Після того, як у 1982 році студента ЛДІТМіКу Максима Леонідова, який працював у студентській групі «Кристина», під час виступу гітара сильно вдарила струмом, він, опам’ятавшись, видав ще одному студенту ЛДІТМіКу Колі Фоменку наступне побажання: «Ми повинні стати такими ж, як «АББА». «Дурниці, — вмить відреагував Фома. — Треба бути тільки такими, як «Бітлз». І почалося...
Гроші на свій перший інструмент, а саме бас-гітару «Орфей» вартістю у 104 карбованці незаможні студенти-«бітли» заробили, фарбуючи чиюсь яхту. Надалі з’ясувалося, крадену. Їхня перша поїздка до Москви вже як групи «Секрет» разом із Майком Науменком принесла не мало не багато — найяскравіші враження від... власного грандіозного провалу. Рівно через рік, у 83-му Карабас-Барабас вітчизняної попси, всемогутній Барі Алібасов запросив біт-квартет із виступами до Москви. Щоправда, за однієї умови — найповнішої зміни репертуару. «Секрети» образилися і стисло повідомили роботодавця, що вони не перший рік у рок-музиці, тому... Словом, від пропозиції гордо відмовилися, залишилися в Ленінграді. Офіційним днем народження біт-квартету «Секрет» вважається 20 квітня 1983 року.
Перший тріумф — вистава «Ах, ці зірки», яка створена в студентські роки і складається з симпатичних пародій на зірок світової естради, від Елли Фітцжеральд до Алли Пугачової, від Утьосова до «Бітлз».
Щоправда, перші виступи проходили зі страшним звуком і глядачі вирішили, що перед ними не стилізація рок-н-ролу і далеко не бітова культура 60-х, а, о жах! — справжні панки. Незважаючи ні на що, «Секрет» зі швидкістю звуку набирав оберти. Хлопці записували магнітоальбоми, ставали лауреатами всесоюзних конкурсів, фестивалів, вступили до легендарного ленінградського рок-клубу, допомогли Кості Кінчеву записати його перший альбом «Нервная ночь». Макс Леонідов став популярним телеведучим шоу «Кружатся диски». У кожному випуску обов’язково брав участь «Секрет», і як правило, з новими творами.
Не підкосив їх навіть той факт, що Макса Леонідова та Колю Фоменка одночасно призвали в армію. Андрій Заблудовський продовжував працювати на заводі, Олексій Мурашов навчався на геофаці. Разом вони продовжували створювати речі, які стали згодом суперхітами: «Сара Барабу», «Твой папа был прав», «Моя любовь на пятом этаже». Часом пісні народжувалися навіть по телефону. Як у них це виходило — секрет.
Роки минають. Група на всіх парах мчить уперед. Дуже швидко для країни вона стає культовою, пісні «Секрету» надовго окуповують верхні сходинки різних хіт-парадів. Вони — постійні учасники рейтингових телепередач: «Утренняя почта», «Музобоз», «Музыкальный ринг». Робота не припиняється ані на хвилину — випускаються альбоми, записуються диски-гіганти, щільно розписаний гастрольний графік. Музиканти викладаються на грані реальних людських можливостей: три-чотири концерти на день живим звуком. «Секрет» збирає стадіони, їхні диски вмить розкуповуються і стають раритетом. Плюс напружена робота в театрі. Наприклад, Микола Фоменко грає Шарикова у виставі «Собаче серце» Ленінградського театру драми та комедії, Максима Леонідова затверджено на головну роль у постановці «Король рок-н-ролу», присвяченого Елвісу Преслі. Втім, уся четвірка виконує в ній драматичні ролі, один лише Макс співає. Захоплені відгуки преси, обожнювання публіки, аншлаги. Здавалося б, ніщо не може зруйнувати такий могутній моноліт. І раптом несподіваний удар. У грудні 1989 року Леонідов оголошує про те, що він іде з групи. У 1990 він виїжджає на ПМП до Ізраїлю. Красива казка про віддану дружбу чотирьох мрійників- романтиків, готових віддати один за одного життя, скінчилась. У одному з інтерв’ю Фоменко скаже про Леонідова: «Нам щиро шкода цієї людини».
Але трійка «Секретів» не здається. Навпаки, вони оголошують, що відтепер будуть виступати як тріо. Швидко випускають нові, несподівані програми. Одна з них — «Оркестр в пути». Тут кожну пісню зроблено у вигляді окремого номера, а бітловське звучання замінене якісним джаз-роком. Хлопці активно гастролюють, паралельно Фома та Андрій грають у футбольній команді зірок російської естради «Старко». Микола Фоменко дедалі більше захоплюється телебаченням. Він режисирує, продюсирує, успішно працює як ведучий.
Але «Секрет» не буксує, знову змінює свій стиль, імідж. У піснях з’являється більше лірики, повертається традиційний багатоголосий вокал. Здавалося б, попереду успіх, успіх і успіх. Але знову тяжкий удар під дих — в лютому 86 говнаслідок серйозного конфлікту з групою Микола Фоменко змушений залишити колектив. До того часу він давно вже став зіркою телеекрану, ведучим популярних проектів, багато знімається в кіно, працює в театрі, веде супершоу «Гонки на виживання». Словом, Фомі тепер явно не до музики, тому останній альбом групи записано практично без нього.
І треба ж такому трапитися — саме в цей час до Росії повертається Макс Леонідов. У Ізраїлі він записав альбом «Шоссе воспоминаний», взяв участь у мюзиклі, після чого зі своєю зарубіжною кар’єрою зав’язав геть. Але й до «секретівців» не повернувся, набрав новий склад музикантів і випустив альбом «Командир». Від перших «радянських «бітлів» — у минулому біт- квартету «Секрет» залишилися лише уламки — Андрій Заблудовський та Олексій Мурашов. Вони, щоправда, продовжують виступи, навіть запрошують у групу нового гітариста. Проте їхні гастролі незабаром практично згорнені, хлопці працюють усе більше в нічних клубах Москви та Пітера.
Навесні 1997 року «Секрет» вирішив об’єднатися у своєму золотому складі, щоб дати п’ять концертів і таким чином відзначити ювілей виходу першої платівки. Їхній виступ викликав небувалий ажіотаж. Група не чекала, що як і багато років тому, знову збере повні зали, і публіка не забуде слова їхніх пісень. Навпаки, з захопленням почне голосно підспівувати «Я люблю буги-вуги», «Алису», «Привет», ностальгувати і, змахуючи скупу непрошену сльозу, пригадувати свої юні роки. До речі, нарівні з колишніми шанувальниками на виступи прийшли нові, зовсім ще юні бійці, які чули «Секрет» лише в записах. Концерти показали і довели, яким улюбленим залишився в народі наш легендарний «Секрет». І все ж, двічі в одну й ту ж воду...
Подальше спільне існування групи стало неможливим. У кожного — своя доля. Той же Олексій Мурашов незабаром вирушив у творчу відпустку, Макс Леонідов активно гастролює країною, пише хіти, випускає альбоми, знімає кліпи, Андрій Заблудовський займається тим самим. Микола Фоменко працює над низкою телевізійних проектів. На жаль, у їхньому випадку казці так і не судилося стати дійсністю.
Але сьогодні, нехай і ненадовго, хлопці в червоних краватках знову разом. Все-таки двадцять років на сцені — термін важливий і серйозний. Завдяки старанням радіостанції «Просто радіо» і ТМ «Винодел» 8 лютого біт-квартет «Секрет» запрошує нас на свій ювілейний концерт до ПК «Україна». Давайте разом пригадаємо молодість...