей до них звернулася по допомогу і з якими скаргами? Виявилося, що переважно підходили люди літнього віку, щоб виміряти тиск і було декілька скарг на головний біль. А за шість днів, як і серед конкурсантів, так і серед їхніх команд були травматичні «втрати»: вивихнув руку мальтійський оператор, зламав палець учасник від Білорусі і тимчасові проблеми з голосом були в шведської виконавиці.

Примітно, що перед концертом двоє дівчат підліткового віку роздавали всім, хто бажав, енергетичний напій RedBull, а в ятках на другому поверсі продавалося пиво. Не зовсім зрозуміло, як нехай і слабкий алкоголь в’яжеться зі святом дитячої пісні. Багато хто з команд-учасниць відзначав те, що українське «Дитяче Євробачення» стало для дітей скоріше святом, таким собі табором, відставивши на задній план конкуренцію і сам конкурс. Без сумнівів, усі учасники — талановиті й усі були гідні перемоги, і як сказав Президент України, який прибув на фінал разом із дружиною та дітьми й сидів в урядовій ложі (на відміну від прем’єр-міністра, яка вважала за краще побути «ближче до народу»): «Кожен учасник уже переможець, тому що сьогодні вся Європа дивилася на вас»! Всіх учасників глядачі дуже тепло приймали, а за результатами голосування переміг запальльний твіст — композиція Click Clack, яку блискуче виконав нідерландський школяр Ральф Макенбах. Гідно репрезентував Україну Андраник Алексанян із піснею, яку він сам написав, — «Три тополі...», увійшовши до п’ятірки найкращих конкурсантів.

Нагадаємо, вперше конкурс «Дитяче Євробачення» відбувся 2003 року. У цьому пісенному фестивалі беруть участь виконавці у віці від 10 до 15 років. На відміну від дорослого конкурсу, переможець попереднього року не приносить своїй країні автоматичного права на проведення наступних змагань, і тому «Євробачення-2010» пройде в білоруській столиці — Мінську.

Олена РЯБЕЦЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: