Соціальне й економічне становище людини відбивається не лише на її зовнішності, одязі, аксесуарах або лексиці, але й у невербальних засобах спілкування — міміці, жестах, погляді. І що найдивніше — всі ми ці сигнали без великих зусиль розшифровуємо.
Відомо, що люди, котрі займають більш високе положення і мають вищі прибутки, вкладають у спілкування набагато менше особистого. Психологи пояснювали це їхньою більшою незалежністю — мовляв, їм не треба підлаштовуватися під точку зору менш успішного співрозмовника, слухати його уважно і стримувати себе, якщо хочеться сказати те, що вони думають, нехай навіть у різкій формі, пишуть izvestia.ru. Психологи Майкл Краус і Дашер Кельтнер з Університету Каліфорнії у Берклі припустили, що статус має виражатися і в невербальному спілкуванні. Провели експеримент: 106 студентів, які вивчали психологію, незнайомих одне з одним, випадково розбили на пари, не беручи до уваги ні стать, ні етнічні характеристики. Заздалегідь вчені ретельно вивчили соціальний статус і економічне становище сімей волонтерів. Протягом п’яти хвилин кожній парі треба було познайомитися, для чого кожному дали певний список питань. Їхнє спілкування записувалося на відео так, аби було добре видно обличчя кожного.
Потім записи нарізували на короткі епізоди і почали показувати їх людям, які зовсім не знаються на психології. І виявилося, що ті без особливих зусиль визначали, хто в парі займає вище становище і у кого прибуток сім’ї вищий. Такі студенти рідше кивали, погоджуючись із точкою зору партнера, рідше піднімали брови, що ми робимо, коли дивуємося або питаємо, рідше фокусували свій погляд на обличчі співрозмовника й посміхалися. Тобто демонстрували набагато більшу незалежність від співрозмовника, ніж люди з нижчим статусом, пишуть учені в журналі Psychological Science. Щоправда, у дівчат ці властивості виявлялися м’якше, ніж у хлопців, що підтверджує відоме правило: у спілкуванні жінки виявляють більше емпатії (здатності до співпереживання), ніж чоловіки. Який висновок? Їх можна зробити навіть два. По-перше, можна підняти свій статус відносно просто й недорого, якщо поводитися як багатий і високопоставлений. А по-друге, можна зробити обличчя простішим і симпатичнішим, і до тебе потягнуться навіть прості люди.