Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Розумні» таблетки

16 травня, 2007 - 00:00

Це звучить як наукова фантастика: скоро в аптеках різних країн з’явиться нове покоління фармацевтичних засобів, які робитимуть людей розумнішими. Саме такі речовини зможуть у майбутньому приймати студенти й підприємці, щоб здати екзамен або краще впоратися з тією чи іншою роботою, стверджує inopressa.ru. Державний дослідницький інститут Forsight вважає, що «когнітивні підсилювачі» можуть у найближчі два десятиріччя стати «поширеними, як кава». Вони допоможуть людям швидше думати, легше розслаблятися й краще висипатися.

Британське міністерство охорони здоров’я було настільки стурбоване можливістю появи таких засобів, що доручило Академії медичних наук (АМН) оцінити можливі наслідки застосування цих речовин. Частина з них у Великій Британії використовується для лікування нарколепсії або гострої втоми.

У США їх уже нелегально купують через інтернет ті, хто сподіваються за допомогою подібних засобів краще впоратися з навантаженням у класі або в офісі.

Нещодавно дослідники з Кембріджського університету провели вивчення ефектів модафінілу — ліків, які доступні у Великій Британії людям, які проти волі засинають. Вчені виявили, що він істотно поліпшує працездатність.

Протягом двох годин після прийняття препарату здорові добровольці краще запам’ятовували послідовність чисел, були менш імпульсивними й демонстрували кращу короткочасну пам’ять. АМН уже провела низку семінарів по всій країні з метою вивчення громадської думки. Крім можливих довгострокових наслідків для здоров’я, тривогу у вчених викликала недостатня інформованість більшості людей. Одна жінка задала запитання, а чи не поставить вона своїх дітей у невигідне становище, якщо не забезпечить їм доступ до подібних засобів.

Дослідження АМН, результати якого будуть опубліковані в нинішньому році, продовжує роботу, проведену два роки тому дослідницьким інститутом Foresight. Крім препаратів, що приносять задоволення й активізують статеве життя, у дослідженні Foresight було згадано про можливості створення засобів, що викликають вибірну втрату пам’яті. Наприклад, можна забути факт вибуху бомби — так звані бета-блокіратори пом’якшують спогади про стресові ситуації.

У доповіді зазначалося: «У все мобільнішому й конкурентнішому світі використання подібних речовин може з маргінального явища перетворитися в норму. У результаті когнітивні підсилювачі використовуватимуться так, як сьогодні використовується кава». Не виключено, говориться в доповіді, що перед іспитом дітей перевірятимуть на вживання цих засобів, щоб вони за допомогою «когів» не вводили в оману викладачів.

«Ймовірно, етична суперечка про те, використовувати чи не використовувати ці речовини для поліпшення показників звичайних школярів і студентів, вирішуватиметься найближчі 20 років, — зазначається в доповіді. — Аналогічно, продовжуватимуться дискусії про етичність використання когнітивних підсилювачів на роботі». Одна з проблем, які підіймаються в доповіді, полягає в тому, що фармацевтична промисловість може переключитися з ліків для підтримки психічного здоров’я на когнітивні підсилювачі.

Газета: 
Рубрика: