Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розширюється коло «бучменків»

14 березня в Будинку актора неформально відзначатимуть день народження легендарного Амвросія Бучми
10 березня, 2011 - 00:00
ЦЬОГОРІЧНИМИ ЛАУРЕАТАМИ ПРЕМІЇ «БРОНЕК» СТАЛИ АКТОРИ НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕАТРУ ІМ. І.ФРАНКА АНАТОЛІЙ ХОСТІКОЄВ ТА НАТАЛЯ СУМСЬКА ЗА СТВОРЕННЯ ОБРАЗІВ ЗОРБИ ТА ГОРТЕНЗІЇ І ПАРТНЕРСТВО У ВИСТАВІ «ГРЕК ЗОРБА» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«...Побреду, побреду по коліна в лободу та й до тої дівчини, що хороша на виду...» — цю пісню любив видатний актор українського театру Амвросій Бучма, якому відзначатимемо 120 років від народження.

Сьогодні вже мало хто пам’ятає артиста на сцені, та інколи по телебаченню крутять кіно, і то повоєнне — «Подвиг розвідника» ( «У вас продається слов’янська шафа?») та зафільмовану виставу «Украдене щастя». Ну, ще вулиця його імені є в Києві на Березняках, меморіальна дошка на Володимирській, 14. Іще є родина Бучми, живі його нащадки — невістка (94 роки), онука (це я), правнук, праправнуки і навіть прапраправнук. От ми і вирішили в пам’ять славетного пращура утворити власну, родинну театральну премію «Бронек» (так звали діда друзі — Лесь Курбас, Максим Рильський, Остап Вишня, колеги-франківці).

У Будинку актора відбудеться неформальне нагородження тих майстрів театру, що минулого року подарували глядачам видатні сценічні роботи. Їх будемо представляти ми, експерти премії, критики і журналісти, які цінують творчу спадщину Бучми, проявлену в творчості сучасних митців. А нагороджені обіцяють показати деякі грані своїх талантів.

Лауреатами премії «Бронек-2010» стали Анатолій Хостікоєв та Наталя Сумська за створення образів Зорби та Гортензії і партнерство у виставі Національного театру ім. І.Франка «Грек Зорба». В цих ролях талановиті актори перейшли на новий рівень майстерності, знайшли в собі нові, несподівані якості творчості. Але премія «Бронек» відзначає не тільки лауреатів, але й «Коло бучменків». До нього потрапляють ті, чиї сценічні роботи помічені й відзначені вимогливими експертами. Сьогодні це актори Молодого театру: Лідія Жук-Вовкун за виставу «Інкрустації» (поезія Ліни Костенко), Наталя Васько в ролі Лучицької у виставі «Талан» М.Старицького та Олексій Вертинський за роль Шейлока у виставі «Сатисфакція» («Венеціанський купець» за Шекспіром). Бучма колись мріяв зіграти Шейлока.

Хочеться звернути увагу киян-театралів на актора Театру драми і комедії на Лівому березі Дніпра Андрія Мостренка. Він зіграв Сольоного у виставі «Три сестри», відійшовши від традиційного демонізму класичного образу. Актриса цього ж театру Тетяна Круліковська долучилася до кола «бучменків» за моновиставу «Свята хіть служниці Церліни» на мікросцені театру «Сузір’я».

Нагадаю, актори Нового театру на Печерську К.Кістень та І.Рубашкін були лауреатами премії «Бронек-2008», нині в коло «бучменків» запрошений Борис Орлов, котрий дебютував як актор у виставі цього театру «Щастя». До речі, цей унікальний театр змінив адресу — із Шовковичної переїхав на вулицю Немировича-Данченка. Хай ім’я одного з фундаторів МХТу додасть їм творчої наснаги.

Старі рецензії хвалили молодого актора «Руської бесіди» Амвросія Бучму за постановку танців у виставах цього мандрівного, але славетного театру. Тож до кола бучменків долучаються Максим Булгаков, Вадим Прокопенко та Наталя Скуба за постановку танців у виставі Театру оперети «Бал у «Савої». А ви степ б’єте?

Цього року премія «Бронек» ввела новий розділ — «Диво». Дивом вважаємо митців осіннього віку, які продовжують служити сцені Вірою і Правдою. Актриса Галина Яблонська неповторно грає центральну роль у виставі камерної сцени Театру ім. І.Франка «Стара леді». Режисер Едуард Митницький не тільки створив і ось уже більше трьох десятиріч успішно керує Театром на Лівому березі Дніпра, а й розколов думку театралів несподівано жорсткою постановкою «Трьох сестер».

Амвросій Бучма своєю творчістю обіймав не тільки Київ, а й усю Україну, працюючи та гастролюючи в усіх великих і маленьких її містах. Тож «Бронек» почав розширюватись. У минулому році лауреатом премії став Дніпропетровський театр «Верим!» і його творець та керівник Володимир Петренко за виставу «Голодна кров». Ця відзнака нині переросла у розділ «Офф-Київ». Тут такі самі відзнаки і варіації премії. Лауреатом став режисер Петро Ластівка за постановку «Гамлета» Шекспіра у Волинському театрі ім. Т.Шевченка (Луцьк). У коло бучменків увійшли молодий актор Дмитро Репюк за створення образу Гамлета в цій виставі, а також режисери Андрій Бакіров («Дуже старий сеньйор із великими крилами»), Олег Александров («Дядя Ваня», Луганськ, російський театр). А за пластичне рішення вистави відзначено Ігоря Ладенка («Наш Гамлет», Театр-19, Харків). І поза Києвом знайшлося «Диво» — актор Петро Мороз у ролі того самого старого сеньйора.

Амвросій Максиміліанович дуже любив гостей. Він казав: «Гість в дім — Бог в дім». І в нашій хаті завжди товклося багато цікавого люду, знайомих і незнайомих. Тож приходьте привітати Бучму з днем народження, а премійованих — із «Бронеком-2010» у Будинок актора на Ярославів вал, 7 із 14.00 до 17.00. Вхід і вихід вільний.

Валентина ЗАБОЛОТНА, театрознавець, онука Амвросія Бучми
Газета: 
Рубрика: