В історії образотворчого мистецтва нараховуються десятки випадків, коли твори відомих майстрів були знищені або сильно постраждали через недбале до них ставлення. Після того як найцінніший експонат виставки Трейсі Емін у Королівській академії мистецтв випадково було розбито вщент, британська газета The Independent вирішила зібрати докупи відомості про подібні випадки. Видання наводить 12 найзначніших втрат світу, пише inopressa.ru.
Ескіз до «Оточених островів», Крісто та Жанна-Клод
Болгарський художник Крісто та його співавторка й дружина Жанна-Клод прославилися своєрідною інсталяцією, оточивши поліпропіленом 11 островів біля узбережжя Майамі. Один з підготовчих ескізів цієї роботи постраждав під час транспортування: автовантажник проїхав прямо через твір. Наразі малюнок зберігається в офісі лондонської страхової компанії Axa Art, оскільки Крісто воліє не продавати пошкоджені роботи.
«Сон», Пікассо
2006 року магнат Стів Уїнн, власник казино в Лас-Вегасі, домовився продати картину Пікассо «Сон», що належала йому, за 74 млн. фунтів. Однак, оступившись, випадково пошкодив шедевр, прорвавши в ньому діру. У результаті мільярдер вирішив відмовитися від операції з продажу картини й після реставрації не розлучатися з полотном.
«Барельєф без назви», Крейг Кауфманн
2006 року напередодні вернісажу, присвяченого відкриттю в паризькому Центрі Помпіду виставки «Лос-Анджелес 1955— 1985: народження художньої столиці» зі стіни звалилася восьмифутова балка з поліестерової смоли — робота Пітера Александера. Та сама доля спіткала «Барельєф без назви» Крейга Кауфмана, що вцілів у трьох землетрусах у Лос-Анджелесі.
Ваза імперії Цин
Внаслідок падіння зі сходів одного з відвідувачів кембрiджського Музею Фітцвільяма було розбито кілька китайських ваз віком близько 300 років. Порцеляна династії Цин, що правила в XVII столітті, була однією з найцінніших експонатів музею. Реставрація ваз тривала півроку. Відвідувача заарештували, але потім звільнили без пред’явлення обвинувачень.
«Відтворення першої публічної демонстрації саморуйнівного мистецтва», Густав Метцгер
Пластиковий пакет з якимсь паперовим сміттям, що 2004 року було викинуто на смітник в галереї Tate, виявився частиною копії твору 1960 року, яка втілювала «скінченність існування» мистецтва. За іронією долі Метцгер був основоположником художнього «Саморуйнівного» руху.
«Будинок», Рейчел Уайтред
Восени 1993 року Уайтред виготовила з бетону скульптуру, що зображає вікторіанський житловий будинок, і встановила її в Східному Лондоні. Цей твір був удостоєний премії Тернера. А видання The Independent назвало його «одною з найбільш вражаючих і оригінальних за задумом скульптур, створених в Англії». Однак через рік муніципальна рада знищила твір, оскільки вся вулиця була передбачена під знесення.
«Розфарбуй за номерами», Деміен Херст
Для вернісажу своєї виставки «Розфарбуй за номерами» 2001 року Херст створив інсталяцію з пустих пивних пляшок, переповнених недопалками попільничок і банок з фарбою. Тим самим він хотів відтворити богемний інтер’єр майстерні художника. Після вернісажу прибиральниці, які чистили приміщення, викинули твір до сміттєвого контейнера, звідки згодом його витягли. Херст назвав те, що трапилося, «досить забавним».
Фрески в Падуї, Андреа Мантенья
1944 року союзна коаліція бомбувала Італію з метою знищення промислових центрів. Повертаючись на базу, якийсь пілот скинув бомби на Падую. Вони попали в церкву Дельї Еремітані й знищили фрески XV сторіччя.
Венера Мілосська
Фігура Венери посідає почесне місце в паризькому Луврі. Один грецький селянин знайшов її 1820 року на острові Мілос. На момент знайдення фігура була розламана на два великих фрагменти. У лівій руці богиня тримала яблуко. Усвідомивши історичну значущість цієї стародавньої скульптури, офіцери французького військового флоту розпорядилися вивезти мармурову статую з острова. Коли Венеру тягнули по скелях до корабля, між чоловiками сталася бійка, і обидві руки відкололися. Утомлені матроси навідріз відмовилися повернутися й пошукати частини, що залишилися, тому ліва рука богині відбита біля самого плеча, а права — на рівні грудей.
«Кримінальне чтиво», Бенксі
У квітні минулого року, через кілька місяців після того, як на аукціоні Sotheby’s одну з робіт Бенксі було продано за 102 тис. фунтів, Лондонське транспортне управління зафарбувало його фреску «Кримінальне чтиво» на Іст-Енді в Лондоні. Це зображення Джона Траволти та Семюела Джексона з бананами в руках сплутали зі звичайними графіті.
«Ваза з п’ятьма соняшниками», Ван Гог
Це полотно, написане Ван Гогом 1888 року, входило до циклу «Соняшники». 1920 року «Вазу з п’ятьма соняшниками» було привезено до Японії, де її купив Коята Ямамото. Вона зберігалася в банківському сейфі, де й згоріла 1945 року під час нальоту американської авіації.
«Таємна вечеря», Леонардо да Вінчі
Свій шедевр «Таємна вечеря» Леонардо написав у Мілані в XV сторіччі на сирій штукатурці, розводячи фарби сумішшю яєчних жовтків і оцту. Вже через кілька років фреска почала обсипатися, а через півстоліття була оголошена «непоправно зіпсованою». У XVIII столітті фреску завісили тканиною. Драпіровка накопичувала на собі вологу і, коли її зняли, подряпала й без того вже крихкий шар фарби. Остання за часом спроба відреставрувати «Таємну вечерю» забрала 21 рік.