День святого Валентина як свято закоханих відзначається 14 лютого в Європі c XIII ст, у США — з 1777 р., а в Україні — c початку 90- x років.
Про життя християнина Валентина, який народився у III ст. н. е. в Римській імперії дуже мало відомо. Тому про цю легендарну постать протягом століть складають самі різні історії. За однією з них молодий єпископ допомагав закоханим. Він мирив тих, хто посварився, неписьменним допомагав писати листи з освіченнями, вінчав молодят. Заарештували Валентина тому, що він не послухався указу римського імператора Юлія Клавдія II, що забороняв солдатам імперських легіонів одружуватися (єпископ Валентин таємно вінчав легіонерів).
Є й інша історія. Коли Валентин сидів у в’язниці, він закохався в сліпу дівчину (дочку ката) і зцілив її. А за iншою версією все було навпаки: наглядач попросив Валентина вилікувати його дочку, а дівчина закохалася в опального священика. Перед стратою єпископ залишив коханій прощальну записку й підписався: «Твій Валентин». Звідси листівки під назвою «валентинки» й саме свято, пише etost.ru. Дата страти св. Валентина збіглася в часі з римськими урочистостями на честь Юнони — богині кохання, покровительки молодят. Цей день у Римі вважали початком весни. Класичною емблемою Валентинова дня є червоні троянди, які, згідно з античною легендою, з’явилися завдяки грецькій богині кохання та краси: Афродіта, поспішаючи до свого коханого Адоніса, наступила на кущ білих троянд, і її божественна кров обагрила їх.
До речі, перші «валентинки» з’явилися у XV ст. Є версія, що їх вигадав герцог Орлеанський 1415 р., який у той час сидів у в’язниці й відсилав любовні послання своїй дружині. А у Британській бібліотеці, крім цього любовного есе є ще один «унікальний» примірник епістолярного жанру, датований 1477 роком (любовне послання однієї юної англійки). Але піку популярності в Європі «валентинки» досягли в XVIII столітті. Самі різноманітні сердечка вирізали з паперу, мережив, робили з кольоровими віньєтками, а також робили інші маленькі сувеніри. Серійне виробництво листівок почалося у XIX столітті. Сьогодні День святого Валентина відзначають у багатьох країнах, і якщо раніше це було свято молодят, то нині його відзначають усі, в кого «влучила стріла амура». Докотилася ця мода й до України і з кожним роком дедалі більше людей відзначають це свято.
14 лютого можна назвати днем підвищення продуктивності праці поштових працівників і днем надприбутків продавців квітів і сувенірів. Наприклад, у США минулого року в цей день купили 24 тисячі троянд за хвилину, а рахунок електронних послань у Internet йшов на мільйони.
Кожний народ відзначає День святого Валентина по- різному. Французи — натури романтичні, тому крім «сердечок» їхні кохані отримують цукерки, шампанське, а майбутні наречені — квіти й коштовності. Британці, наприклад, у День святого Валентина надсилають любовні послання не лише друзям і знайомим, а й своїм домашнім тваринам. Японці ж виявилися більш оригінальними — вони переробили 14 лютого на своєрідне «8 Березня для чоловіків», коли подарунки отримують здебільшого представники сильної статі. В Україні дівчатам найчастіше дарують листівки- сердечка, букети, набори цукерок, свічки, кулони, колечка й сувеніри. Але найголовніше, що цього дня ви можете освідчитися або знайти свою «половинку».