Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розпізнай незнайомця

21 травня, 2009 - 00:00

Журнал Psychological Science опублікував результати двох досліджень, автори яких спробували з’ясувати: чи можливо за жестами оцінити соціальний статус людини та визначити, чи подобається їй представник протилежної статі.

Психологи з Університету Берклі провели серію дослідів, у результаті яких їм удалося довести, що соціально-економічний статус людини можливо точно визначити шляхом вивчення її жестів і рухів тіла. Очевидно, що рівень освіти, прибутків і влади людини відображається на її звичках і поведінці. У рамках експериментів незнайомим молодим людям пропонувалося поспілкуватися одне з одним: при цьому оцінювалося, наскільки шанобливо й тепло вони спілкуються одне з одним. Учасники експерименту не мали особливих відмінностей в одязі, ювелірних прикрасах тощо.

Як показав досвід, піддослідні, в яких батьки мали вищий статус, поводилися зовсім інакше, ніж молоді люди, що походили з сімей із нижчим статусом, пише inauka.ru. Більш того, коли групі спостерігачів був показаний 60-секундний відеоролик із записом сцен спілкування членів першої групи — глядачі цілком точно визначили статус людей, показаних їм на екрані. Автори дослідження зазначають, що чим вищий статус людини, тим більш незалежною від інших вона почувається, що позначається на манері її спілкування.

Друге дослідження було проведене психологами з Університету Індіани. У цьому випадку оцінювалися здібності чоловіків і жінок аналізувати поведінку представників протилежної статі.

Учасникам дослідження (чоловікам і жінкам) були показані кілька десятків 30-секундних відеозаписів сцен спілкування людей, котрі вперше призначили побачення одне одному (вони ніколи раніше не спілкувалися і познайомилися за шлюбними оголошеннями). Сцени побачень були зняті в Німеччині, щоб американські учасники експерименту не могли оцінювати ситуацію на основі діалогів — вони могли аналізувати лише жести, інтонації, вирази облич тощо. Після кожної сцени спостерігачі мали вказати: чи зацікавився чоловік жінкою, а жінка — чоловіком.

У результаті була виявлена наступна закономірність: у 80% випадків спостерігачі неправильно оцінювали справжнє ставлення жінок до чоловіків (почуття чоловіків вони «зчитували» доволі точно). Зазвичай помилка полягала в тому, що спостерігачі стверджували, що представниця прекрасної статі була зацікавлена в подальших побаченнях, та насправді жінки відмовлялися продовжувати контакти.

Автори дослідження вважають, що подібна поведінка жінок пояснюється доволі просто й сформувалася еволюційним шляхом. У випадку, якщо стосунки з чоловіками розриваються, жінки платять за це вищу ціну, наприклад, вагітніють. Тому представниці прекрасної статі інтуїтивно намагаються приховувати свої справжні почуття і домоглися в цьому великих успіхів, повідомляє Washington Profile.

Газета: 
Рубрика: