Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Роботи Йова Кондзелевича – у календарі

На Волині відзначатимуть 350-річчя від дня народження відомого іконописця
15 листопада, 2016 - 15:47

Календар на 2017 рік є спільним проектом Музею волинської ікони та Волинської обласної друкарні з відзначення 350-річчя від дня народження Йова Кондзелевича та популяризації його мистецької спадщини. На Волині прийняли програму відзначення ювілею відомого іконописця: видання книги-альбому «Йов Кондзелевич і Волинь», проведення наукової конференції у Музеї волинської ікони, лекції, вікторини, творчі конкурси у навчальних закладах та інше. Волинський краєзнавчий музей подав пропозиції Національному банку України та Укрпошті щодо виготовлення ювілейної монети та видання ювілейної марки на честь Йова Кондзелевича.

Йов Кондзелевич (бл. 1667 — між 1740—1748 р.), ієромонах Білостоцького монастиря біля містечка Торчин, православний церковний діяч Волині, іконописець — найяскравіша постать в історії українського живопису на зламі XVII—XVIII століть. Він очолив іконописну майстерню, яка працювала над розписом іконостасів (Загорівський, Локачинський, Богородчанський) і написанням окремих ікон не тільки на Волині, а й за її межами. Найбільший комплекс пам’яток, що представляє творчість Кондзелевича та майстрів його кола, експонується у Музеї волинської ікони.

У календарі представлено 11 ікон роботи Йова Кондзелевича та майстрів його кола XVII — початку XVIII століть з колекції Музею волинської ікони та ікони «Хрещення» і «Покрова» початку XVIII століття з волинського храму. Це зображення Христа Вседержителя, Юрія Змієборця, Пророків, святих Козьми і Дем’яна, Івана Богослова. Цікаві сюжетні композиції — «Оплакування Ісуса Христа», «Благовіщення», «Спокуса Ісуса Христа».

ІКОНА «БОГОРОДИЦЯ З АНТОНІЄМ І ФЕОДОСІЄМ ПЕЧЕРСЬКИМИ/ВСІ СВЯТІ». ФРАГМЕНТ ІЗ ЗОБРАЖЕННЯМ БОГОРОДИЦІ Й БОГОНЕМОВЛЯТИ І СТАВ ОБКЛАДИНКОЮ  КАЛЕНДАРЯ / ФОТОРЕПРОДУКЦІЮ НАДАНО АВТОРОМ

Особливою є історія ікони «Богородиця з Антонієм і Феодосієм Печерськими/Всі святі», яка стала обкладинкою календаря. Це — хоругва, виконана олійними фарбами на полотні, ймовірно, Йовом Кондзелевичем, у 1722 р. для Загорівського Різдво-Богородичного монастиря. Вона знаходилася у Михайлівському храмі села Великий Окорськ Локачинського району. Атрибуцію ікони проводила завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва, яка каже, що храм богоборча влада закрила, а ікони мали стати... експонатами музею атеїзму в Локачах. Ікони зберігали у непристосованому приміщенні, вони були вкрай понищені. Реставратори зробили висновок, що ікона «Богородиця з Антонієм і Феодосієм Печерськими/Всі святі», зображення якої нині є прикрасою нового календаря, написана у ХVII cтолітті, а майстерність виконання, стилістика ликів, моделювання бганок одягу «бере початок у творах таких майстрів, як Йов Кондзелевич».

Календар стане хорошим сувеніром для туристів і самих волинян.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: