Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Салют, Вєра!

«Не можна карикатуристів вважати за портретистів»
13 березня, 2007 - 00:00
ФОТО PHL

На Міжнародному пісенному конкурсі у Фінляндії Україну буде представляти Андрій Данилко (Вєрка Сердючка). Журі НТКУ, до складу якого увійшли віце-президент конфедерації дизайнерів та стилістів України Оксана Новицька, директор творчого об'єднання та розважальних програм НТКУ Олена Мозгова, президент НТКУ Віталій Докаленко, президент спортивного комітету України Святослав Влох та народний депутат України, музикант Ян Табачник, серед зареєстрованих заявок відібрали вісім виконавців. Ними виявилися Євгенія Власова, Віталій Козловський, Олена Гребенюк, Василь Бондарчук, гурти «Авіатор», «Не ангелы» та Андрій Данилко (Вєрка Сєрдючка). Проте, за кілька тижнів до початку фінального туру продюсер Віталія Козловського — Ігор Кондратюк — прийняв рішення про вихід співака з гонки претендентів на перемогу в конкурсі («День писав про це в №38»). Тому за путівку у Гельсінкі змагалися сім номінантів. За допомогою інтерактивного голосування перемогу одержав Андрій Данилко, набравши майже 6 тисяч голосів. А від журі він отримав найвищі 7 балів. Данилко вже третій рік мріяв потрапити на цей конкурс. Він заспівав пісню на англійській, німецькій, українській та російській мовах одночасно, напевне бажаючи сподобатись усім і думаючи, що приспів «зібен, зібен ай люлю» за ним підхопить уся Європа.

Втім, ставлення публіки до його перемоги в фінальному відбірковому турі неоднозначне. Наприклад, коли стало відомо, що Андрій Данилко буде представляти Україну на Євробаченні-2007, представники радіостанції «Європа-FM» та активісти молодіжного відділення Конгресу українських націоналістів на одній із київських площ спалили опудало Вєрки Сердючки в знак протесту...

Ми звернулися до експертів «Дня» із запитанням: яке, на їхню думку, «послання» зробить Україна на «Євробаченні» в образі Вєрки Сердючки?

— «Євробачення» останнім часом не може утримувати авторитет лише пісенного конкурсу, — вважає Олексій КУЖЕЛЬНИЙ, художній керівник театру «Сузір'я». — Воно змінило імідж, і це просто телешоу. Гадаю, що минулорічні фінські «монстри» Lordi були відповіддю на «Дикі танці» нашої Руслани Лижичко, так би мовити, своєрідним пересміхом. А телеглядачу це подобається. Вже не вперше на конкурсі «Євробачення» засобом самовираження співаків стає стьоб, шоу тощо. Це по-перше. А по-друге, Вєрка Сердючка цікава публіці (якою б мовою вона не виступала, це є чисто український персонаж). І це треба розуміти. Якщо хтось із глядачів побачить у цій карикатурі серйозний портрет, то це їхня справа. Не можна ж карикатуристів вважати за портретистів. Тому нічого поганого я не бачу, що Данилко в образі Сердючки виступить у Гельсінкі. Цей конкурс демонструє масову культуру, на яку є сьогодні попит у Європі. Але в будь-якому випадку Вєрка Сердючка — персонаж добрий. Така собі широка повногруда українська натура. Андрій Данилко — не просто співак, а актор естради. Сподіваюся, що його добрий гумор зрозуміють іноземці, і що це пародія, а не серйозний жанр. Вибір більшості зроблено: можна бути не згодним з ним, але не поважати його неможливо.

— Такий вибір я оцінюю позитивно, — зазначив Вадим КУЛИКОВ, музичний критик. — Більш того, упевнений — наш кандидат Андрій Данилко зможе зайняти одну з верхніх позицій у фіналі «Євробачення». Вся поп-музика давно не цікавиться справжньою музикою. У тій каші, яку «варить» нині шоу-бізнес, неможливо бути хорошим музикантом, що складає красиві мелодії. Сьогодні найголовніше — показати щось яскраве на сцені. «Євробачення» телеглядачам демонструє реальний стан речей. На жаль, глядачам не потрібні розкотисті голоси й красиві оркестрові аранжування, їм дуже хочеться здивуватися, при цьому не витрачаючи власних сил. Тому всі виконавці, які конкурували з Сердючкою у відборі, виглядали гальмом паровоза під назвою «Євробачення». Чим більше він везе фриків і маргиналів, тим веселіше всім навколо.

Минулого року я потрапив на виступ гурту «Lordi» на одному з шведських фестивалів. Він зібрав неоднорідну публіку: від хлоп'ят з великою кількістю татуїровок, до молодих сімей з дітьми. І всі з легкою цікавістю дивилися на сцену, яка нагадувала ляльковий театр з пластиліновими монстрами. Як вплинули Lordi на імідж Фінляндії? Ніяк! Навряд чи ми почуємо ліричну пісню у виконанні Андрія Данилка. А значить, у творчого колективу Вєрки Сердючки розв'язані руки й сотні варіантів, яким чином поставити глядачів на вуха. Нехай думають.

— Цього можна було чекати. Чому? Напевне, тим, хто творить в Україні так звану поп-культуру, запав у голову «успіх» минулого року фінської команди «Lordi» на «Євробаченні», — вважає Микола ЖУЛИНСЬКИЙ, академік НАН України. — Цей рок-гурт демонстративно протиставив антиестетику на цьому конкурсі. Гадаю, що більшість із членів журі, схиляючись до кандидатури Вєрки Сердючки (Андрія Данилка), керувалися тим, щоб досягти успіху будь-якою ціною, навіть ціною втрати авторитету української культури, естетичного рівня мислення. Успіх Сердючки серед масової аудиторії, яку співак демонструє, говорить про те, що смаки масового глядача сьогодні наскільки спотворені, і настільки не набули рівня розуміння, що люди це також вважають мистецтвом. Висуваючи Вєрку Сердючку як представника від України на європейський конкурс, ми демонструємо, що наші естетичні смаки і патріотичні почуття сьогодні опускаються все нижче і нижче. І це не робить честі ні нам — українцям, ні нашій державі.

— Що стосується мого ставлення до перемоги Андрія Данилка на фінальному українському турі «Євробачення», гадаю, до цього варто ставитися безпретензиційно та легко, оскільки сам Андрій ставиться до свого виступу як до вистави, яку він може показати на конкурсі. Сердючка не претендує на назву співачки, це — шоу, жанр шоу-бізнесової масової культури, — сказала Олена МОЗГОВА, директор творчого об'єднання та розважальних програм НТКУ, член журі. — Нині «Євробачення», хоча і називається пісенним конкурсом, але вже давно стало змаганням видовищ та шоу. Якщо проаналізувати виступи учасників на минулих фестивалях, навіть не завжди можна згадати пісні, які виконувалися, зате всі телеглядачі пам'ятають елементи шоу.

Можливо, пісня «Danzing», яку виконає Данилко, і не стане настільки хітовою, як це сталося з репертуаром Білана, хоча в неї є всі шанси стати популярною не тільки в нашій країні. Пісня, яка могла б сподобатися всім, з'являється раз на кілька десятків років. Щодо вокальних даних Андрія Данилка, то тут сперечатися можна довго, проте рівних у яскравому, феєричному видовищі, яке він демонструє під маскою Вєрки Сердючки, у нас немає. В «Євробаченні» все будується під телевізійні технології: за три хвилини, протягом яких артист знаходиться на сцені, його виступ повинен запам'ятатися телеглядачам, а з цього погляду виступ Сердючки має великі шанси на перемогу України у Гельсінкі.

Маша ТОМАК, Катерина БІЛОКОНЬ, Ірина КОНОНЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: