Завтра в Білорусі відкривається Х Міжнародний фестиваль мистецтв «Слов’янський базар у Вітебську», який триватиме до 27 липня. Цього, ювілейного року він повинен стати найбільш помпезним. Уже заявили про свою готовність взяти в ньому участь представники 37 країн світу. Понад 500 чоловік складуть українську делегацію.
Згідно з традицією, перед «Базаром» зазвичай проходить фестиваль дитячої творчості. Різноманітні програми підготували юні артисти з Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Боснії, Герцеговини, Німеччини, Грузії, Кореї, Литви, Македонії, Польщі, Росії, Румунії, Узбекистану, Югославії, а також наша юнь із Народного хореографічного ансамблю «Веселі чобітки» (Херсон), Джаз-степ-танц-клас (Київ), ансамбль танцю «Барвінок» (Вінниця). Від світанку до заходу, без перерви на центральних майданчиках міста всі фестивальні дні проходить безперервне дійство. Концерти змінюються карнавалами та феєрверками, що плавно переходять у численні вернісажі й покази мод. Фольклор, естрада, джаз, класична музика, авторська пісня, поетичні вечори, кінопокази прем’єр слов’янських фільмів, театральні зустрічі — ось далеко не повний перелік заходів, який пропонується глядачам. Афіші ряблять знайомими та улюбленими іменами: Алла Пугачова, Тамара Гвердцителі, Мариля Родович, Фарук Закиров, Філіпп Киркоров, Валерій Леонтьєв, Володимир Мулявін, Раїса Кириченко, Олена Образцова, Роман Віктюк, Ада Роговцева, Ельдар Рязанов, Богдан Ступка, Олена Яковлєва, гурти «Океан Ельзи», «Білоруські пісняри», «Російська пісня», та цей список можна довго продовжувати.
А от Софію Ротару, схоже, цього разу глядачі не побачать. Злі язики твердять, що двом примадоннам естради тісно на одному фестивалі. І Алла Борисівна, і Софія Михайлівна вважають себе співачками № 1. А як «розвести» в концерті обох співачок? Адже, за негласним правилом, тільки кращий з кращих закінчує програму. Проте, з конфіденційних джерел, стало відомо, що справжня причина відсутності української прими аж ніяк не в підступах Пугачової, а має фінансову підоснову. Кажуть, що Софія Михайлівна зажадала гонорару $10 тисяч. Наша сторона сплатити такі гроші не може (в Мінкульті виділили певну суму для проведення Дня України — з неї й вибудовували програму, запрошували учасників). А якщо білоруси хочуть слухати Ротару, то нехай самі й платять. До речі, через мізерність коштів ми взагалі не беремо участі в джаз-клубі, вечорах поезії, не приїдуть і українські модельєри.
Зате веземо сценічне дійство під назвою «Сорочинський ярмарок» у гостях у «Слов’янського базару». Як стверджує режисер програми Борис Шарварко, ми покажемо сябрам справжній український ярмарок. Для цього з Полтавської області прибудуть народні умільці зі своїми самобутніми виробами. За сценарієм виступи ансамблю танцю ім. П.Вірського змінять солісти Національної опери, дует «Кролики» — Волинський народний хор, артистів театру ім. І.Франка — військовий оркестр, циганський театр «Романс» — ляльковий театр, тобто буде калейдоскоп номерів, але пов’язаних єдиним сюжетом.
Виступлять також володарі Гран-прі Міжнародного конкурсу молодих виконавців естрадної пісні, що по праву вважається одним з найпрестижніших і відкрив шлях на музичний Олімп таким добре знаним українським співачкам, як Таїсія Повалій, Руслана Лижичко, югославам — Пилипу Жмахеру, Світлані Славкович, Жельку Йоксимовичу, македонцеві Тодору Проєвські.
Між іншим, Україна одержала найвищу нагороду «СБ» 1996 року, і після того складалося враження, що фортуна відвернулася від наших вокалістів. Нині Марина Одольська і Тетяна Піскарьова, які представлятимуть нашу країну, явно налаштовані на перемогу. Обидві володіють прекрасними, сильними голосами. Марина виконає дві пісні: івасюківську «Баладу про мальви» і «Зачекай» (слова Бровченка, музика Фостер). Про Тетяну турботливо дбає метр естради, поет Юрій Рибчинський. Він відібрав репертуар для Піскарьової. Спеціально для конкурсу написав «Пісню про матір», використовуючи музику Ф.Фрескервіла з популярного французького мюзиклу «Ромео і Джульетта». На другий день Таня співатиме димаринський «Конвой», слова якого також належать Юрієві Євгеновичу.
Розмах «Слов’янського базару» вражає не тільки новаків, але й завсідників. Таке враження, що на період фестивалю всі обтяжені тільки розвагами. Транспорт у місті працює цілодобово, позаяк концерти зірок розпочинаються о першій годині ночі, а закінчуються вранці. Річ у тому, що навіть найпримхливіші й найвибагливіші знаменитості, зачаровані теплим прийомом публіки, що, попри негоду, стійко мокне під дощем (майданчик Літнього амфітеатру не має даху, а в період фестивалю практично щодня йдуть дощі, а часом і з градом). Тому місцеві жителі винайшли таке собі ноу-хау: в одній руці тримають парасольку, а іншою ляскають своєю долонькою в сусідську. Слід зазначити, що, незважаючи на величезне скупчення народу, штовханини та ексцесів за десять фестивальних років не було жодного разу. Всі — і гості, і господарі дуже доброзичливі. Міліціонери коректні. Хоч цього разу підвищене дотримання заходів безпеки. 25 липня на вітебській землі має відбутися зустріч трьох президентів — Росії, України та Білорусі. Для Володимира Путіна, Леоніда Кучми та Олександра Лукашенка надається можливість відпочити і вирішити невідкладні питання, яких безліч накопичилося між нашими країнами. А для «бацьки» Лукашенка — ще й поспілкуватися зі своїм електоратом: адже не за горами в Білорусі мають бути вибори, а фестиваль — чудова піар-кампанія.
Про те, як проходить «Слов’янський базар у Вітебську», про всі найцікавіші події на ньому ви дізнаєтеся з репортажів у нашій газеті.