Вже п’ять років поспіль на одній з наймальовничіших і найшанованіших киянами і гостями столиці вулиць — Андріївському узвозі, збирає діячів кіно, громадськість, представників ЗМІ та інших шанувальників геніального винаходу братів Люм’єр кіно-відеофестиваль «Відкрита ніч». Команда ентузіастів на чолі з нинішнім деканом факультету кінематографії Київського інституту театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого Михайлом Ільєнком скрупульозно просіває кінопороду вітчизняного виробництва, щоб відібрати те, нехай нечисленне золото неординарних і талановитих робіт, яке всіма правдами і неправдами вдається викристалізувати всім трудівникам кінокамери і монтажного стола. До речі, цього року «Відкрита ніч» уперше набула статусу юридичної особи — зареєстрована громадська організація «Нарешті» на чолі з Михайлом Ільєнком, яка тепер офіційно займатиметься фестивальними проблемами разом з продюсерським агентством «Зелений пес».
Традиційно фінальні фестивальні покази окупували різні майданчики Андріївки від заходу до світанку в ніч першого літнього вік-енду. Другий рік поспіль місцем проведення «Відкритої ночі» стане мальовнича гора Уздихальниця поруч із однією з головних визначних пам’яток узвозу — Замком Річарда. А ось час всенощного збору кіногурманів уперше зміниться — цього року фестиваль пройде в ніч з 16 на 17 червня. Річ у тім, що організатори виявилися людьми цікавими й зазирнули до метеорологічних прогнозів, які виявилися надто невтішними — нескінченні дощі якраз на початку червня. Проте потепління очікується якраз до початку фесту.
Нинішній фестиваль прийшов до свого п’ятиріччя в дещо оновленому варіанті. Кардинально змінилося ставлення до оцінки конкурсних робіт — замість двох журі — вітчизняного і міжнародного, тепер визначатиме кращих єдина суддівська колегія. Цього року в неї увійдуть такі знаменитості, як Богдан Ступка, Юрій Ільєнко, Раїса Недашківська, Олег Скрипка, Сергій Якутович. Ще одна маленька перемога організаторів — міжнародну кіногромадськість буде репрезентовано такими відомими польськими кінокритиками-селекціонерами, як Гжегож Пеньковський і Ганна Журавська, які не лише професіонально розбираються в своєму питанні, але й неодноразово входили у відбірні комісії різних всесвітніх кінофорумів і, відповідно, зможуть оцінити конкурсні роботи з погляду потенційної рентабельності в світовому кіноконтексті. До речі, роботами-переможцями попередніх фестивалів вже неодноразово цікавилися представники міжнародних кінофестивалів Росії, Польщі, Словаччини, запрошення до участі також прислала міжнародна конференція INPUT. Ще одна відмінність конкурсу «Відкритої ночі-2001» — всі роботи розглядатимуться в двох напрямках, за формою виробництва — кіно- і відеопродукції, а не за жанрами чи рівнем професіоналізму авторів. За ніч журі і глядачам треба буде оцінити понад 50 відібраних до програми картин, 30 з яких беруть участь у конкурсі. Крім цього, Михайло Ільєнко має намір презентувати раритетні відеоматеріали про спільну роботу з Іваном Миколайчуком, 60-літній ювілей якого відзначається цього року. Гості і учасники «Відкритої ночі» також стануть першими свідками результатів титанічної праці Юрія Ільєнка — режисер має намір показати уривки зі славнозвісного фільму «Мазепа».
Переможців кіно-відеофестивалю «Відкрита ніч» традиційно оголосять на світанку, з першими променями вранішнього сонця . У нагороду кожен з них отримає традиційну фестивальну «хлопавку», але, найголовніше, надію, що в нашій країні кіно залишається якщо й не найважливішим з мистецтв, то вже принаймні запитаним.