Ще за часів колишнього СРСР шахи — корисний для розвитку логічного мислення вид спорту користувався неабиякою популярністю. Тоді друкувалися численні шахові видання, на Центральному телебаченні транслювали програму, де коментувалися цікаві шахові партії, а, наприклад, матчі між легендарними Каспаровим і Карповим обговорювалися дуже жваво, як тепер футбольні поєдинки «Динамо» і «Шахтаря». Дуже любила грати у шахи молодь. Регулярно відбувалися шкільні, університетські шахові турніри.
На жаль, нині в Україні цей вид спорту переживає не найкращі часи. Шахи не витримують конкуренції з комп’ютерними іграми, на які переключила свою увагу теперішня молодь (комп’ютерні забавки покликані розважати гравця, а шахи вчили його думати).
Попри те, що шахи в Україні ледь-ледь животіють, результати наших шахістів на найвищому рівні можна вважати більш ніж успішними. Цього року вкотре потішив уболівальників Василь Іванчук, перший шахіст в Україні і четвертий у світі (згідно з рейтингом ФІДЕ — міжнародної організації шахів), поповнивши і так безрозмірну колекцію титулів перемогами на турнірі в Софії (де залишив на другому місці одного з кращих шахістів світу Веселина Топалова) і на турнірі в Ліоні (де переміг діючого чемпіона світу індійця Вішванатана Ананда). Прикро констатувати, але Іванчук — шахіст, якого знають і шанують усюди, тільки не на Батьківщині. У нас Іванчука знають здебільшого у вузькому колі фахівців; ним щиро захоплюються нечисленні гуртки шахових «динозаврів», які нізащо не проміняють дошку з фігурами на комп’ютерну гру «Контр Страйк». На прізвище Іванчука час від часу натрапляють пересічні громадяни, які мають звичку переглядати спортивну сторінку в пресі чи в інтернеті. Але мусимо усвідомити, що таке скромне визнання — ніщо в порівнянні із заслугами цього спортсмена перед Україною.
Перечислити усі шахові досягнення Василя Іванчука з 1983 року по сьогоднішній день не під силу, мабуть, і самому гросмейстеру. Згадаємо лише про найбільш знакові. В командних змаганнях Іванчук чемпіон світу та двічі олімпійський чемпіон у складі збірної СРСР; чемпіон Європи, чемпіон світу, олімпійський чемпіон у складі збірної України. В індивідуальних змаганнях: віце-чемпіон 1-го чемпіонату світу зі швидких шахів, володар кубку світу ФІДЕ з бліц-шахів; переможець міжнародних турнірів світового значення в Лінаресі (тричі), Монако (двічі), Цюриху, Москві, Форосі, Монреалі, Вейк-ан-Зеє, Гавані, Белграді. Усі ці перемоги (за винятком тих, що були до проголошення незалежності) Іванчук виборював під стягом України, завдяки йому кожен із перерахованих вище турнірів увінчувався українським гімном. У командних чемпіонатах світу і на Олімпіадах Іванчук завжди виступав за рідну країну?— навіть тоді, коли держава практично відмовлялася фінансувати участь своїх спортсменів у змаганнях. Водночас, відчуваючи на собі повну відсутність підтримки з боку Батьківщини, Іванчук продовжує вперто відмовлятися від спокусливих пропозицій з-за кордону змінити громадянство і зажити нарешті в країні, в якій його належно шануватимуть.
Треба зазначити, що історія шахів (та й спорту загалом) знала чимало перспективних, обдарованих гросмейстерів, які творили дива на шаховій дошці, вигравали престижні турніри, а вже через рік-два опинялися на задвірках шахового світу. А феномен Василя Іванчука полягає в тому, що цей шахіст не є «мильною бульбашкою» та «зіркою» на день, про яку завтра усі забудуть. Іванчук демонструє дуже високий рівень гри протягом всієї багаторічної кар’єри. Сімнадцять останніх років він перебуває в десятці кращих шахістів світу — і це не зважаючи на неймовірно жорстку конкуренцію (іноді не завжди добросовісну).
Але навіть такі свої неймовірні результати Василь Іванчук оцінює досить стримано. Хоч як дивно це звучить з уст самого гросмейстера, який докладав титанічних зусиль, здобуваючи титул за титулом, перемоги?— не те, за що він любить цю гру. Шахи для Іванчука є засобом самоутвердитися і способом заробити гроші, але, передовсім,?— таємницею, розгадуванню якої він присвятив життя. Позицію Василя Іванчука з цього приводу висловив його тренер, гросмейстер Орест Грицак: «Їх усього кілька — Каспаров, Ананд, Іванчук — усього кілька майстрів, про яких можна сказати, що вони впритул наблизилися до розкриття шахової «таємниці». Решта, навіть ті, хто перебуває разом із ними на вершині світового рейтингу, просто?вміють добре грати в шахи й?часто показують прекрасні результати, але до ідеї цієї прадавньої гри, до езотеричної сутності шахів вони не наблизилися ні на крок».
На відміну від, скажімо, чемпіона світу Ананда, який в кожній партії демонструє суху прагматичність і зводить до мінімуму будь-який можливий ризик, Іванчук дотримується кардинально іншої філософії: граючи в шахи, він творить, і при такому підході Іванчука до справи уся кон’юнктура відпадає сама собою — гонорари, перемоги, рейтингові показники перестають бути чимось суттєвим. За вміння постійно генерувати щось принципово нове закордонні журналісти прозвали українського гросмейстера «шаховим художником». Його здатність проникати в суть гри одного разу підкреслив Гаррі Каспаров: «У Василя Іванчука, як і раніше, дуже глибоке розуміння гри. Можливо, взагалі найбільш глибоке з усіх»...
Для престижу своєї держави, для підняття її іміджу в світі Василь Іванчук зробив надзвичайно багато. Чим йому віддячила держава? Гросмейстер занесений у цьогорічний список претендентів на звання Героя України. Якщо він удостоїться цієї відзнаки, це буде вагомим поштовхом для відродження шахів у нашій країні. Те, що Василь давним-давно заслужив на неї, сумніву не викликає. Та чи діждемося? Сподіваємося, слова з пісні Сашка Положинського: «Не цінує героїв моя країна» нарешті втратять свою актуальність...