Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Поспимо за столом?

27 вересня, 2006 - 00:00

Якщо ви задрімали на робочому місці і за цим заняттям вас застав бос, можете не ніяковіти. Просто поясніть йому, що ви відточуєте свої розумові здібності та підвищуєте працездатність. І не забудьте сказати, що маєте в своєму розпорядженні вагомі докази. А докази надали вчені, які вперше зуміли встановити, що короткий сон удень зміцнює пам’ять і полегшує пригадування важливих фактів, пише Inopressa. Дослідження було проведене в США, де практика короткої сієсти в робочий час уже стала популярною в багатьох корпораціях. Однак не всі начальники радіють перспективі того, що співробітники дріматимуть на роботі.

Доктор Меттью Такер, який очолював команду дослідників, визнав, що ця ідея часто наштовхується на опір. «Час, відданий короткому денному сну, вважається контрпродуктивним в атмосфері, що вимагає розумової гостроти та значної роботи пам’яті». Він і його колеги з лабораторії сну в Університеті Нью-Йорка вирішили довести, що це не так. Вони розглянули вплив недовгого сну на процес пригадування фактів. Дослідження проводили на студентах.

У ході експерименту добровольців попросили завчити пари слів, наприклад, «годинник — руки». Також перевірялася здатність студентів до запам’ятовування дій — їх просили точно відстежити дзеркальне зображення складної схеми. Потім половину групи закрили в звуконепроникній кімнаті. Хоча їм дозволили поспати близько години, в середньому на сон витратили приблизно 47 хвилин.

Поки вони дрімали, інша група розслаблялася, читаючи журнали та переглядаючи фільми. Через шість годин після початку експерименту обидві групи добровольців знову пройшли тестування. Хоч обидві групи показали однаково хороші результати зі дзеркальних зображень, ті, в кого була сієста, показали кращі результати в тестах на пам’ять порівняно з тими, хто не спав протягом дня. Ті, хто подрімав, пам’ятали на 15% більше пар слів.

Дослідники вважають, що перша фаза сну (нешвидкий сон), період, коли нам не сняться сни, займає півтори-дві години від моменту засинання та може відіграти вирішальну роль у процесі запам’ятовування фактів. У цей час спостерігається саме той стан, який потрібен для «складування» фактів так, щоб їх потім із легкістю можна було витягнути з пам’яті. Однак, якщо ви спите довше і переходите в стадію швидкого сну, що супроводжується сновидіннями, ефект попередньої стадії може звестися до нуля.

Утім, вчені попереджають, що хоча коротка сієста може допомагати пригадувати факти протягом дня, ще неясно, наскільки тривалий цей ефект для довгострокової пам’яті. Серед знаменитих любителів сієсти — сер Уїнстон Черчилль, який регулярно спав після обіду, після чого приймав ванну. Він не порушував ритуалу навіть під час Другої світової війни. 20-хвилинним сном готувала себе до щотижневої зустрічі з парламентаріями прем’єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер.

Газета: 
Рубрика: