Для першокласників події цього тижня були, мабуть, чи не найголовнішими в їхньому житті. Донеччани відсвяткували День міста та День шахтаря. А пам’ятник Василю Каразіну нарешті «оселився» неподалік від входу до головного корпусу університету, що носить його ім’я. Але загальний інформаційний фон тижня складався, на жаль, не лише з хороших подій.
Олена РОГ , головний редактор журналу «Істории из жизни»:
— У світі — повне свавілля. В Іраку хочуть — страчують заручників, хочуть — помилують. У Росії не встигли пом’янути загиблих у результаті вибуху двох пасажирських літаків, як стався новий теракт у Москві. Ще не зів’яли квіти, принесені до місця вибуху біля метро «Ризька», ефір розриває тривожне повідомлення: в заручники взяті сотні дітей, батьків і вчителів. Повідомлення про теракти стали звичні, як ранкові новини.
А Україна тим часом протягом тижня відзначила три свята: День авіації, День шахтаря та День знань. До Дня авіації Нацбанк увів в обіг ювілейну монету «100-річчя світової авіації й 70-річчя Національного авіаційного університету» номіналом у дві гривні. У День шахтаря з’ясувалося, що в Україні 165 шахт, і лише 32 із них рентабельні. У День знань стало відомо, що за парти цього року в Україні сядуть 600 тисяч першокласників. У Києві зацвіли каштани, а в Дніпропетровську — вишні. Кажуть, це погана прикмета, але однаково красиво.
Анатолій ШЕВЧЕНКО , ректор Донецького державного інституту штучного інтелекту, професор:
— Тиждень був багатий на різноманітні події в Україні і зокрема в Донецьку. Це, перш за все, святкування з приводу Дня міста та Дня шахтаря. У рамках цих подій, на універсальній виставці-ярмарку «Донецьк-2004» наш інститут представив маневреного робота «ІНТЕЛЕКТ-12», малогабаритного маневреного робота «ІНТЕЛЕКТ-9» та чимало іншої наукомісткої продукції. Це, наприклад, «STREETBALL» — віртуальна гра, реальний баскетбол на екрані монітора. Це голосовий комп’ютерний перекладач з англійської на українську та з української на англійську мови. Це комп’ютерний тест інтелектуальних здібностей. А також комп’ютерна система синтаксичної корекції, система виявлення людського обличчя у візуальному зображенні, система комп’ютерного розпізнавання жестів. Почесне місце на експозиції було відведено програмним продуктам, що видаються в інституті, в лабораторії з розробки електронних підручників — комп’ютерним підручникам «Вища математика», «Англійська і німецька для дітей», «Інформатика в Україні» та інші. Знайшла відображення й редакційно-видавнича діяльність інституту. Особливо багато відвідувачів було біля павільйону ДІШІ тоді, коли приводився в дію робот «ІНТЕЛЕКТ-12».
27 серпня у міському Будинку працівників мистецтв відбулась презентація фотоальманаху «Донецк в лицах», у якому представлені відомі мешканці міста. Одна з сторінок фотоальманаху розповідає про діяльність інституту та Українського Реєстрового Козацтва, які я очолюю.
Хорошим як для нашого міста, так і для нашого інституту є те, що в Донецьку 29 серпня відкрито Будинок вчених, на церемонії відкриття якого були присутні прем’єр-міністр України Віктор Янукович і президент Національної академії наук України Борис Патон.
Не менш важливим є для мене і початок нового навчального року. 1 вересня 280 студентів Донецького державного інституту штучного інтелекту, 80 учнів Донецького ліцею «Інтелект» та 125 учнів професійно-технічного училища стали членами великої та дружньої сім’ї наукових співробітників, викладачів та учнів науково-освітнього комплексу «Інтелект», котрий намагається в майбутньому отримати статус університету.
Ірина ІЛЬЧЕНКО , співробітник Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна:
— Приємно, що 31 серпня Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна разом з 1800 першокурсниками розпочав новий навчальний рік. Порадувало й те, що на майданчику перед головним корпусом університету відбулося урочисте святкування встановлення пам’ятника Василю Назаровичу Каразіну. У липні пам’ятник був демонтований з алеї парку Шевченка і 6 серпня встановлений на майданчику перед університетом. Символічною стала і присутність на святі праправнучки засновника університету — випускниці факультету психології 2004 року Лідії Каразіної із сином.
Протягом 30 років, з 1872 до 1902 року тривав збір коштів на створення бронзової фігури Василя Каразіна (скульптор Іван Андреолетті). Засновник університету зображений під час промови перед харківським дворянством, яка відбулася 31 серпня 1802 року. На тих історичних зборах 202 роки тому було прийняте важливе рішення про створення третього в Росії університету, на що почали збирати необхідну суму в мільйон карбованців. З цього виступу Василя Каразіна і почалася історія Каразінського університету…