Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про витоки державності

У київському Музеї культурної спадщини відкрито виставку «Раритети козацької доби»
9 квітня, 2015 - 12:06
УНІКАЛЬНА ІКОНА «ПОКРОВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ», ДАТОВАНА XVIII СТОЛІТТЯМ. КОЗАКИ ЗВЕРТАЮТЬСЯ З МОЛИТВАМИ ДО БОГОМАТЕРІ — ТАКИЙ СЮЖЕТ НЕ ЗБЕРІГСЯ В ІКОНОПИСНІЙ ТРАДИЦІЇ
У ПОБУТІ КОЗАЦЬКОЇ СТАРШИНИ БУЛО БАГАТО РЕЧЕЙ ЗІ СРІБЛА: ПОЯСИ, ПОСУД, ПРИКРАСИ, МОНЕТИ

Глядачам представили понад 300 експонатів з приватної колекції Музею родини Шереметьєвих. Насамперед, це — зброя: гармати, мушкети, пістолі. На одному стенді — і бойовий протазан, різновид списа, вкритий вишуканими візерунками, й іржава бойова коса, з якою воювала голота. «Козак міг бути голим, але з вогнепальною зброєю!» — акцентує співкуратор виставки Олекса Руденко.

Два срібні пояси козацької старшини вражають майстерністю роботи і розмірами — як носили такі масивні речі, можна тільки здогадуватися. В експозиції виставки є багато сиґнетів — перснів з печатками, які використовували, зокрема, для написання особистої кореспонденції. Захоплюють побутові речі козаків: натруски, тобто, порохівниці, зроблені з рогу оленя, численні люльки. Декілька стелажів заставлені штофами для горілчаних виробів: є прості посудини, є пляшки зі складним рослинним орнаментом.

Перлина виставки — ікона «Покрова Пресвятої Богородиці» XVIII століття. У нижній частині твору козаки звертаються з молитвами напряму до Божої Матері — цей сюжет не зберігся в іконописній традиції. Серед раритетів є портрети козацької старшини XVIII—ХІХ століть. Галерею малюнків доповнюють роботи художників Миколи Самокиша і Сергія Васильківського до альбому «З української старовини» 1900 року.

«У цих експонатах — історія моєї батьківщини, цікавий та складний період, витоки української держави, — говорить колекціонер Олексій Шереметьєв. —  На виставці можемо побачити унікальні речі, яким 300—400 років. Сам я, коли торкаюся їх, відчуваю шану і повагу. Це — генетичний код нашої нації».

Виставка «Раритети козацької доби» триватиме у Музеї культурної спадщини у Києві до 4 вересня.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День», фото Олексія ІВАНОВА
Газета: 
Рубрика: