Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скульптурна «Точка зору»

На території «Софії Київської» представили масштабну виставку сучасного мистецтва просто неба
9 червня, 2016 - 09:46

«Скіфська Діана» зі штучного каменю застигла на галявині посеред заповідника. Неподалік стоїть бронзова «Зелена Мадонна», делікатна скульптура Богоматері, яка колисає дитя. Навколо — кілька строкатих закоханих пар з дерева, смальти, каменю... Роботи, представлені на скульптурному салоні просто неба «Точка зору. Від Заходу до Сходу», що днями відкрили на території Національного заповідника «Софія Київська», гармонійно вписалися у простір святині. Сучасне мистецтво контрастує зі стародавніми мурами, але не виглядає чужорідним. Подія є центральною в межах ІІ Міжнародного фестивалю мистецтв Anne de Kiev Fest, або «Анна Київська Фест», що нині триває у столиці (більше про нього — в матеріалі «Український акцент Європи», № 93 «Дня» за 31 травня 2016 року).

У межах салону об’єднали авторів із різних куточків України: Києва, Харкова, Львова. А скульптор Петро Антип, котрий ще й активно допомагав організаторам виставки, родом із Горлівки, зараз через бойові дії на сході країни мешкає у столиці. «Готували проект досить довго.

Уже на початку року ми з колегами оформили приблизний список скульпторів-учасників і запросили їх приїхати до Києва, щоб оглянути, відчути простір, — згадує Тетяна Калита, галеристка та кураторка проекту. — А щодо відбору учасників — розповіла про ідею скульптурного салону відомому скульпторові Петрові Антипу. Запитала, наскільки цікавий такий проект. Він підтримав задум і звернувся до колег-скульпторів. Тож авторів практично добирало професійне середовище — мені здається, це найприскіпливіша категорія».

Організатори віддають належне керівництву заповідника, яке пішло на ризик, коли дозволило провести незвичний проект. За великим рахунком, тут не звикати до сучасного мистецтва, адже у виставковому залі «Хлібня» на території «Софії Київської» регулярно влаштовують вернісажі. Але вперше арт-об’єкти займають відкритий простір.

Така сміливість має себе виправдати: туристи з різних країн залюбки фотографуються поруч зі скульптурами, а діти невимушено знайомляться з сучасним мистецтвом.

«При підготовці салону були різні перешкоди, насамперед пов’язані з тими, що така подія відбувається вперше, — розповідає Тетяна Калита. — У керівництва «Софії Київської» не було досвіду роботи з великою парковою скульптурою. Тож спочатку зіткнулися з нерозумінням та побоюваннями з його боку, але все це — робочі питання, які виникають усюди. Зрештою, знайшли спільну мову. Сподіваюсь, проект матиме розвиток, бо це класно! Уже першого дня роботи салону познайомилася з відвідувачкою Софії, колекціонером та арт-менеджером з Австрії. Вона була в захваті, що несподівано потрапила на таку виставку».

Дівчина в задумі біля Будинку митрополита — це робота «Перевернутий горщик» київського скульптора Олександра Дяченка. У ній твердість матеріалу (граніту) поєднано з м’якістю форм. «Ця подія — прецедент такої масштабної виставки на відкритому повітрі. Організатори салону та дирекція заповідника втілили унікальний проект. Особливо відзначу учасників не з Києва — потрібні великі зусилля, щоб привезти скульптури здалеку, — каже Олександр Дяченко. — А щодо самих робіт, то скульптура не вимагає того, щоб про неї розповідали. Її треба дивитися й відчувати».

То варто дослухатись до поради митця й податися на мистецьку прогулянку «Софією Київською» — виставка «Точка зору. Від Заходу до Сходу» триватиме до 28 червня.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День», фото Бориса КОРПУСЕНКА
Газета: 
Рубрика: