Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Програмі «Фольк-musiс» уже за сто...

22 червня, 2011 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ПЕРШИМ НАЦIОНАЛЬНИМ КАНАЛОМ

В українському телеефірі нечасто трапляються програми, що подолали рубіж у сто випусків. Зрештою, на сучасному телебаченні все має бути феєрично, прибутково та лаконічно. Музично-розважальна забава «Фольк-musiс», яка виходить на Першому Національному з 2008 року — серед тих небагатьох, яким вдалося переступити за маркер у сто програм. Команда проекту на чолі з автором та продюсером Володимиром Коваленком та автором та ведучою Оксаною Пекун намагаються не зважати на стереотипи сучасного телебачення. Натомість вони зайняті пошуком сотень фольклорних колективів, гуртів та виконавців з усієї України, сотень знаних та невідомих українських пісень або місцевих оригінальних версій уже знаних. Команда програми відвідує їх у рідних селах та містечках, і пропонує глядачам не лише послухати музикантів, а й подивитися на їхній рідний антураж.

Мабуть, саме так народжується справжнє розуміння глибинного українського мелосу молодими музикантами, хай вони навіть у бейсболах та в дірявих джинсах, з електрогітарами та синтезаторами. За роки існування проекту в загальнонаціональному ефірі у «Фольк-musiс» виступило більше 100 українських живих колективів та виконавців. Серед них як вже згадані фольклорні народні гурти з усіх усюд, так і Катя Чілі, «Гайдамаки», «Гапочка», «АтмАсфера», «Тінь сонця», «Сад», «Mansound», «Мандри», «Сонцекльош». Усі вони представили власні обробки українських пісень.

Це, між іншим, дуже захоплююче — спостерігати за реакцією «майстрів», яким представляють давно знайомі їм пісні у принципово іншому виконанні. І, чуючи їх, вони розуміють: «їх» пісні житимуть вічно. Це розуміння в очах старшого покоління дорогого варте.

До того ж, у кожній програмі присутній елемент конкуренції та змагання — найкращу пісню із запропонованих на тижні телеглядачі обирають шляхом інтерактивного голосування. У кінці року, як і годиться, — велика новорічна програма переможців.

За роки існування програма та її автори долали чимало перешкод. Основна з них — намагання закрити програму. Причини винаходили різні. У відповідь доводилося переконувати, посилатися на думки телеглядачів і навіть (ви не повірите!) дані рейтинговимірів — улюбленої цяці нинішніх телебосів. Виявилося, що з рейтингами у програми все гаразд. Нічого дивного: адже острівців справжньої України на сьогоднішньому телеекрані залишається дедалі менше. І український телеглядач це відчуває.

Звісно, не все в програмі ідеально. Але автори програми намагаються поліпшити роботу з «картинкою», додати цікавих сценарних ходів та елементів. За прикладом великих закордонних проектів команді «Фольк-musiс» хотілося б завершити сезон великим гала-концертом в атмосфері історичного та видовищного об’єкта, скажімо Луцького замку. Але проблема відповідного фінансування, як це часто буває, поки що стримує реалізацію цих задумів.

Тим часом, програма активно інтегрується у віртуальну реальність. Її можна дивитися, до прикладу, на I-PAD. Володимир Коваленко також всерйоз розглядає пропозиції колег-продюсерів звернутися до Міністерства освіти з пропозицією щодо випуску на державне замовлення DVD із записами програм, які могли б стати видовищним навчальним посібником із народознавства для шкіл.

Тож цікаві ідеї є. Чи вдасться їх реалізувати? Побачимо. Попереду — черговий телесезон.

Олександр ЗИРІН
Газета: 
Рубрика: