Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Східна екзотика під ялинку

«Повернення казки» — нова програма артистів Піднебесної
15 грудня, 2011 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ОРГАНІЗАТОРАМИ ГАСТРОЛЕЙ

Із 24 грудня до 8 січня на сцені Жовтневого палацу (МЦКіМ) виступлять 30 акторів — представників знаменитої трупи Великого китайського цирку (Hebei Acrobatic Troupe). Вони приїдуть до Києва для участі в новорічних виставах і презентують своє нове шоу «Повернення казки». Як розповіли «Дню» організатори гастролей, китайські майстри покажуть 24 оригінальні вистави, які побачать близько 45 тисяч киян і гостей нашої столиці. Поринути в казковий світ прославленої циркової трупи з Піднебесної буде цікаво як зовсім юним глядачам, так і дорослим.

Китайський цирк — справжнє мистецтво, традиції та уміння якого накопичувалися тисячоліттями! Особливо славляться акробати. Ось де приголомшлива гнучкість тіл, складність і краса трюків! Перевершити циркачів із Піднебесної в умінні володіти своїм тілом практично неможливо. Нині в Китаї циркове мистецтво підтримує держава. Майже в усіх населених пунктах цієї величезної країни є циркові трупи. Акторів до них набирають... трирічними малюками, і вони роками вивчають і удосконалюють свою майстерність. У результаті артисти демонструють приголомшливі трюки — таких унікальних номерів, як показують китайські циркачі, немає ні в європейському, ні в американському цирках! Як розповідають китайські акробати, стати учнем циркової школи непросто, на одне місце можуть претендувати тисячі дітей. Тренуватися доводиться наполегливо: від світання до смеркання.

Що перш за все вражає в номерах і акторах китайського цирку?

Перше — це екзотичність і видовищність, вірність фольклорним традиціям, які беруть початок у сивій давнині. Такі жанри, як жонглювання тарілочками, діаболо, «тризубцями», вазами, «метеорами», еквілібристика на стільцях і лавках, фігурна їзда на велосипедах, акробатичні стрибки в кільця, антипод, фокуси ілюзіону, маніпуляція та багато чого іншого дбайливо зберігається в репертуарі китайських акторів.

Другою характерною рисою китайського цирку слід визнати техніку та складність виконуваних трюків і комбінацій.

Третя особливість — приголомшлива легкість і невимушеність виконання номерів, а також специфічна побудова композиції.

Східна циркова культура, дбайливо зберігаючи власні жанри, досягнення та стильові особливості виконавської манери, поступово зміщується в русло всесвітньої циркової «моди», яка йде із Заходу. Культурного мейнстриму, як тепер кажуть. Цим процесам багато в чому сприяв масовий вихід китайських майстрів на світову арену, велика відкритість китайського цирку, розширення закордонних гастролей. Зі свого боку китайський цирк і деякі його специфічні особливості помітно вплинули на розвиток світового цирку.

Hebei Acrobatic Troupe було створено 1976 року, вона виховала декілька поколінь акторів і захоплювала глядачів багатьох країн, зокрема Австралії, Ізраїлю, США та Швейцарії. До речі, в цирковій трупі виступає лише молодь (до 18 років). Нинішні гастролі в Києві стануть другими для акробатів-віртуозів. Торік представники Великого китайського цирку підкорили українську публіку. Мені, наприклад, запам’ятався номер «Китайські тарілочки», які спрадавна символізують сонце, а артисти, які обертають їх на тонких паличках до чотирьох (!) штук у одній руці, стають посередниками між світилом і людьми... А ще захоплювали дивовижні фігури, які будували зі своїх тіл гімнасти, створюючи химерні візерунки, — китайські ієрогліфи, які означають слова й цілі поняття.

Перед початком вистави «Повернення казки» діти зможуть узяти участь у іграх, вікторинах і конкурсах, а Дід Мороз і Снігуронька привітають усіх гостей із новорічними та різдвяними святами.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: