Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про підробки та правдиві цінності

27 березня, 2001 - 00:00

Після закінчення прес-конференції, присвяченої попереднім підсумкам акції «Книжка року- 2000», журналісти, що прийшли до УНІАНу, стали свідками справжньої антиреклами. Річ у тім, що в пляшках із шампанським, яким за традицією хотіли пригостити присутніх організатори акції, виявилася справжнісінька вода з… шампунем. Посміхнувшись із примітивних хитрощів вітчизняного виробника й про всяк випадок записавши адресу крамниці, що торгує такою «приємністю», журналісти взялися до кави та ексклюзивних інтерв’ю з учасниками прес-конференції.

Пані Галину Родіну, котра виконує обов’язки директора Центру рейтингових досліджень «Еліт-профі», розпитували про труднощі організації (вже вдруге) загальноукраїнської акції та обсяг аналітичних досліджень центру, що чи не єдиний в Україні займається постійним вивченням книжкового ринку нашої країни. Письменник В’ячеслав Медвідь, один з експертів акції, збентежив присутніх зізнанням: «Декілька років тому я писав, майже не сподіваючись надрукуватися в Україні, а тепер, коли надруковано мої романи, я не знаю, кому виписувати чеки — державі, львівському видавцеві Петру Мацкевичу з «Кальварії» чи Костянтину Родику з його акцією та газетою «Книжник-ревю».

Пан Костянтин, розповідаючи про підсумки та результати, засвідчені так званим коротким листом переможців, наголосив, що за останній рік кількість виданих книжок, поданих видавцями на акцію, значно збільшилася. На всі 16 номінацій претендентів аж ніяк не бракує, тоді як минулого року на деякі ледь-ледь назбирували по 15 книжок. Та є й аномалії: все ще залишаються в українському книговиданні явними аутсайдерами дитяча та мистецька книжка, попит на які в усьому світі залишається сталим навіть за часів інфляційних обвалів. Мало використовують можливості книжки як потужної «іміджевої підтримки» наші політики, які так і не спромоглися минулого року на бодай один національний бестселер. На плечах фондів з іноземними інвестиціями поки що лежить фінансування класичної та сучасної філософської літератури: майже всі «сходинки» в цій номінації займають книжки, випущені у світ за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Хоча діяльність Центру практичної філософії, який сприяє появі на книжкових полицях книжок сучасних українських філософів та культурологів, створює певні перспективи в тому сенсі, що й тут можливе зростання вітчизняних інвестицій. Костянтин Родик, аналізуючи результати попереднього відбору, відзначив як головний позитив минулого року значне посилення конкуренції в номінаціях, що охоплюють сучасну прозу, поезію, есеїстику. Це свідчить про те, що поступово, хоча й дуже повільно та дисбалансно, формується вітчизняний книжковий ринок, бо український читач купляє такі книжки в умовах надзвичайного тиску північно-східних сусідів.

Фінальна стадія акції, котра відбудеться 31 березня в галереї «Лавра», буде присвячена книжкам-переможцям у 15 номінаціях. Мале експертне журі обере по 3 найкращі видання, й закуплені у видавництв, скомплектовані по 45, книжки-переможці надійдуть впродовж літа в майже 1000 публічних бібліотек в усій країні, аж до районного рівня. Один такий комплект коштує близько 800 гривень, і більш ніж половину потрібних коштів надав співзасновник акції — Фонд сприяння розвитку мистецтв. Така оригінальна й унікальна, як на вітчизняні конкурси, нагорода зробить переможцями і авторів, і видавців, і читачів. І що проти того підроблене шампанське? Пшик...

Дарина КОСТЮК
Газета: 
Рубрика: