Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прислухайтеся до голосу дітей!

21 серпня, 2003 - 00:00

Пілотний проект ООН передбачає появу при органах виконавчої влади в чотирьох районах Львівської області (Стрiйському, Жовковському, Мостиському й Турковському) дорадчих структур з… дітей. Причому це нововведення може мати серйозні наслідки. Якщо проект вдасться, такі ради можуть бути створені в усій Україні.

Тепер у названих районах під час прийняття рішень, пов’язаних із зміною життєвих умов дітей (навіть якщо проблема пройде по дотичній), бажано враховувати й думку дитячої ради. На перший погляд, таких питань не так уже й багато, але якщо замислитися, «під дитяче питання» можна підвести багато чого. Наприклад, проведення дороги біля школи, — чи не завадить вона життєдіяльності установи? Як позначиться невиплата зарплати на сім’ї? Якого рівня прийдуть до школи у перший клас діти, якщо закриється дитячий садок у селі? Чи можна відкривати кав’ярню біля школи? До якого часу мають працювати в районі комп’ютерні клуби? Не кажучи вже про такі питання, як покарання за погану відмітку — чи не суперечить воно Конвенції ООН про права дітей?..

Якщо перегнути — то можна заблукати в нетрях, а не врахувати «серйозність моменту» — звести нанівець цікаву задумку, яка внесе цілющий струмінь і елемент відвертості в наше суспільство.

— Найскладніше відібрати в районах дітей для цих рад, — каже Ярослав Кашуба, начальник головного управління у справах сім’ї й молоді Львівської обласної адміністрації. — Як зробити, щоб туди потрапили мислячі, чесні, ініціативні діти, а не самі лише діти начальства, на яких завжди можна буде натиснути або відмахнутися від їхньої думки? А ще гірше — добитися для них всіляких привілеїв і на тому роботу ради завершити. Правильніше за все буде провести районні дитячі форуми, які самостійно, без тиску дорослих, відберуть найкращих дітей у ради. Хлопчикам і дівчатам така діяльність допоможе здобути життєвий досвід, що допоможе досягти успіху й коли вони подорослішають. Захищаючи дітей від різних проблем ми не робимо нічого доброго. До того ж, хто сумнівається, що діти сьогодні дещо інші, вони більше готові до подолання труднощів, ніж ми свого часу? Вони рішучіші, самостійніші, прагматичніші нарешті. Правду каже арабське прислів’я — діти більш схожі на свій час, ніж на своїх батьків…

Для дорослих така інституція з правом дорадчого голосу може іноді стати протверезуючим моментом. Хоч що там кажи, а діти безкомпромісніші за дорослих і почуття справедливості у них гостріше. А в глобальному масштабі дитячі ради при районних адміністраціях — явне свідчення демократизації нашого суспільства, спроба підняти його до рівня дитячої доброти й чистоти.

Ірина ЄГОРОВА, Львів
Газета: 
Рубрика: